Ptt pybs karti 1

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 5. ile 12. sınıf arasındaki öğrencilere karşılıksız olan parasız yatılı bursu ödemelerine dair değişiklik yapılmıştır. Buna göre Milli Eğitim Bakanlığı’na ait olan logoyla basılmış olan ‘’Vakıfbank Bursluluk Kartı’’ ile alınabilen ödemeler artık ‘’PTT PYBS Bursluluk Kartı’’ ile PTT şubelerinde bulunan bankamatikler aracılığıyla çekilebilecektir.

‘’Sosyal Yardımlaşma ve Destek Kartı’’ olarak adlandırılan ’’Vakıfbank Bursluluk Kartı’’ okul müdürlükleri tarafından sınavı kazanan öğrencilere verilirken artık yerine ‘’PTT PYBS Bursluluk Kartı’’ olarak PTT tarafından verilecektir. Kimliğinizle PTT ye giderseniz hemen yeni kartınızı alabilirsiniz.

Vakıfbank Bursluluk Kartınızı atm yuttuysa endişe etmenize gerek yok. Kartlar artık iptal olduğu için atm tarafından yutuluyor. Yeni kartınız PTT tarafından verilecek ve tüm bakiyeniz o karta yansıyacaktır.

Ptt pybs bursluluk kartı ile i̇lgili her şey
Ptt pybs bursluluk kartı nasıl alınır? Ne zaman verilir?

PTT PYBS Bursluluk Kartı Nedir?

Kısaca PYBS olarak bilinen ‘’Parasız Yatılı Bursluluk Sınavı’’ 5. sınıftan başlayarak 12. sınıfa kadar öğrencilere başarılı olmaları sonucunda ortaöğretim eğitimi bitinceye kadar burs parası yatmaktadır.

Parasız yatılı bursluluk sınavına katılabilmek için öncelikle Türkiye Cumhuriyeti ya da Kuzey Kıbrıs Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak gerekmektedir. Ayrıca en az 5. sınıf ve en fazla 11. sınıf öğrencileri sınav başvurusu yapabilirken, sınava girecek öğrencilerin eğitim hayatı boyunca sınıf tekrarı yapmamış olması gerekmektedir. Ayrıca kişi başına düşen gelir miktarı belirlendiği için belirlenenden daha fazla gelire sahip öğrenciler sınava başvuru yapamamaktadır.

Sınava gireceği yıl için okul değiştirme gibi bir ceza almamış olması gerekirken, aynı aileden iki öğrenci aynı durumda ise kardeş olmalarına bakılmaksızın başvuru yapabilmektedir. Sınavda başarılı olan öğrencilere 2022 yılı için ayda bir olmak üzere burs ücreti 468,54 TL olarak yatırılmakta olup, burs tutarını çekmek için yapılan son değişiklik sonucu ‘’PTT PYBS Bursluluk Kartı’’ kullanılmaktadır.

PTT PYBS Bursluluk Kartı Ne İşe Yarar?

PTT PYBS bursluluk kartı öğrencilerin sınav sonucunda gösterdikleri başarı sonucunda devlet tarafından yatırılan burs parasını çekmek için kullanılabilmektedir. PTT şubelerinde bulunan bankamatiklerden nakit çekilebileceği gibi bursluluk kartı alışverişlerde de banka kartı gibi kullanılabilmektedir.

PTT PYBS burs kartı kullanan öğrencilerden aylık ya da yıllık hesap işletim ücreti, bakiye sorma ücreti ya da kart aidatı gibi farklı adlar altında herhangi bir ücret kesilmemektedir. Ancak BDDK hükmü doğrultusunda kayıp, çalıntı gibi durumlara bağlı iki defadan fazla kart yenileme durumunda kart yenileme ücreti alınabilmektedir.

PTT PYBS Bursluluk Kartı Nasıl Alınır?

PTT PYBS bursluluk kartı alabilmek için PTT işyerlerine burs kazanan öğrencilerin kimlikleriyle birlikte şahsen başvurmaları gerekmektedir. Daha önceki yıllarda burs kazanan öğrencilerin kartları il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerine gönderilirken, artık sadece PTT’ye başvuruda bulunan öğrencilere kart verilmektedir.

PTT Burs Kartı ile Alışveriş Yapılır mı?

PTT burs kartı market alışverişinde sadece kart şifresi istenildiği için kullanılabilmektedir ama internet alışverişlerinde 3D güvenlik sayfası açılmadığı için alışveriş yapılamamakta, ödeme sırasında 3D güvenlik sayfası için gerekli olan kod gönderimi yapılmadığı için hesap güvenliği için bloke konulmaktadır. Bu nedenle internet alışverişi yapmak için başka ödeme yöntemleri tercih edilebilir ve açılan hesaplara PTT burs kartında bulunan bakiye yatırılarak kolaylıkla ödeme gerçekleştirilebilir.

PTT Burs Hesabı Ne Zaman Açılır?

PTT burs hesabı, öğrencinin kimlik kartıyla birlikte PTT şubelerine başvurmasıyla birlikte açılır. PTT burs kartı da hesap açıldıktan sonra en kısa süre içerisinde çıkarılırken, bu yıl burs ödemeleri her ayın 25’inde yapılmaktadır.

Vakıfbank bursluluk kartı olan öğrencilerin hesaplarında para varsa, PTT burs hesabı açmalarıyla birlikte paraları yeni hesaba aktarılırken, sözleşme bittiği için Vakıfbank bursluluk kartıyla para çekmek isteyen öğrencilerin kartlarına güvenlik açısından bankamatiğe konulmasıyla birlikte el konulmaktadır.

PTT PYBS Bursluluk Kartı Nereden Alınır?

PTT PYBS bursluluk kartı alabilmek için PTT şubelerine şahsen başvuru yapılması gerekmektedir. Burs ödemesi için hesap hemen aktive edilirken, bursluluk kartı en kısa zaman içerisinde hazırlanarak öğrenci tarafından belirtilen adrese teslim edilebilir ya da PTT şubelerinden kimlik ibraz edilmek üzere elden teslim alınabilir.

PTT Bursluluk Kartımı Kaybettim. Ne Yapmalıyım?

PTT bursluluk kartı ile ilgili kaybolma ya da çalınma gibi olumsuz durumlar yaşanması halinde 444 1 788 telefon numarasının aranması gerekmektedir. Aramayla birlikte kaybolan ya da çalınan kart hemen müşteri temsilcisi tarafından para çekme işlemlerine kapatılırken, yeni kart çıkartılması gerekmektedir.

Telefon aracılığıyla kart başvurusu yapılamadığı için öğrencinin tekrar PTT şubelerine kimliğiyle başvuru da bulunması sonucunda yeni kart çıkartılarak kullanıma açılır.

Ptt pybs bursluluk kartı ile i̇lgili her şey
Ptt pybs bursluluk kartı nasıl alınır? Ne zaman verilir?

PTT PYBS Bursluluk Kartı Şifresi Nasıl Alınır?

PTT PYBS bursluluk kartı şifresi kart hazırlanırken belirlenmektedir. Hazırlanmış olan şifre kapalı zarf içinde kartla birlikte gönderilmektedir. Kartı teslim aldıktan sonra ilk kullanım sonrası öğrenci bankamatiklerden şifre değişim işlemini kolaylıkla gerçekleştirebilmektedir.

PTT PYBS Bursluluk Kartı Sorgulama

PTT PYBS bursluluk kartı sorgulama e-devlet üzerinden yapılabilmektedir. E-devlet üzerinden sorgulama yapabilmek için PTT şubelerinden şifre alınması gerekmektedir ki şifre alındıktan sonra istenilen bilgilerin girilmesi sorgulama için yeterli olacaktır.

PTT bursluluk kartı başvurusu sırasında kimlik bilgileri gerektiği için başvuru sahibinin kimlik kartı ya da nüfus cüzdanı sunması gerekmektedir. Ayrıca PTT bursluluk kartı ve ödemelerine yönelik bilgilere ulaşmak için ‘’PTT Çağrı Merkezi’’, ‘’e-devletten sorgulama’’ ve ‘’PTT İnternet Sitesi’’ aracılığıyla sorgulama yapılabilmektedir.

PTT Burs Kartı Ne Zaman Verilecek?

Öğrenciler başta olmak üzere veliler ve okul müdürleri e-okul sistemine ilave edilen e-burs modülü sayesinde burslarının yatırılıp yatırılmadığını görebilmektedir. Ayrıca modül üzerinden geçmişe dair bursluluk ödeme bilgilerine de kolaylıkla ulaşılabilmektedir. E-burs modülüne girerek burs ödeme bilgilerini kontrol edebilmek için, e-okul internet adresine giriş yapmalıdır.

Okul yöneticisi olarak sorgulama yapmak için ‘’e-okul Yönetim Bilgi Sisitemi Giriş’’ butonu tıklanırken; öğrenci ya da velirler tarafından ‘Veli Bilgilendirme Sistemi Giriş’’ butonu tıklanmalıdır. Burs kazanan ya da Vakıfbank aracılığyla burs ödemesi alan öğrencilerin PTT burs kartı başvurusu yapması gerekmektedir ki başvurular şahsen kimlik kartıyla birlikte PTT şubelerine yapılmaktadır.

Sayfa açıldıktan sonra resimdeki rakamlar, Öğrenciye ait T.C. kimlik numarası ve öğrenci okul numarası yazıldıktan sonra ‘’Giriş’’ butonuna tıklanması gerekmektedir. Daha sonra ‘’VBS Güvenlik Kontrol’’ sayfasında istenilen bilgilerin eksiksiz ve doğru girilmesi sonucunda sistem açılacaktır.

Sayfa açıldıktan sonra ekranın sol tarafında bulunan ‘’Burs Ödeme Bilgileri’’ menüsüne giriş yapılarak, burs ödemelerine dair tüm detaylara ulaşılabilmektedir.  Sorgulama sırasında hem burs parasının yatırılıp yatırılmadığı görülürken hem de geçmişte yapılan ödeme detayları da görülebilmektedir.

PTT PYBS Bursluluk Kartı Para Yatırma

Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı’na girerek burs alma hakkına sahip olan öğrencilere her ayın 25’inde 2022 yılı için 468,54 TL burs ödemesi yapılmaktadır. E-okul e-burs modülü ve e-devlet üzerinden burs parasının yatırılıp yatırılmadığı hakkında kolayca bilgi sahibi olunmaktadır. Ayrıca PTT PYBS bursluluk kartı, PTTmatiklerde kullanılırken herhangi bir ücret öğrenciden kesilmezken, anlaşmalı banka ATM’lerinden para çekilmesi durumunda bankanın belirlediği politika kapsamında çekilen tutara göre belli bir ücret kesinitisi yapılmaktadır.

PTT PYBS Bursluluk Kartı Şifre Değiştirme

PTT PYBS bursluluk kartı şifre değiştirme PTTmatikler aracılığıyla kolayca yapılabilmektedir. Şayet kart şifresi unutulduysa, PTT çağrı merkezi olan 444 1 788 numaralı telefon aranılarak, müşteri temsilcisinin yönlendirmesine uyularak yeni bir şifre belirlenebilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir