Kredi kartı harcama itirazı nasıl yapılır?
kredi kartı harcama itirazı nasıl yapılır?

Müşterinin bilgisi ve izni dışında harcama yapılmış veya para çekilmiş ise kredi kartı harcama itirazı yapılabilmektedir. Bankacılık faaliyetlerinin ve ticaretin dijitalleşmesi pek çok avantajı beraberinde getirirken aynı zamanda bazı risklerin de oluşmasına yol açmaktadır. Kredi kartı bilgilerine ulaşan kötü amaçlı kişiler sizin adınıza harcama gerçekleştirebilmektedir.

Kredi kartı bilgilerinin ele geçirilip izinsiz işlem yapılmasının yanı sıra bazı firmalar, abonelik ve diğer işlemleri için ekstra ücret kesebilmektedir. Bilgi ve izniniz dışında yapılan bu tür işlemler için de kredi kartı harcama itirazı başvurusunda bulunabilirsiniz. “Kredi kartım çalındı harcama yapılmış” diyerek beyanda bulunuyorsanız vakit kaybetmeden bankanızı bilgilendiriniz.

Kredi Kartı Harcama İtirazı

Kredi kartı harcama itirazı
Kredi kartı harcama itirazı

Günümüzde çoğu alışverişimizi kredi kartları üzerinden yapıyoruz. İnternet kullanımının yaygınlaşmaya başlamasıyla internetten de sanal alışveriş sitelerinden yine kredi kartlarımızı kullanarak alışveriş yapıyoruz. Doğal olarak bu yolla yapılan dolandırıcılık sayılarında da artış oldu.

İnternet üzerinden alışveriş yaptığınız zaman kart bilgileriniz kopyalanıp sizden habersiz alışveriş yapılabilir, aldığınız ürün gönderilmeyebilir veya ayıplı mal gönderilebilir. İnsanlar kartları üzerinden yapılan işlemlere itiraz etme hakkına sahiptir. Kişi bu itirazını bankaya belirttikten sonra banka işyeri üzerinden gerekli olan incelemeleri yapar. Eğer belgeler yetersizse işyerinden alınan ücret ilgili hesaba geri aktarılır.

Kredi kartınızda veya hesabınızda sizin bilginiz haricinde bir harcama olduğunu fark ettiyseniz bağlı bulunduğunuz bankanın müşteri hizmetleriyle iletişime geçerek veya resmi internet sitesi üzerinden gerekli işlemleri başlatabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Harcama İtirazı Kaç Günde Sonuçlanır?

Kredi Kartı Harcama İtirazı Formu

Kredi kartı harcama itirazı formu örneği
Kredi kartı harcama itirazı formu örneği

Kredi kartınızdan izniniz ve bilginiz olmadan harcama yapıldığını bankanıza bildirmek için form ve dilekçeleri kullanmanız gerekmektedir. Bunun için kartın bağlı olduğu bankanın kredi kartı harcama itirazı formunu edinip bilgileri eksiksiz şekilde doldurmalısınız. Dilekçenizi bankaya gönderdikten veya şubeler aracılığıyla teslim ettikten sonra incelemeler başlatılacaktır.

Akbank kredi kartı harcama itirazı formu örneği

Kredi kartı harcama itirazı sonuçları 30 ile 180 gün içerisinde sonuçlanmaktadır. İtirazınız haklı bulunur ve ek belgeye gerek duyulmaz ise bu süre zarfında iadenin gerçekleşmesi istenir.

Bankalar yaptıkları incelemelerden sonra eğer sizin haklı olduğunuz kanısına varırsa ve bu konuda gerekli belgeleri de elde ederlerse kredi kartı harcama itirazınız olumlu sonuçlanır ve harcanan tutar bakiyenize tekrar yansıtılır. Bu tarz olaylar çok sık olmaktadır. Bu yüzden hesabınızı düzenli kontrol etmeniz faydalı olacaktır.

Bankalar kartınızdan yüklü miktarlarda çekim yapılmaya çalışılması ile kişinin banka hesabında kayıtlı olan telefon numarasına SMS ya da telesekreter aracılığı ile arama yapılarak harcama hakkında bilginiz olup olmadığı, bilginiz dışında ise banka müşteri hizmetlerini aramanızı ister. Bununla birlikte kartınızda limit kalmasa dahi, limitinizi yükseltelim diye aramaktan da vazgeçmez.

Harcama itirazını banka kabul etmediği takdirde Tüketici Hakem Heyetlerine başvurabilirsiniz. Bankanın ret yazısı, dilekçeniz ile başvuru sonrası çıkan karar mutlaka lehinize olacaktır. Ancak bazı konularda heyetler yetkisizlik kararı alabilir. Eğer böyle bir karar ile karşılaşırsanız mutlaka Tüketici Mahkemelerine gitmelisiniz.

Kredi Kartı Harcama İtirazı Kaç Günde Sonuçlanır?

Harcama itirazı, dilekçe teslim edildikten sonra 30 ile 180 gün arasında sonuçlanmaktadır. Bu süre zarfında dilekçedeki beyanların yanı sıra harcamayı gösteren belgeler de incelenmektedir. İtiraz haklı bulunur ise ödemenin iadesi yapılmaktadır.

Kredi Kartı Harcama İtirazı Neden Yapılır?

Harcama itirazı; kartınızdan bilginiz ve izniniz olmadan ödeme alınmış ise yapılabilmektedir. Ayrıca eğer satın aldığınız ürün tarafınıza teslim edilmemiş ise itiraz hakkınız bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir