Kredi ve Finans Portalı

Vakıfbank Bursluluk Kartı ile İlgili Her Şey

1.542

Milli Eğitim Bakanlığı’nın karşılıksız olarak verdiği PYBS bursları ödemelerine yönelik değişiklik yapılarak, 5 ile 12. sınıf arasındaki öğrencilere burs ödemeleri artık Vakıfbank tarafından yapılmaktadır. Sosyal Yardımlaşma ve Destek kartı olarak bilinen ve Milli Eğitim Bakanlığı logosu ile basılan Vakıfbank bursluluk kartı, okul müdürlüğü tarafından burs almayı hak kazanan öğrenciye ulaştırılmaktadır.

Vakıfbank Bursluluk Kartı Nasıl Çıkartılır?

Vakıfbank tarafından MEB logolu, “Sosyal Proje Kartı” adlı Vakıfbank bursluluk kartı; çipli bir kart olmakla birlikte, tüm masraflardan muaf bir kart olarak, PYBS sonucunda başarılı öğrencilere burs ödemelerin yapılması için çıkarılan bir karttır. Öğrenciler ülke çapında aynı anda ödemelerini alabilirken aynı zamanda Vakıfbank bursluluk kartı pansiyonlara giriş kartı olarak da kullanılabilmektedir.

Daha önceden başka bir devlet bankası ile ödeme yapılırken, şuan Milli Eğitim Bakanlığı ve Vakıfbank arasında imzalanan protokol gereği, bursluluk ödemeleri Vakıfbank tarafından yapılmaktadır. Vakıfbank bursluluk kartları ise, okul idarelerine gönderilmekte ve okul idaresi ya da ilgili memur tarafından zarf içerisinde Vakıfbank bursluluk kartı öğrenciye verilmektedir. Öğrenciye kart ulaştırıldıktan sonra sisteme giriş yapılmaktadır.

Vakıfbank Bursluluk Kartı

Vakıfbank Bursluluk Kartı İnternetten Alışveriş

Yeni bursluluk kartı olarak kullanılan Vakıfbank bursluluk kartı, limit olmayan bir hesaba bağlı olması nedeniyle, hesapta para varken banka kartı ile internet dışında alışveriş yapma özelliği sunmaktadır. Yapılan harcamalardan dolayı herhangi bir kesinti yapılmazken, hesapta para yokken kartın herhangi bir işlevi de bulunmamaktadır.

Vakıfbank bursluluk kartı, internetten alışveriş için kullanılamaz. Çünkü bir kart ile internetten alışveriş yapmak için kartın alışverişi destekleyen bir güvenlik koduna yani CVV adı verilen üç haneli bir koda sahip olması gerekmektedir. Bu güvenlik kodu sayesinde kart sahibi şifre vermeden kartın kendisini tarafından kullanıldığını kanıtlayarak, internet ortamında güvenli bir şekilde alışveriş yapmaktadır. Ama bu yeni Vakıfbank bursluluk kartlarında bulunan bir sistem değildir ve kartların arkasındaki beyaz şeritte 3 haneli CVV yani güvenlik kodu olmadığı için hesapta para olsa dahi internetten alışveriş yapılamamaktadır.

Bu Konu Dikkatinizi Çekebilir !  Vakıfbank Halden Anlayan Kredi

Vakıfbank Bursluluk Kartı CVV (Güvenlik Kodu) Nedir? Nerde Yazar?

Yukarıda belirtildiği gibi Vakıfbank bursluluk kartı üzerinde CVV yani güvenlik kodu bulunmamaktadır. Normalde banka kartları ya da kredi kartlarında arka yüzünde bulunan beyaz şerit üzerinde 3 haneli sayılar yazmaktadır ve bu sayılar CVV yani güvenlik kodu olarak internet alışverişlerinde kullanılarak, kartın alışveriş yapan kişiye ait olduğu kanıtlayarak kart sahibine güvenli alışveriş imkanı sağlamaktadır.

Vakıfbank Bursluluk Kartı

Vakıfbank Bursluluk Kartı Para Yatırma

Vakıfbank bursluluk kartı yeni kullanılmaya başlanılan bir kart olmakla birlikte bazı Vakıfbank ATM’lerinde para yatırma menüsü açılsa bile, çoğu ATM’de para yatırma menüsüne ulaşılamamaktadır. Kartın kullanım hakları henüz yeni tanımlandığı için para yatırmak dahil birçok özelliğe sahip değildir. Fakat bazı ATM’lerde ‘’Para Yatırma’’ menüsünün açılması, yakın bir zamanda karta para yatırma işleminin yapılabileceğinin göstergesi olarak değerlendirilebilmektedir.

Vakıfbank Bursluluk Kartı Şifre Değiştirme

Yeni burs kartı olarak verilen Vakıfbank bursluluk kartı mavi ve beyaz renkli bir kart olmakla birlikte Milli Eğitim Bakanlığı logosu ile Sosyal destek kartı yazısı kart üzerinde bulunmaktadır.  Aynı zamanda kart üzerinde burs sahibinin adı-soyadı ile birlikte T.C. Kimlik numarası da yazmaktadır ve kart mavi bir zarf içerisinde gönderilmektedir, kart şifresi zarf içerisinde kartın yapışık olduğu yerin altında yazmaktadır. Bu nedenle zarf yırtılırken ve kart çıkarılırken dikkatli olunması gerekir. Kart 4 haneli rakamlardan oluşmaktadır ve Vakıfbank bursluluk kartı şifre değiştirme için Vakıfbank ATM’ler üzerinden işlem yapılabilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.