Ölen Kişinin Kredi Borçları Ne Olur?

Kredi pazarının en çok sorulan sorularından birisi olan ölen bir kişinin taşıt kredisi, tüketici kredisi, konut kredisi gibi  devam eden borçlarının ne olduğunu, nasıl ödendiğini ve neden ödendiğini, ne gibi durumlarda ödenmediğini bu makalemiz ile sizlere anlatacağız.

Ölen Kişinin Borçları Ne Olur?

Kişiler bankalardan kullandığı krediler ve kredi kartları için banka ile aralarında sözleşme imzalarlar. Bir çoğumuz bu sözleşmeleri hiç okumadan imza atar, bizim için o an önemli olan krediyi alabilmenin telaşına düşmüş olabiliriz.

Krediyi kullandığımız bankalar kendi sigorta şirketlerince kullandırdıkları krediye Hayat Sigortası yaptırırlar. Yaptırılan Hayat Sigortası primleri sizlerden tahsil edilir. Ancak Hayat Sigortası yasal bir zorunluluk olmamakla beraber isteğinize göre yaptırmayabilirsiniz. Ancak bazı bankalar kullandırdıkları kredi kampanyalarının özelliklerine göre zorunlu Hayat Sigortası yaptırabiliyorlar.

Ölen kişi kullanmış olduğu krediler için Hayat Sigortası yaptırmış ve borçları devam ediyorsa, yaptırdığı Hayat Sigortası Şirketi kişinin bütün borçlarını ödemek zorundadır. Bu noktada Hayat Sigortası büyük önem taşımaktadır. Kişinin vefatından sonra hayat sigortası bulunmayan kredi borçları mirasçılar ödemek zorunda kalırlar. Ödememek için reddi miras yoluyla kişinin mirasını reddedebilirler.

Hayat Sigortası Niçin Önemli?

Hayat Sigortası kişinin kullandığı kredilerin borcu devam ederken,  vefat eden borçlunun  kalan borçların ödenmesi ve kişinin bu kredi için ödemiş olduğu miktarları geri alabilmek adına mirasçılar adına çok önemlidir. Yani kalan borçları ödendiği gibi daha önce ödediği taksitleri de geri alabilmek için kredi kullanırken Hayat Sigortası yaptırmak çok önemli bir husustur.

Eğer vefat eden bir kişinin kredi borcu varsa ve sigorta yaptırdıysa bu durumdan itibaren yapacağınız; ölen kişinin Ölüm Belgesi ile birlikte veraset ilanında bulunmanız ve krediyi kullandığınız banka ile yaptırdığınız Hayat Sigortası Şirketine başvurmanız sizler için yeterli olacaktır.

Hayat Sigortası Hangi Durumlarda Ödeme Yapmaz?

Kişi kredi kullanırken yaptırdığı hayat sigortasında var olan hastalığını sigorta şirketine bildirmeye bilir. Kredi kullandığı dönemde ciddi bir rahatsızlığı var ise ve bu rahatsızlığından dolayı tedavisi devam ediyorsa bu yaptırdığı hayat sigortası için sorun teşkil edebilir.

Kişi kanser hastası iken, tedavisinin devam ettiği durumda ölür ise, kişinin ölüm raporunda ölüm nedeninin kanser olduğu yazacaktır. Bu yüzden sigorta şirketi gerekli inceleme yaparak kişinin kredi borçlarını ödemeyebilir.

Kişilerin bir çok ölüm nedeni olabilir. Kaza yapabilir, kalp krizi geçirebilir, bir rahatsızlığından dolayı ölebilir. Hiçbir şeyi yokken grip olan bir kişi bile ölebilir. Bu tür ölümleri sigorta şirketleri ne kadar araştırmasa da, kullanılan kredi miktarı, kullanılan kişinin yaşı gibi hususlar ile ölüm raporundaki bilgilere göre hareket ederler.

Konuyla ilgili sorularınızı aşağıda bulunan yorum kısmında sorabilirsiniz.

Etiketler:

Ölen Kişinin Kredi Borçları Ne Olur? Konusuna 1 Yorum Yapıldı
  1. Saadet dedi ki:

    Ölen kişi sigorta yaptırmadıysa ne olacak borçlar

Sayfa başına git
error: Content is protected !!