Lira 8045
lira 8045

Bu makalemizde Dosya Masrafı alınır mı, dosya masrafı neye göre alınır, alınan dosya masrafını geri alabilir miyiz, nasıl alırız, ne gibi durumlarda dosya masrafı kesilmez gibi sorulara cevap vermeye çalışacağız.

Bankaların Aldığı Masraflar Neler?

İhtiyacınız olan Tüketici ve Konut Kredilerini kullanırken, bankaların sisteminin işletilmesi ve operasyonel süreçler için kredi tahsis ücreti dışında ne ad olursa olsun her hangi bir ücret kesilemez. Yani kullandığınız krediler üzerinden bankalar dosya masrafı, istihbarat ücreti, kredi işlem fişi ücreti, ödeme planı ücreti gibi isimler altında ücret alamazlar.

Kredi Tahsis Ücretinin Kesilmesi Yasal mı?

Bankalar 3 Ekim 2014 tarih ve 29138 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Finansal Tüketicilerden Alınacak Ücretlere İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik hükümleri çerçevesinde kullandığınız konut ve tüketici kredileri miktarlarının binde beşi oranında kredi tahsis ücreti kesebilirler. Bu ücret kesintisi binde beşi geçemez.

Kredi Tahsis Ücreti Fazla Kesilirse Ne Yaparım?

Bankalar sizden kullanmış olduğunuz kredi üzerinden binde beş oranından fazla kredi tahsis ücret kesmiş olabilir. Bunu şöyle açıklayalım.

Örnek verecek olursak bankadan 100.000,00 TL konut kredisi kullandınız. Banka bu kredi miktarı için sizden ancak 500,00 TL Kredi Tahsis Ücreti kesebilir. Banka sizden 500,00 TL üzerinde  kesmiş ise fazla kesilen miktar için bağlı bulunduğunuz Tüketici Hakem Heyetine başvuruda bulunabilirsiniz. Başvuru dilekçe örneğine ulaşmak için tıklayınız.

3 Ekim 2014 tarihinden önceki son 10 yıl içerisinde kullanmış olduğunuz krediler üzerinden Dosya masrafı, istihbarat ücreti, kredi işlem fişi ücreti, ödeme planı ücreti adı altında ücretler kesilmiş olabilir. Bu kesintileri ikametinizin bulunduğu Kaymakamlıktaki Tüketici Hakem Heyetlerine dilekçeniz ve kesinti yapıldığına dair dayanak belgeniz ile başvurmanız halinde Heyet tarafından sizin adınıza bir karar çıkacaktır.

Konu ile ilgili yönetmeliği ayrıntılı olarak http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2014/10/20141003-8.htm adresinden incelebilirsiniz.

Konu hakkındaki sorularınızı aşağıda bulunan yorumlar bölümünden sorabilirsiniz.

One Comment

  1. Dosya Masrafı almıyorlar ama yıllardar bizleri sömürüyorlar. Şimdiye aldıkları masraflar ne oldu. Tahsis ücretide almasınlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir