1 11
1 11

Milli Eğitim Bakanlığı’nın karşılıksız olarak verdiği PYBS bursları ödemelerine yönelik değişiklik yapılarak, 5 ile 12. sınıf arasındaki öğrencilere burs ödemeleri artık Vakıfbank tarafından yapılmaktadır. Sosyal Yardımlaşma ve Destek kartı olarak bilinen ve Milli Eğitim Bakanlığı logosu ile basılan Vakıfbank bursluluk kartı, okul müdürlüğü tarafından burs almayı hak kazanan öğrenciye ulaştırılmaktadır.

PYBS bursluluk kartları artık PTT tarafından verilmektedir. PTT bursluluk kartları hakkında bilgi almak için yazıyı okuyabilirsiniz.

Vakıfbank Bursluluk Kartı Nasıl Çıkartılır?

Vakıfbank tarafından MEB logolu, “Sosyal Proje Kartı” adlı Vakıfbank bursluluk kartı; çipli bir kart olmakla birlikte, tüm masraflardan muaf bir kart olarak, PYBS sonucunda başarılı öğrencilere burs ödemelerin yapılması için çıkarılan bir karttır. Öğrenciler ülke çapında aynı anda ödemelerini alabilirken aynı zamanda Vakıfbank bursluluk kartı pansiyonlara giriş kartı olarak da kullanılabilmektedir.

Daha önceden başka bir devlet bankası ile ödeme yapılırken, şuan Milli Eğitim Bakanlığı ve Vakıfbank arasında imzalanan protokol gereği, bursluluk ödemeleri Vakıfbank tarafından yapılmaktadır. Vakıfbank bursluluk kartları ise, okul idarelerine gönderilmekte ve okul idaresi ya da ilgili memur tarafından zarf içerisinde Vakıfbank bursluluk kartı öğrenciye verilmektedir. Öğrenciye kart ulaştırıldıktan sonra sisteme giriş yapılmaktadır.

Vakıfbank bursluluk kartı

Vakıfbank Bursluluk Kartı İnternetten Alışveriş

Yeni bursluluk kartı olarak kullanılan Vakıfbank bursluluk kartı, limit olmayan bir hesaba bağlı olması nedeniyle, hesapta para varken banka kartı ile internet dışında alışveriş yapma özelliği sunmaktadır. Yapılan harcamalardan dolayı herhangi bir kesinti yapılmazken, hesapta para yokken kartın herhangi bir işlevi de bulunmamaktadır.

Vakıfbank bursluluk kartı, internetten alışveriş için kullanılamaz. Çünkü bir kart ile internetten alışveriş yapmak için kartın alışverişi destekleyen bir güvenlik koduna yani CVV adı verilen üç haneli bir koda sahip olması gerekmektedir. Bu güvenlik kodu sayesinde kart sahibi şifre vermeden kartın kendisini tarafından kullanıldığını kanıtlayarak, internet ortamında güvenli bir şekilde alışveriş yapmaktadır. Ama bu yeni Vakıfbank bursluluk kartlarında bulunan bir sistem değildir ve kartların arkasındaki beyaz şeritte 3 haneli CVV yani güvenlik kodu olmadığı için hesapta para olsa dahi internetten alışveriş yapılamamaktadır.

Vakıfbank Bursluluk Kartı CVV (Güvenlik Kodu) Nedir? Nerde Yazar?

Yukarıda belirtildiği gibi Vakıfbank bursluluk kartı üzerinde CVV yani güvenlik kodu bulunmamaktadır. Normalde banka kartları ya da kredi kartlarında arka yüzünde bulunan beyaz şerit üzerinde 3 haneli sayılar yazmaktadır ve bu sayılar CVV yani güvenlik kodu olarak internet alışverişlerinde kullanılarak, kartın alışveriş yapan kişiye ait olduğu kanıtlayarak kart sahibine güvenli alışveriş imkanı sağlamaktadır.

Vakıfbank bursluluk kartı

Vakıfbank Bursluluk Kartı Para Yatırma

Vakıfbank bursluluk kartı yeni kullanılmaya başlanılan bir kart olmakla birlikte bazı Vakıfbank ATM’lerinde para yatırma menüsü açılsa bile, çoğu ATM’de para yatırma menüsüne ulaşılamamaktadır. Kartın kullanım hakları henüz yeni tanımlandığı için para yatırmak dahil birçok özelliğe sahip değildir. Fakat bazı ATM’lerde ‘’Para Yatırma’’ menüsünün açılması, yakın bir zamanda karta para yatırma işleminin yapılabileceğinin göstergesi olarak değerlendirilebilmektedir.

Vakıfbank Bursluluk Kartı Şifre Değiştirme

Yeni burs kartı olarak verilen Vakıfbank bursluluk kartı mavi ve beyaz renkli bir kart olmakla birlikte Milli Eğitim Bakanlığı logosu ile Sosyal destek kartı yazısı kart üzerinde bulunmaktadır.  Aynı zamanda kart üzerinde burs sahibinin adı-soyadı ile birlikte T.C. Kimlik numarası da yazmaktadır ve kart mavi bir zarf içerisinde gönderilmektedir, kart şifresi zarf içerisinde kartın yapışık olduğu yerin altında yazmaktadır. Bu nedenle zarf yırtılırken ve kart çıkarılırken dikkatli olunması gerekir. Kart 4 haneli rakamlardan oluşmaktadır ve Vakıfbank bursluluk kartı şifre değiştirme için Vakıfbank ATM’ler üzerinden işlem yapılabilmektedir.

63 Comments

 1. Oğlum Ahmet özer KUDAY A ait 26/11/2019 tarihinde vakıfbank tarafından gelen mesaja binaen; kart başvurusu olan 3418271 nolu başvuru sonucu kartın yenilenip il-ilçe milli eğitim müdürlüklerine yönlendirilmesi gerekirken daha kart elimize geçmemiştir. gereğiğni rica ederim

 2. 2 ay önce kayıp kartımı vakıfbank merkeze bildirmeme rağmen 3570827 kartın basıldığı adresime yönlendirildiği ile ilgili mesaj geldi.il ilçe milli eğitim okulda kart yok banka bilgi veremiyor.böyle bir kişiye ait hesap olmadığını söylemekte orta okuldan beri aldığım burs paralarının kaydı tutulmuyomu nasıl oluyor anlamadım hesap yok.kart piyasada yok akibetini kimse bilmiyor.kredi kartı almak için talebim olsa 1-5 güne elimde.acil çözüm komşuma sorayım belki o biliyordur.

  1. Bu milli eğitim Bakanlığı’nın verdiği bursululuk kartalari bir hesaba bağlı değil sadace fiziksel olarak bir kart vakifbank direk devlet kasasından aldığı parayı kartlara dağıtıyor her hangi bir hesaba bağlı değiller o yüzdende bir kaydı yok bu konu bence gayet saçma bana kalırsa bir maaş kartı olmamaliydi bir hesaba bağlı bir CVV olacaktı ancak yok buda ayrı bir saçmalık

  2. Hacı Bursluluk 2020 burslukta İnternete yazıyoki Bursluluk ayda bir 290 TL diyor ve ayın 25 şinde diyor ama 16 sı da 17 sinde yatıyordu ama bu ayın ki yatmadı daha bilgisi olan yazsın

 3. ATM bursluluk kartını yuttu üç aydır yok . ilçe milli eğitim müdürlüğüne soruyorum yok bizde diyor.vakif bank gönderdik diyor.nasil ulasicam ben kartıma

  1. Bak kardeşim benim çok başıma geldi.Kartın yuttuğu an hemen bankaya git ve söyle onlar atm yi açıp içinden çıkartıyorlar.

  2. Kardeşim Instagram kullanıyorsan ulaş bana
   Aynı sıkıntıyı ben de yasadim
   @the_.warden

  3. Bende bugün karttan para çekecektim , kartı düzgün bir şekilde soktum sonra sinfe felan girip para çekme ile 330 tl çekmeye karar verdim . Önce kartı geri vermesi gerek ya hani , kart geldi ama tam sınırda durmuş çekilmiyordu , sonra bi süre beklediğim için kartı yuttu , bende kartı iptal ettirdim vakıfbanktan . Nasıl yeni alıcam bilmiyorum . Müşteri hizmetleri yenisini almak için gerekli yerle görüşün dedi .

 4. atm vakıfbank kartımı yuttu içeri sordum yok diyor çalınmış olabilir diyor ne yapmalıyım hem atm nin içindeki vakıfbank eğitim destek kartım nasıl çalınıyor

   1. Merhaba ben de aynı durumu yaşadım telefondan müşteri hizmetleri kartı iptal etti . Yenisini nasıl göndericekler

 5. Ben yeni kazandım Bursluluğu ne yapmam gerekiyo diye gidip sordum bişey yapmanıza gerek yok dediler . Okuldan mı veriyolar kartı gidip kendiniz mi aliyosunuz

   1. Arkadaşlar martta MEB den yayınlanan yazıya göre okul müdürlüklerine gönderilmeyecekmiş . Bizim araştırmalarımıza göre durum bu şekilde. Siz yine okul müdürünüze sorup net bilgiyi edininiz.

    burs karti okula gelecek mi

     1. MEB tarafından martta yayınlanan bir yazıdan alıntıdır.

   2. Kartı alabilen varmı bana hâlen gelmedi aldıysanız nasıl aldınız cevap verirseniz sevinirim.

 6. merhaba bende 28 eylülde burs kazandım tam olarak ne yapmam gerek lütfen bilgisi olan arkadaşlar cevap versin

 7. Yeni kazananlar size kart geldi mi bana gelmedi müdürü aradım biz size haber veririz dediler ama çıt yok 2 gün sonra yatacak ama bende kart yok

 8. Milli Eğitimden arayıp adresinize Ptt kart gelecek dediler ama gelen giden yok. Pttye gidip kartsız çeken oldu mu?

 9. Benim kuzenim de kazanmıştı ona okulundan teslim aldı muhtemelen bu sene de okullardan teslim alırız

 10. Bankaya gidip kartı almanız gerekiyordu. Bende yaşadım bu durumu. Keşke gitseydiniz bankaya

  1. Vakıfbank kartı derken burs kartından mı bahsediyorsunuz. Öyle ise alışverişe açık yapılamıyor ki nasıl yaptınız

 11. kartım ptt tarafından eve gönderildi, fakat içinde ne kadar para var bilmiyorum

 12. ben Dilan Karan üniversite öğrencisiyim maddi durumum iyi değil burs başvurusu yaptım ama sonuçlanmadı lütfen yardımcı olun

 13. Bursluluğu kazandım fakat kart için nereden kayıt yapacağımı bilmiyorum müdürlük mü veriyor ?

  1. Merhabalar , geçen sene ptt tarafından ev adreslerine gönderildi. Bu sene de muhtemelen aynı şekilde olur. Güncel bilgi aldığımızda yazıyı güncelleriz.

 14. Arkadaşlar ben 9. ayın 25 inde filan burs kazandım okul idaresine sordum sizin birşey yapmanıza gerek yok dediler biz sizi çağırcaz dediler benim bildiğim kadarıyla belli bir tarihe kadar hesap oluşturulmazsa burs alamıyormuşsunuz bende o tarihin geçmesinden korkuyorum bu konu hakkında bir bilginiz varsa söylüyebilirmisiniz benim bir şey yapmama gerek varmı beni bilgilendirirseniz sevinirim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir