Banka harcama itirazı
Banka harcama itirazı

Bankalardan kullandığımız kredi ya da banka kartları üzerinden bilginiz dışında yapılan harcamalara günümüzde çok fazla rastlanılmaktadır. Böyle bir durumla karşılaştığınız zaman hemen yapılan harcamaya itiraz etmeniz gerekmektedir. Harcama itirazı formu doldurularak yapılan başvurular belirtilen süre içerisinde değerlendirilmekte ve tarafınıza dönüş yapılmaktadır.

Banka Harcama İtirazı Nedir?

Banka harcama itirazı
Banka harcama itirazı

Banka ya da kredi kartlarından kullanıcının izni ve bilgisi dışında yapılan işlemlerin iptal edilmesi yönelik talep harcama itirazı olarak adlandırılmaktadır. Dijitalleşmenin etkisi ile banka işlemlerinin çoğu mobil ve internet bankacılığı üzerinden tamamlanabilmektedir. Bu durum aynı zamanda riski de beraberinde getirmektedir. Banka ya da kredi kartı bilgilerine ulaşılarak müşterinin izni ve bilgisi olmadan işlem yapılabilir.

Banka harcama itirazı hatalı işlemler için de yapılmaktadır. Hatalı bir işlem yaptıysanız ve bunu iptal etmek istiyorsanız bankaya itirazda bulunabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Kredi Kartı Harcama İtirazı Nasıl Olur?

Bankaya Harcama İtirazı Nasıl Yapılır?

Banka ve kredi kartlarınızdaki şüpheli ya da hatalı işlemler için itirazınızı şubelerden, mobil ve internet bankacılığı kanallarından yapabilirsiniz.

İtirazda bulunmak için öncelikle kredi kartı ya da banka kartınızı müşteri hizmetlerini arayarak ‘’Kayıp/çalıntı’’ menüsü üzerinden işlemlere kapattırmanız gerekmektedir. Bu işlemi yapmadan önce mutlaka yapılan son işlemleri teyit ediniz ve internet bankacılığı kullanıyorsanız hemen iptalini sağlayınız.

Ayrıca bilginiz dışında yapılan tüm harcamaları işlem tarihine göre ve çekilen şirket adı da dahil olmak üzere bir yere not ediniz ve görüşme sırasında banka müşteri temsilcinizden ‘’Harcama itiraz formu’’ istemeyi unutmayınız. Son olarak savcılıktan suç duyurusunda bulunmayı da ihmal etmeyiniz.

Tüm bu işlemler sonrasında müşteri temsilcinizden istediğiniz ‘’Harcama itiraz formu’’nu eksiksiz olarak aldığınız notlar doğrultusunda doldurunuz. Tükenmez kalemle doldurduktan sonra ıslak imzalı taratınız ve banka müşteri temsilcinize ulaştırınız.

Banka Harcama İtiraz Formu Nasıl Doldurulur?

Akbank, Garanti Bankası, Ziraat Bankası, Yapı Kredi Bankası, Denizbank, İş Bankası, TEB, Halkbank, İNG Bank, HSBC gibi her bankanın kredi kartı harcama itirazı formu örneği bulunmaktadır. Kartınızın bağlı olduğu bankanın internet sitesi üzerinden formu edinerek doldurmanız gerekmektedir. Ayrıca direkt şubeye de başvurabilirsiniz.

Banka itiraz formu dilekçesi örneği
Banka itiraz formu dilekçesi örneği

Banka itiraz formunda aşağıdaki bilgiler istenmektedir:

 • Adınız soyadınız
 • Telefon numaranız
 • E-mail adresiniz
 • Harcamanın yapıldığı kartın numarası
 • İşlem tarihi, işyeri ve işlem tutarı

Bilgileri doldurduktan sonra formun altında sıralanan itiraz nedenlerinden uygun seçeneğini işaretleyiniz. Örneğin:

 • Harcamayı/nakit çekim işlemini ben yapmadım ve harcama tarihinde kartım elimde bulunmaktaydı.
 • Kartım X/X/X tarihinde kayboldu veya çalındı. Harcama veya nakit çekim işlemini ben yapmadım.
 • İşyerine kartım ile ödeme yaptım ancak karşılığında işyerinden talep ettiğim ürün veya hizmeti alamadım.
 • Harcamamı iptal etmeme rağmen kartımdan para çekildi ve tutar iade edilmedi.
 • Harcama tutarı hatalıdır. Doğru tutarı gösteren belge ektedir.
 • Nakit çekim işleminde talep ettiğim tutarı alamadım.

Garanti Bankası harcama itirazı formu örneği

Harcama İtiraz Dilekçesi Gönderdikten Sonra Prosedür Nasıl İşler?

Harcama itirazı dilekçesi bankaya gönderildikten sonra yetkililer tarafından incelenir. İşlem tipi ve itiraz nedenine bağlı olarak 30 ile 180 gün arasında sonuçlanmaktadır. Bu süreçte ek bilgilere ihtiyaç duyulursa tarafınıza dönüş yapılmaktadır.

Harcama İtirazı Kaç Günde Sonuçlanır?

Harcama itiraz süresi 30 ile 180 gün arasında değişmektedir. Fakat bu süreler maksimum olmakla birlikte genellikle harcama itirazları 15 gün içerisinde sonuçlandırılmaktadır. Bankalar tarafından itirazınız sonuçlandığı zaman SMS gönderilir ya da müşteri hizmetleri tarafından aranılarak bilgilendirme yapılır.

Neye Göre İade Yapılıyor?

Harcama itirazları VISA yda Mastercard özelliklerine göre iadelerde değişiklik göstermektedir. Harcama itirazı süreçleri her bir kart özelliğine göre kartlı ödeme sistemi kuruluşları tarafından belirlenmiş olup, detaylı olarak kurallar kılavuzlar üzerinde belirtilmiştir.

Burada unutulmaması gereken nokta eğer harcama SMS onayı ile yapılmış ise banka size asla geri iade yapmaz. Çünkü SMS sorumluluğu tümüyle müşteriye aittir. Ayrıca işlem sanal kart üzerinden yapıldı ise harcama itirazı kabul edilmez ve herhangi bir geri iade söz konusu olamaz. Çünkü burada da müşteri sorumluluğunda SMS onayı ile giriş yapılmaktadır.

Harcama itiraz formunu eksiksiz doldurarak bankaya göndermenizden 1 hafta sonra ‘’Chargeback Ekibi’’ tarafından işlem teyidi için aranırsınız ve teyit etmeniz ile birlikte harcama itirazınızı değerlendirme süreci başlar.

Harcama İtirazım Olumsuz Sonuçlandı Ne Yapmalıyım?

İtirazınız banka tarafından olumsuz sonuçlandı ise, ek bir itiraz hakkınız bulunmamaktadır. Ancak bununla ilgili yasal süreç başlatabilirsiniz. Bunun için savcılıktan suç duyurusunda bulunmanız gerekmektedir.

Harcama İtirazlarında Bankalar Zarar Görür mü?

Harcama itirazlarından dolayı bankalar herhangi bir zarar görmez. Çünkü her kredi kartı başka bir sigorta şirketi tarafından sigortalıdır ve zararı bankalar değil sigorta şirketleri karşılamaktadır. Her kredi karına özel ‘’Asistanlık Hizmeti’’ bulunmaktadır ve çoğu bankada bu hizmet mevcut olduğu için itirazlarda sigorta şirketi üzerinden ödenmektedir.

Kredi Kartımı veya Banka Kartımı Nasıl Güvence Altına Alabilirim?

Kredi kartınız ya da banka kartınızı güvence altına almanız mümkündür. Bununla ilgili bankaların mevcut kredi kartı sigortaları bulunmaktadır. Aynı zamanda internet üzerinden çok fazla alışveriş yapıyorsanız, sanal kart kullanarak alışveriş işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Tüm bankalar tarafından sunulan sanal kartlar, ücretsiz bir hizmet olmakla birlikte tüm müşterilerine sunulan bir haktır. Sanal kartlar için herhangi bir ücret ya da komisyon alınmamaktadır. 

Tüm bunların dışında kredi kartı ya da banka kartlarınızı güvence altına almak için, BKM Ekspres gibi hizmetleri kullanarak işlem yapabilir ve karşı tarafın kart bilgilerinizi görmeden işlemin gerçekleşmesini sağlayabilirsiniz.

Harcama itirazı hangi durumlarda yapılır?

Banka harcama itirazı; banka veya kredi kartlarından hatalı veya izinsiz işlem yapılması, satın alınan ürünün teslim alınamaması, ATM’den eksik para çekilmesi, hesaba para geçmemesi gibi durumlarda yapılır.

Harcama itirazı olumlu sonuçlanır mı?

İtiraz için gerekli bilgi ve belgeleri sağladığınız takdirde olumlu sonuçlanma ihtimali yüksektir. Bu tür durumlarda müşterinin mağdur edilmemesi çok önemlidir.

Harcama itirazı ne kadar sürer?

İtiraz için belirlenen süre 30 ile 180 gün arasıdır. Ancak itiraz daha erken de sonuçlanabilir.

Harcama itirazı kaç günde iade edilir?

Harcama itirazının iadesi 180 gün içinde tamamlanmaktadır. İtirazınızın olumlu sonuçlandığında daha kısa süre içerisinde tamamlanması mümkündür.

Harcama itirazı işe yarar mı?

Harcama itirazında haklı iseniz işe yaramakta ve olumlu sonuçlanmaktadır. Bunun için gerekli bilgileri eksiksiz şekilde sunmanız gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir