Teb dosya masrafi karari
teb dosya masrafi karari

Nakit İhtiyacı için bankaları tercih eden kişilerin mağdur edilmesinin sebeplerinden birisi de, alınan kredilerin üzerinden belli oranlarda kesilen Dosya Masraflarıdır. Banka kredi talebinizin kesinleşmesinin ardından tüketicinin önüne koyduğu,  tek taraflı olarak hazırlanan matbu sözleşmeleri imzalatarak kredi imkanlarını sunarlar. Sonuçta banka aldığı krediden faiz ile para kazanırken, dosya masrafı kesmekte ne kadar haklıdır? Gibi sorularınız olabilir.

Vatandaş ihtiyacı olduğu için kredi çeker ve ihtiyacını karşılayabilmek için aslında bir bakıma bankanın her koşulunu kabul etmektedir. Bir çok vatandaş bu koşulları kendi içinde bile sorgulama gereği duymaz. Ancak aldığı krediden yapılan kesinti sonra hüsrana uğrasa da bu hususları kabullenmek zorunda kalır. Son düzenlemeler ile aldığınız krediden cayma hakkınız bulunsa da; sonuçta size gerekli olanı yapmakla yükümlüsünüzdür. Devlet bazı mağduriyetlerin önüne geçebilmek için vatandaşlarına krediden cayma hakkını Ekim 2015 tarihinde yapılan değişiklikler ile sağlamış durumdadır.

Müşterilerine bankacılık sektörünün bütün hizmetlerini en iyi şartlarda sağlayan ve ulaşımı için teknolojinin verdiği bütün nimetlerden faydalanan Türkiye Ekonomi Bankasından (TEB) sizlerde çeşitli krediler ile ödemiş olduğunuz dosya masrafı ücretlerinin iadesini talep edebilirsiniz. Kredi Dosya Masrafı kesintisi yasal mı? Gibi bir sorunuz bulunabilir.

Bankalar yapılan çalışmalar ve kanunen düzenleme sonrası dosya masrafı kesemezler ancak yapılan kesintinin adı kredi tahsis ücreti olmuştur. Daha önce yapılan kesintiler içerisinde dosya istihbarat ücreti, dosya masrafı, komisyon ücreti gibi farklı isimler altında kesinti yapılmaktaydı. Bu konuda bir şeffaflığın yaşanması tüketici adına olumlu bir adım olarak görünmektedir.

TEB Dosya Masrafı Kesintisinin İadesi

Kredicim.net olarak Tüketici Hakem Heyetlerince, Teb Dosya Masrafına dair verilmiş bir karar örneğini sizler için derledik. Verilen kararda TEB her ne kadar savunmasını yapmış olsa da; heyet verdiği gerekçeli kararda; Tüketici Kanuna atıfta bulunarak sözleşmenin haksız şart olduğu hükmetmiştir. Yani krediyi veren ve alan karşılıklı müzakere etmeden, bankanın vermiş olduğu tek taraflı sözleşme karşılığı krediyi sağlamış  ve kendi hükümlerine göre kişiden dosya masrafı kesintisi yapmıştır.

Sizlerin de; Ekim 2015 tarihinden önce kullanmış olduğunuz kredilerden yapılan dosya masrafı kesintileriniz varsa; bu kesintilerin iadesi için ikametinizdeki Kaymakamlık Tüketici Hakem Heyetine Başvurabilirsiniz.

Teb dosya masrafi
Teb dosya masrafı hakkında hüküm

One Comment

  1. Kullanmış olduğum ihtiyaç kredisinin müşteri maduriyetini gidermek adına dosya masraflarının iadesini talep ediyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir