Kredi ve Finans Portalı

Kredi Kartı Harcama İtirazı Nasıl Olur?

Teknolojinin yeni yüzleriyle birlikte, dolandırıcılığın temel yapı taşlarında da oynama yapan kişi ve kurumlar, yasaların verdiği açıklarla birlikte kredi kartı kullanıcılarına mağdur edebilmektedir. Öyle ki kullandığınız karta ait banka alışverişleriniz için sizden SMS ile şifre talep ederken, anlaşmalı olduğu kurumların gerçekleştirdiği nakit çekim işlemlerinde şifre gönderimi yapmamaktadır.

Küçük rakamlar ile üst üste yapılan harcamalar ile hesabınızdan yüklü miktarlarda paralar çekilebilmektedir. Sizin bilginiz dışında yapılabilecek bu tür harcamalar için elbette itiraz haklarımız vardır.

Kredi Kartı Harcama İtirazı

Günümüzde çoğu alışverişimizi kredi kartları üzerinden yapıyoruz. İnternet kullanımının yaygınlaşmaya başlamasıyla internetten de sanal alışveriş sitelerinden yine kredi kartlarımızı kullanarak alışveriş yapıyoruz. Doğal olarak bu yolla yapılan dolandırıcılık sayılarında da artış oldu.

İnternet üzerinden alışveriş yaptığınız zaman kart bilgileriniz kopyalanıp sizden habersiz alışveriş yapılabilir, aldığınız ürün gönderilmeyebilir veya ayılı mal gönderilebilir. İnsanlar kartları üzerinden yapılan işlemlere itiraz etme hakkına sahiptir. Kişi bu itirazını bankaya belirttikten sonra banka işyeri bankası üzerinden gerekli olan incelemeleri yapar. Eğer belgeler yetersizse işyerinden alınan ücret ilgili hesaba geri aktarılır.

Kredi kartınızda veya hesabınızda sizin bilginiz haricinde bir harcama olduğunu fark ettiyseniz bağlı bulunduğunuz bankanın müşteri hizmetleriyle iletişime geçerek veya resmi internet sitesi üzerinden gerekli işlemleri başlatabilirsiniz.

İtirazınızı dilekçe İle Yapın

Genel olarak harcama itirazı dilekçesinin hazır örneği bulunan banka internet sitelerinden indireceğiniz dilekçe ile bankanıza başvurabilirsiniz. Ancak kart ekstresinin gelmesini beklemelisiniz. Çünkü bankalar ekstre öncesi işlem yapmazlar. Ayrıntılı harcama raporunda belirtilen kesintileri dilekçenize eklemelisiniz.

Bankalar yaptıkları incelemelerden sonra eğer sizin haklı olduğunuz kanısına varırsa ve bu konuda gerekli belgeleri de elde ederlerse kredi kartı harcama itirazınız olumlu sonuçlanır ve harcanan tutar bakiyenize tekrar yansıtılır. Bu tarz olaylar çok sık olmaktadır. Bu yüzden hesabınızı düzenli kontrol etmeniz faydalı olacaktır.

Bankalar kartınızdan yüklü miktarlarda çekim yapılmaya çalışılması ile kişinin banka hesabında kayıtlı olan telefon numarasına SMS aracılığıyla ya da telesekreter aracılığı ile arama yapılarak harcama hakkında bilginiz olup olmadığı, bilginiz dışında ise banka müşteri hizmetlerini aramanızı ister. Bununla birlikte kartınızda limit kalmasa dahi, limitinizi yükseltelim diye aramaktan da vazgeçmez.

Harcama itirazını banka kabul etmediği takdirde Tüketici Hakem Heyetlerine başvurabilirsiniz. Bankanın ret yazısı, dilekçeniz ile başvuru sonrası çıkan karar mutlaka lehinize olacaktır. Ancak bazı konularda heyetler yetkisizlik kararı alabilir. Eğer böyle bir karar ile karşılaşırsanız mutlaka Tüketici Mahkemelerine gitmelisiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.