Kredi kullanirken dikkat edilecekler
kredi kullanirken dikkat edilecekler

Bu makalemizde kredi kullanan tüketicilerin kredilerini alırken dikkat edecekleri hususlar ile kullandıkları kredilerin ödemelerinde imzaladıkları sözleşmelerle hangi yükümlülüklerin altına girerek ödeme yapacakları hakkında bilgi vereceğiz.

Krediye ihtiyacı olan insanlar bankalara kredi başvurusu yaptıklarında bazı hususlara dikkat etmeden kredi sözleşmesini imzalıyorlar. Kredi Sözleşmesinin yükümlülükleri hakkında bilgi sahibi olmadan, krediyi alarak günü kurtarma çabası içerisinde olan Tüketiciler, ilk etapta kullanacakları kredinin faiz oranlarını sormaktadırlar. Ancak kredi faiz oranları ile ne kadar ödeme yapacaklarını hesaplayamamakta, bununla birlikte kendisinden kesilecek masraf ve ücretler hakkında çok ta ayrıntılı bilgi sahibi olmamaktadır. Bunun için kredi ödeme nasıl hesaplanır başlıklı makalemizi okumanızı tavsiye ediyoruz.

Özellikle tüketicilerin konut kredisi kullanırken düştükleri hatalardan bir tanesi kullanacakları kredi üzerinden faiz oranlarına bakarken, bununla birlikte ne kadar kredi tahsis ücreti kesileceğini, ipotek fek ücretinin olup olmadığını, Ekspertiz ücretinin ne kadar alınacağı gibi hususları göz ardı ederler. A bankasından 100.000,00 TL olarak 0,90 faiz oranı ile alacakları krediden 500,00  TL kredi Tahsis Ücretleri ödeyeceklerine, B bankasının faiz oranı 0,88 iken 700,00 TL kredi tahsis ücretini faiz oranına bakarak ödüyorlar. Burada 0,02 oranındaki faiz oranı 200,00 TL olarak peşinen sizden alınıyor. Bu durumda kullandığınız faiz oranı yine aynı oranlarda olduğunun farkına varamıyorlar.

Konut kredisi kullanan tüketiciler A bankasının İzmir şubesine başvurusunda 0,90 oranında faiz oranı alırken, yine aynı A bankasının İzmir Karşıyaka Şubesine başvurduğunda 0,89 oranında faiz oranı alabilmektedir. Banka şubelerinin kendi inisiyatiflerine kalmış olan bu faiz oranını isterken, bankanın müşteri hizmetleri yöneticisinin Bankanın genel olarak kullandığı sisteme kayıt edilmesini önlerseniz farklı farklı faiz oranlarını alabilirsiniz. Ancak sisteme kayıtınız gerçekleştikten sonra İzmir şubesinin vermiş olduğu 0,90 oranındaki faiz oranını Karşıyaka şubesi göreceğinden aynı faiz oranını verecektir.

3 Ekim 2014 tarihinde 29138 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Finansal Tüketicilerden Alınacak Ücretlere İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik hükümleri gereği vatandaşların kullandığı tüketici ve konut kredilerinden dosya masrafı alınmamaktadır. Bankalar Dosya Masrafı Alıyor mu başlıklı yazımızda da belirttiğimiz gibi kullanılan kredinin binde beş oranında Kredi Tahsis Ücreti kesilmektedir. Aynı yazımızda hangi ücretlerin kesilmediği açıkça belirtilmiştir.

Tüketiciler bankalardan kredi kullanırken bilinçli olmak zorundadırlar. Bilinçsiz edilen her hareket ceplerinden daha fazla para çıkmasına ve bankalarla uğraşmak zorunda kalırlar.

Uzun vadelerle çekilen kredilerin ödemeleri uzadığı gibi tüketicilerin ceplerinden çıkan para faiz oranının artmasından dolayı artacaktır. Bu süreçte ödemede zorluk çeken tüketicilerin vade gününü geçirmeleriyle banka kredi notları ve  kredi sicilleri olumsuz olarak bir sonraki kredi taleplerinde etkilenerek karşılarına çıkacaktır.

Konu hakkındaki sorularınızı aşağıdaki yorumlar bölümüne yazarak sorabilirsiniz.

One Comment

  1. Kredi alırken dikkat etmeye çalışıyor insanlar ama sayfalar dolusu sözleşme çıkıyor karşımıza. nasıl dikkat edelim?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir