Harçlık avans tahsilatı neden kesilir?
Harçlık Avans Tahsilatı Neden Kesilir?

Harçlık avans tahsilatı, harçlık avansı kullandıktan bir sonraki ay bursunuzdan veya kredinizden çekilen tutardır. İşlemin dekont detaylarında prepaid harçlık avans tahsilatı olarak geçmektedir. Bu kesinti bursunuzun yatmasının hemen ardından çekilir.

Harçlık avans, KYK’ dan burs ya da öğrenim kredisi alan 18-26 yaş arası üniversite öğrencilerine GENÇ KARTları için tanımlanan ve hesabında para bulunmaması durumunda dahi aylık kredi miktarı kadar alışverişlerde geçerli olan hem masrafsız hem de faizsiz olarak sunulan alışveriş limitidir.

Harçlık Avans Tahsilatı Neden Kesilir ?

Harçlık avansınızdan kullanım yaptığınız takdirde bir sonraki ay hemen hesabınızdan düşer. Alışveriş yaparken size sorduklarında banka kartıyla ödeme yaptığınız da harçlık avans da kullanmış olabilirsiniz. Yada temassız ödeme yaptıysanız , temassız ödeme seçeneği banka kartınıza bağlı olabilir. Hala sebepsiz yere tahsilat yapıldığını düşünüyorsanız banka müşteri hizmetlerini arayabilirsiniz.

Harçlık avans tahsilatı neden kesilir?
Harçlık avans tahsilatı neden kesilir?

Harçlık Avans Tahsilatı Kesintisi Ne Zaman Yapılır ?

Bu kesinti bursunuzun yatmasının hemen saniyeleri sonrasında yapılır. Bursunuzun ayın 7-10 un da gece saatinde yattığını düşünürsek tahsilatta o saatler de yapılır. Bu tahsilattan kaçmanın yolu yoktur. Otomatik olarak her ay kullandığınız miktar kesinti yapılır.

Harçlık Avans Özellikleri Nelerdir?

Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) tarafından sunulan burs ya da öğrenim kredisi kapsamında bir ay içerisinde harçlık avans üzerinden harcanılan tutar, bir sonraki ay yatacak olan burs ya da öğrenim kredi üzerinden otomatik olarak tahsil edilmektedir. Ziraat Bankası tarafından gönderilen Genç Bankkart geldiğinde ‘’Harçlık Avans’’ özelliği aktif olmamaktadır. Bunun için Harçlık Avans sistemine dahil olmayan üniversite öğrencileri, en yakın Ziraat Bankası şubesine giderek sistemi tanımlatabilmektedir. Üstelik yapılan harcamalar için herhangi bir faiz ya da masraf alınmamaktadır.

Genç Bankkart kullanarak kredi kartı özelliğinden de faydalanmak isteyen üniversite öğrencileri, başvuruları sonucunda kredi kartı özelliğini açtırırken; Ziraat Bankası Combo kredi kartında bulunan özelliklere de sahip olmaktadır. Aynı Combo kredi karında olduğu gibi alışverişlerde Maxi Puan kazanılabileceği gibi 50 TL altındaki harcamalarda kartın temassız kullanım özelliklerinden faydalanmaktadır. Harçlık avans kullanılarak nakit çekim yapılamazken, Genç Bankkart kredi kartı özelliği sayesinde nakit çekim işlemi yapılabilmektedir.

Harçlık Avans Tahsilatı Kapatma

Harçlık avans tahsilatını kapatamazsınız. Ancak harçlık avansı kapatmak istiyorsanız uygulama üzerinden yada müşteri hizmetleri arayarak gerçekleştirebilirsiniz.

Harçlık Avansın Limiti Arttırılabilir mi?

Harçlık avans üniversite öğrencileri için sunulan hem faizsiz hem de masrafsız bir kredi olduğu için öğrenciler tarafından harçlık avans limitin artırılıp artırılmayacağı araştırma konuları arasında yer almaktadır.

Harçlık avans Ziraat Bankası tarafından Genç Bankkart sahibi olan öğrenciler için sunulmuş bir kampanyadır ve bu kampanyaya katılım için gerekli olan şart KYK’dan öğrenim kredisi ya da burs almanın yanında Genç Bankkart sahibi olunmasıdır. Bunların dışında herhangi başka bir şart aranmadığı için harçlık avans herkese eşit olarak sunulmakta olup, harçlık avans limitinde artış yapılması söz konusu olmamaktadır.

Kyk bankkart
Kyk bankkart

Ziraat Genç Kart Harçlık Avans Limiti Ne Zaman Yenilenmektedir?

KYK’dan öğrenim kredisi ya da burs alan üniversite öğrencileri için sunulan harçlık avans avantajı sayesinde Ziraat Bankası size peşin harcama yaptırırken, ödemesini de öğrenim kredisi ya da burs yattığı zaman otomatik kesmektedir. Yani ay içerisinde 300 TL harcama yapıldığını farz edersek, 475 TL’lik kredi ya da burs yattığı zaman 300 TL otomatik kesilerek 175 TL kullanma hakkı tanınmaktadır. Kısaca harçlık avans limiti,  harçlık avans limiti tahsil edildiği sürece yenilenmekte olup, ödenmediği durumunda harçlık avans yenilenmemektedir.

Harçlık Avansı Nakde Çevirme Mümkün müdür?

Harçlık avans faizsiz ve masrafsız olması nedeniyle öğrencilere fırsatlar sunarken, ATM üzerinden nakit çekilebilme imkanı olmadığı için gençler tarafından nakit ihtiyacını karşılamak adına bazı çözümler üretilmektedir.

Üretilen çözümler bir tanesi Genç Kart ile kuyumcudan altın almaktır. Tabii ki ödeme harçlık avans ödemesi ile yapılmaktadır. Daha sonra alınan altını satarak altın parası sayesinde harçlık avans nakde çevrilmiş olmaktadır.

Ayrıca bir diğer çözüm yolu olarak arkadaşı tarafından yapılan alışverişin harçlık avans ile ödenmesi tercih edilmektedir. Arkadaşın yaptığı alışveriş tutarı harçlık avans ile ödendikten sonra arkadaş için ödenen tutar nakit olarak arkadaştan alınmaktadır. Böylece harçlık avans nakite çevrilmiş olmaktadır.

Harçlık avans internetten kullanma
Harçlık avans internetten kullanma

Harçlık Avans Tahsilatı Geri Alınır Mı?

Harçlık avans tahsilatı bir önceki ay kullandığınız alışverişlerden dolayı kesildiği için banka bunu geri iade etmeyecektir. Unuttuğunuz alışverişleriniz olabilir , hesap özetiniz inceleyebilirsiniz. Hatalı bir tahsilat olduğunu düşünüyorsanız şikayet oluşturabilirsiniz. Şikayetinize istinaden müşteri hizmetleri sizi geri arayacaktır.

Harçlık avans ATM den çekilebilir mi?

Hayır, sadece yaptığınız alışverişlerde kullanabilirsiniz.

Harçlık avansa nasıl başvurulur?

Size en yakın şubeye giderek bu özelliği açtırabilirsiniz.

Harçlık avansım neden kapatıldı?

Eğer bir çok kez kredi kartınızın asgari borcunu ödemediyseniz, harçlık avansınız kapatılabilir. “Kredi kartınıza ait gecikmiş ekstre borcu olduğu için harçlık Avans limitiniz kullanıma geçici olarak kapatılmıştır.” Sonrasında bu mesajla karşılaşabilirsiniz.

Harçlık avans kullanmama rağmen neden kesildi?

Bankamatik kartınızda bakiye bittiğinde, alışverişlerde bankamatik kartınızı kullanmaya devam ettiyseniz harçlık avanstan çekim yapılmış olabilir. Siz kasiyere kredi kartı dediğiniz halde bankamatik kartından çekim yaptıkları olabiliyor. Bu durumda harçlık avansınızı kullanmış oluyorsunuz.

Prepaid harçlık avans tahsilatı nedir?

Harçlık avansı kullandıktan sonraki ay hesabınızdan bu ödemenin otomatik olarak kesilmesi işlemidir.

Harçlık avans internet alışverişinde kullanılabilir mi?

Evet kullanabilirsiniz. Ön yüzdeki bankamatik kartı bilgilerinizi kullanarak alışveriş yaparsanız, bakiyeniz olmadığı durumda harçlık avans ile alışveriş yapmış olursunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir