Kredi ve Finans Portalı

Harcama İtirazı Kaç Günde Sonuçlanır?

Bankalardan kullandığımız kredi kartı ya da banka kartları üzerinden bilginiz dışında yapılan harcamalara günümüzde çok fazla rastlanılmaktadır. Böyle bir durumla karşılaştığınız zaman hemen yapılan harcamaya itiraz etmeniz gerekmektedir. 

Harcama itirazında bulunmak için öncelikle kredi karı ya da banka kartınızı müşteri hizmetlerini arayarak ‘’Kayıp/çalıntı’’ menüsü üzerinden işlemlere kapattırmanız gerekmektedir. Bu işlemi yapmadan önce mutlaka yapılan son işlemleri teyit ediniz ve internet bankacılığı kullanıyorsanız hemen iptalini sağlayınız.

Ayrıca bilginiz dışında yapılan tüm harcamaları işlem tarihine göre ve çekilen şirket adıda dahil olmak üzere bir yere not ediniz ve görüşme sırasında banka müşteri temsilcinizden ‘’Harcama itiraz formu’’ istemeyi unutmayınız. Son olarak savcılıktan suç duyurusunda bulunmayı da ihmal etmeyiniz.

Tüm bu işlemler sonrasında müşteri temsilcinizden istediğiniz ‘’Harcama itiraz formu’’nu eksiksiz olarak aldığınız notlar doğrultusunda doldurunuz ve tükenmez kalemle doldurduktan sonra ıslak imzalı taratınız ve banka müşteri temsilcinize ulaştırınız.

Harcama İtiraz Süresi Kaç Gün Sürer?

Harcama itiraz süresi 45 gün ile 90 gün arasında değişiklik göstermekle birlikte;

  • Kredi kartları için azami 45 gün,
  • Banka kartları içinse 90 gün olarak süre değişmektedir.

Ancak bu süreler maksimum süreler olup, genellikle harcama itirazları 15 gün içerisinde sonuçlandırılmaktadır. Bankalar tarafından harcama itirazınız sonuçlandığı zaman SMS gönderilir ya da müşteri hizmetleri tarafından aranılarak bilgilendirme yapılacaktır.

Harcama İtirazı Neye Göre İade Yapıyor?

Harcama itirazları VISA yda Mastercard özelliklerine göre iadelerde değişiklik göstermektedir. Harcama itirazı süreçleri her bir kart özelliğine göre kartlı ödeme sistemi kuruluşları tarafından belirlenmiş olup, detaylı olarak kurallar kılavuzlar üzerinde belirtilmiştir. Yalnız burada unutmamanız gereken bir nokta vardır ki, eğer yapılan harcama SMS onayı ile yapılmış ise banka size asla geri iade yapmaz. Çünkü SMS sorumluluğu tümüyle müşteriye aittir. Ayrıca işlem sanal kart üzerinden yapıldı ise de, harcama itirazı kabul edilmez ve herhangi bir geri iade yapılması söz konusu olamaz. Çünkü burada da müşteri sorumluluğunda SMS onayı ile giriş yapılmaktadır.

Harcama itiraz formunu eksiksiz doldurarak bankaya göndermenizden 1 hafta sonra ‘’Chargeback Ekibi’’ tarafından işlem teyidi için aranılırsınız ve teyit etmeniz ile birlikte harcama itirazınızı değerlendirme süreci başlar.

Harcama İtirazım Olumsuz Sonuçlandı Ne Yapmalıyım?

Harcama itirazınız banka tarafından olumsuz sonuçlandı ise, ek bir itiraz hakkınız bulunmamaktadır. Ancak bununla ilgili yasal süreç başlatabilirsiniz ki bunun için savcılıktan suç duyurusunda bulunmanız gerekmektedir.

Harcama İtirazlarında Bankalar Zarar Görür Mü?

Harcama itirazlarından dolayı bankalar herhangi bir zarar görmez çünkü her kredi kartı başka bir sigorta şirketi tarafından sigortalıdır ve zararı bankalar değil sigorta şirketleri karşılamaktadır. Her kredi karına özel ‘’Asistanlık Hizmeti’’ bulunmaktadır ve çoğu bankada bu hizmet mevcut olduğu için itirazlarda sigorta şirketi üzerinden ödenmektedir.

Kredi Kartımı veya Banka Kartımı Nasıl Güvence Altına Alabilirim?

Kredi kartınız ya da banka kartınızı güvence altına almanız mümkündür. Bununla ilgili bankaların mevcut kredi kartı sigortaları bulunmaktadır. Aynı zamanda internet üzerinden çok fazla alışveriş yapıyorsanız, sanal kart kullanarak alışveriş işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Tüm bankalar tarafından sunulan sanal kartlar, ücretsiz bir hizmet olmakla birlikte tüm müşterilerine sunulan bir haktır. Sanal kartlar için herhangi bir ücret ya da komisyon alınmamaktadır. 

Tüm bunların dışında kredi kartı ya da banka kartlarınızı güvence altına almak için, BKM Ekspres gibi hizmetleri kullanarak işlem yapabilir ve karşı tarafın kart bilgilerinizi görmeden işlemin gerçekleşmesini sağlayabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.