1 1
1 1

Teknolojiyi kullanma konusunda başarılı olan bankalar arasında yer alan Yapı Kredi Bankası, ATM ile yapılan işlemlerde de kendini göstermektedir. Mobil cihaz teknolojisini kullanarak, ATM’ler üzerinden el temasına gerek kalmadan hem para çekme hem de para yatırma işlemlerini hızlı bir şekilde gerçekleştirilmektedir.

Özellikle QR Kod (Kare Kod) kullanımının bankacılık sektöründe kullanılmaya başlanması ile Yapı Kredi kartsız para çekme işlemi, banka kartı ya da kredi kartına ihtiyaç duyulmadan gerçekleştirilmektedir.

Yapı Kredi Kartsız Para Çekmede QR Kodu Ne İşe Yarar?

Yapı Kredi kartsız para çekme işlemini gerçekleştirmek için kare kodun (QR Kod) işlevi önemli bir yer kaplamakta ve teknoloji ile aralarında yakın ilişki bulunmayan kişiler tarafından tedirginlik söz konusu olmaktadır. Bu nedenle kısaca kare kod hakkında bilgi vermek sürecin anlaşılması açısından rahatlık sağlayacaktır.

İki boyutlu bir barkod sistemi olan QR kodu, Denso Wave adlı kuruluş tarafından Japonya’da organize edilmiş bir sistem olmakla birlikte bankomatlar üzerinden bilgi girişi ortadan kaldırılmış ve el değmeye ihtiyaç duyulmadan kamera sistemi aracılığıyla para çekmek söz konusu olmaktadır.

Yapı Kredi kartsız para çekme işlemi yapabilmek için sadece akıllı telefon ve banka hesabı ya da kredi kartı yeterli olmaktadır. QR kodunun sadece bankacılık sektöründe kullanılan bir sistem olmadığı ve internet aracılığıyla bilgi paylaşımının güvenle yapılabileceği bir sistem olduğu unutulmamalıdır.

Yapı kredi kartsız para çekme

Yapı Kredi Kartsız Para Çekmek İşlemi QR Kodu Nasıl Alınır?

Yapı Kredi kartsız para çekme işlemi için banka kartı kullanılmasına gerek olmadan Yapı Kredi Mobil uygulamasının telefonunuza yüklü olması dışında QR kodu kullanılarak kartsız ATM’ler üzerinden para çekebilmek için, uygulama telefonda aktive edildikten sonra Yapı Kredi tarafından her müşteri için ayrı olmak üzere QR kodu tanımlanarak, aktif hale getirilmektedir.

Yapı Kredi Kartsız Para Çekme İşlemi QR Kodu ile Nasıl Gerçekleşir?

Yapı Kredi kartsız para çekme işlemi ATM kullanmadan QR kodu ile aşağıdaki işlemlerin takip edilmesi ile gerçekleşmektedir.

 • Cep telefonuna yüklenen Yapı Kredi Mobil’e daha önceden belirlenmiş olan müşteri şifresi ile giriş yapılmalıdır.
 • Ekranda açılan menüde kare kod işareti bulunan ‘’Para Çek/Yatır’’ bölümü tıklanmalıdır.
 • Açılan sayfa üzerinde kullanılacak olan hesap ya da kredi kartı seçilmelidir.
 • Hesap ile ilgili bölüm açıldıktan sonra hesap tipi seçilerek, çekilecek tutar girilmelidir.
 • Mobil bankacılık ekranında açılan kamera yardımıyla ATM’de çıkan kare kod okutulmalıdır.

Tüm bu işlemler sırasıyla yapıldıktan sonra ATM tarafından girilen tutar müşteriye verilir ve Yapı Kredi kartsız para çekme işlemi tamamlanmış olur. Şayet aynı şekilde işlem yapılacaksa mobil bankacılık ekranında çıkacak olan ‘’Hatırla’’ seçeneğinin seçilmesi durumunda hesap belirlemeye ihtiyaç duyulmadan QR kodu ile para çekme işlemi gerçekleştirilir.

Yapı Kredi Nakit Avans ya da Taksitli Nakit Avans Çekimi QR Kod ile Nasıl Yapılır?

Yapı Kredi Mobil Bankacılık uygulaması üzerinden nakit avans ya da taksitli nakit avans çekimi ATM üzerinden müşteri tarafından bir işleme gerek kalmadan hızlı bir şekilde yapılabilmektedir. Kare kod uygulaması Yapı Kredi kartsız para çekme işleminde olduğu gibi devreye girmektedir. QR kodu ile nakit avans ya da taksitli nakit avans çekebilmek için aşağıdaki işlemlerin sıra ile gerçekleştirilmesi yeterli olmaktadır.

 • İlk önce cep telefonu aracılığıyla indirilmiş olan Yapı Kredi Mobil Bankacılık’a müşteri şifresi ile giriş yapılmalıdır.
 • Ekran üzerinde açılan menü de görülen QR yani kare kod işareti ‘’Para Çek/Yatır’’ tıklanır.
 • Açılan ekran üzerinde nakit avans çekimi yapılacak olan kredi kartı seçimi yapılır.
 • Nakit avans olarak çekilmek istenen tutar yazılır.
 • Şayet taksitli nakit avans çekilmek isteniyorsa, ekran üzerinde yer alan taksitlendir bölümü işaretlenir.
 • Cep telefonundan girilmiş olan mobil şube ekranında açılan kameraya ATM’de görülen kare kod okutulur.
 • Kare kod okutma işlemi tamamlandıktan sonra ATM müşteri tarafından girilen tutarı otomatik olarak verir.

İşlemlerin sırayla yapılması durumunda Yapı Kredi kartsız para çekme işleminde olduğu gibi nakit avans çekme işlemi de hızlı ve güvenli bir şekilde gerçekleşmektedir.

Yapı kredi kartsız para çekme

Yapı Kredi Kartsız Para Çekme İşlemi Güvenli midir?

Yapı Kredi kartsız para çekme işlemi ile ilgili banka müşterileri güvenli olup olmadığına dair tedirginlik yaşamakta ve detaylar ile ilgili bilgi arayışı içindedirler. İnternet alışverişlerinin artmasından kaynaklı ve dijital çağ dolandırıcılıkları nedeniyle banka müşterilerinin çekinceleri oluşurken, banka müşterilerine QR kodu yani kare kod uygulamasının güvenli bir yöntem olduğunu belirtmek isteriz. Uygulama sadece müşteriye özel bir uygulama olduğu için güvenli bir uygulamadır ki ancak başkaları tarafından ancak telefonunuzun çalınması gibi olumsuz durumlarda kötü niyetli kişilerin eline geçmediği durumda risk oluşturmamaktadır.

Yapı Kredi Kartsız Para Çekme Avantajlarından Nasıl Yararlanılır?

Yapı Kredi kartsız para çekme avantajlarından faydalanabilmek için öncelikle Yapı Kredi Bankası’nda hesabınızın ya da Yapı Kredi kartınızın bulunması gerekmektedir. Bunlar var ise, sanal mağazalar üzerinden Yapı Kredi Mobil Bankacılık uygulamasını cep telefonunuza indirmeniz gerekmektedir. Tüm bunlara sahip olduktan sonra ATM’ye dokunmadan hızlı ve güvenli bir şekilde Yapı Kredi kartsız para çekme işlemini gerçekleştirdiğiniz gibi aynı yöntemle para yatırma işlemini de gerçekleştirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir