Kredi ve Finans Portalı

Harçlık Avans Tahsilatı Nedir ?

Kredi ve Yurtlar Kurumu sayesinde burs ya da öğrenim kredisi alan üniversite öğrencileri, Ziraat Bankası tarafından sunulan bankkart sayesinde harçlık avans kullanarak, hesaplarında para olmaması durumunda bile rahatlıkla alışveriş yapabilmektedir. Harçlık Avans nakit çekim için kullanılamamaktadır.

Harçlık Avans Nedir?

Harçlık avans, Kredi Yurtlar Kurumu (KYK)’dan burs ya da öğrenim kredisi alan 18-26 yaş arası üniversite öğrencileri için Bankkart Genç’leri için tanımlanan ve hesabında para bulunmaması durumunda dahi aylık kredi miktarı kadar alışverişlerde geçerli olan hem masrafsız hem de faizsiz olarak sunulan alışveriş limitidir.

2020 yılı için 475 TL olarak belirlenen kredi miktarı öğrencilerin ihtiyaçları için yetersiz kalmakta olup, öğrencilerin zor durumda kalmamaları adına KYK tarafından bir sonraki alacağı kredi miktarı üzerinden harcama yapma imkanı tanınıyor ve yukarıda tanımladığımız KYK tarafından sunulan harçlık avans sadece POS ile yapılan alışverişlerde kullanılabilmektedir.

Harçlık Avans Tahsilatı

Harçlık Avans Özellikleri Nelerdir?

Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) tarafından sunulan burs ya da öğrenim kredisi kapsamında bir ay içerisinde harçlık avans üzerinden harcanılan tutar, bir sonraki ay yatacak olan burs ya da öğrenim kredi üzerinden otomatik olarak tahsil edilmektedir. Ziraat Bankası tarafından gönderilen Genç Bankkart geldiğinde ‘’Harçlık Avans’’ özelliği aktif olmamaktadır. Bunun için Harçlık Avans sistemine dahil olmayan üniversite öğrencileri, en yakın Ziraat Bankası şubesine giderek sistemi tanımlatabilmektedir. Üstelik yapılan harcamalar için herhangi bir faiz ya da masraf alınmamaktadır.

Genç Bankkart kullanarak kredi kartı özelliğinden de faydalanmak isteyen üniversite öğrencileri, başvuruları sonucunda kredi kartı özelliğini açtırırken; Ziraat Bankası Combo kredi kartında bulunan özelliklere de sahip olmaktadır. Aynı Combo kredi karında olduğu gibi alışverişlerde Maxi Puan kazanılabileceği gibi 50 TL altındaki harcamalarda kartın temassız kullanım özelliklerinden faydalanmaktadır. Harçlık avans kullanılarak nakit çekim yapılamazken, Genç Bankkart kredi kartı özelliği sayesinde nakit çekim işlemi yapılabilmektedir.

Genç Bankkart’a Başvuru Yolları Nelerdir?

Genç Bankkart sahibi olmak için aşağıda belirttiğimiz kanallardan herhangi biri ile başvuru yapılabilmektedir. Fakat unutulmaması gereken Genç Bankkart ulaştıktan sonra KYK ‘dan öğrenim kredisi ya da burs alıyorsanız, harçlık avans için ayrıca başvuru yapılması gerekmektedir.

Genç Bankkart başvuru kanalları;

  • Ziraat Bankası şubeleri,
  • Ziraat Bankası Müşteri Hizmetleri (0850 258 00 00)
  • Ziraat Bankası internet bankacılığı ya da Ziraat Bankası mobil bankacılık,
  • SMS gönderimi (GENC BANKKART yazıldıktan sonra 4747’ye kısa mesaj gönderme) olarak belirlenmiştir.

Harçlık Avans Limiti Ne Kadardır?

Harçlık avans limiti öğrenciler tarafından merak edilen bir konu olmakla birlikte limit KYK’dan alınan öğrenim kredisi ya da burs miktarına göre Ziraat Bankası tarafından kredi ve para politikası kapsamında belirlenmektedir ve 2020 yılı için harçlık avans limiti 475 TL olarak belirlenmiştir.

Harçlık Avansın Limiti Arttırılabilir mi?

Harçlık avans üniversite öğrencileri için sunulan hem faizsiz hem de masrafsız bir kredi olduğu için öğrenciler tarafından harçlık avans limitin artırılıp artırılmayacağı araştırma konuları arasında yer almaktadır.

Harçlık avans Ziraat Bankası tarafından Genç Bankkart sahibi olan öğrenciler için sunulmuş bir kampanyadır ve bu kampanyaya katılım için gerekli olan şart KYK’dan öğrenim kredisi ya da burs almanın yanında Genç Bankkart sahibi olunmasıdır. Bunların dışında herhangi başka bir şart aranmadığı için harçlık avans herkese eşit olarak sunulmakta olup, harçlık avans limitinde artış yapılması söz konusu olmamaktadır.

Harçlık Avans Tahsilatı

Ziraat Genç Kart Harçlık Avans Limiti Ne Zaman Yenilenmektedir?

KYK’dan öğrenim kredisi ya da burs alan üniversite öğrencileri için sunulan harçlık avans avantajı sayesinde Ziraat Bankası size peşin harcama yaptırırken, ödemesini de öğrenim kredisi ya da burs yattığı zaman otomatik kesmektedir. Yani ay içerisinde 300 TL harcama yapıldığını farz edersek, 475 TL’lik kredi ya da burs yattığı zaman 300 TL otomatik kesilerek 175 TL kullanma hakkı tanınmaktadır. Kısaca harçlık avans limiti,  harçlık avans limiti tahsil edildiği sürece yenilenmekte olup, ödenmediği durumunda harçlık avans yenilenmemektedir.

Harçlık Avansı Nakde Çevirme Mümkün müdür?

Harçlık avans faizsiz ve masrafsız olması nedeniyle öğrencilere fırsatlar sunarken, ATM üzerinden nakit çekilebilme imkanı olmadığı için gençler tarafından nakit ihtiyacını karşılamak adına bazı çözümler üretilmektedir.

Üretilen çözümler bir tanesi Genç Kart ile kuyumcudan altın almaktır. Tabii ki ödeme harçlık avans ödemesi ile yapılmaktadır. Daha sonra alınan altını satarak altın parası sayesinde harçlık avans nakde çevrilmiş olmaktadır.

Ayrıca bir diğer çözüm yolu olarak arkadaşı tarafından yapılan alışverişin harçlık avans ile ödenmesi tercih edilmektedir. Arkadaşın yaptığı alışveriş tutarı harçlık avans ile ödendikten sonra arkadaş için ödenen tutar nakit olarak arkadaştan alınmaktadır. Böylece harçlık avans nakite çevrilmiş olmaktadır.

Harçlık Avans Tahsilatı

Ziraat Bankası Harçlık Avans Tahsilatı Nasıl Yapılır?

Harçlık avans tahsilatı Ziraat Bankası tarafından bir sonraki ay alınacak öğrenim kredisi ya da burs ödemesi üzerinden otomatik olarak yapılmaktadır. Hesap detayları incelendiği zamanda ‘’Harçlık Avans Tahsilatı’’ adı altında kesinti yapıldığı görülmektedir. Üstelik yapılan kesinti içerisinde herhangi bir faiz tutarı ya da masraf kesintisi yapılmamaktadır.

Ay içerisinde harçlık avansın kullanılmaması durumunda bir sonraki kredi ya da burs ödemesinde herhangi bir kesinti söz konusu olmamaktadır. Harçlık avans kullanmak ve dolayısıyla harçlık avans tahsilatı ile karşılaşmak istemeyen öğrenciler Ziraat Bankası iletişim kanalları aracılığıyla harçlık avans kullanımını kapatabilmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.