Yapi kredi bankasindan uyari
yapi kredi bankasindan uyari

Türkiye ekonomisine yön veren bankalardan biri olarak milyonlarca müşterisine hizmet veren Yapı ve Kredi Bankası kamuoyuna duyuruda bulundu. Son dönemlerde Yapı ve Kredi Bankasının isminin kullanılarak gerek cep telefonlarından SMS yoluyla, gerekse diğer iletişim kanalları üzerinden düşük faizli kredi imkânlarının sunulacağı, hesap işletim ücreti ya da kredi kartı komisyonu ile sigorta bedellerinin iadesinin sağlanacağı yönündeki dolandırıcılık amaçlı yapılmış olan aramalar gerçekleştirilerek kişilerden şifreleri talep edildiği yönünde bir açıklama yapıldı.

Yapı ve Kredi Bankası yaptığı açıklamada; hiçbir şekilde müşterilerinin aranılarak özellikle şifre talebinde bulunulmadığını, bu şekildeki talepler ile aranılan müşterilerin bu tür kişilere cevap vermemesi gerektiği belirtildi.

Bankanın dijital bankacılık uygulamalarının Google Play, App Store, Windows Store, BlackBerry App Word dışında hiçbir ortamda bulunmadığı, müşterilerinde bu mecralar dışındaki uygulamaları indirmemeler gerektiği, indirilen programlarında bankaya ait olup olmadığının kontrol edilmesi gerektiği de önemli.

Dijital Ortamlarda Yapılan İşlemlere Dikkat Edilmeli

Bu anlamda Yapı ve Kredi Bankasının kişilere ulaştığı müşteri hizmetleri numaraları ile iletişim kanalları belli olduğu gibi genel olarak Türkiye’de hiçbir banka müşterilerinin güvenliğini ön planda tutmak adına kimlik bilgileri ve şifreler gibi önemli hususları talep etmekten imtina etmektedirler.

Güvenlik hususuna çok dikkat eden bankalar dijital ortamlarda gerekli tedbirleri almış durumda.  Ancak dolandırıcılık yapan kişiler, müşterilerinin duygusal açıklarını bularak farklı yaklaşım göstermekte ve kişileri maddi açılardan mağdur etmektedirler. Gerekli kurumlarca yapılan duyurular, ilanlar ve kamu spotlarına rağmen bu mağduriyetlerin önüne geçilmesi zorlaşmaktadır.

Son zamanlarda yapılan siber saldıralar ile birlikte güvenliğin ön plana çıkarılması aşikar. En önemli devlet kanallarının, kurumlarının dahi uğradığı saldırılar sonucu toparlanması zaman almaktadır. Dijital ortamları insanlar üretmektedir ve dolayısıyla açıklarını da insanların bulmaları ve kendi açılarında kullanmaları yasal değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir