Kredi ve Finans Portalı

Vakıfbank Bursluluk Kartı ile İlgili Her Şey

Milli Eğitim Bakanlığı’nın karşılıksız olarak verdiği PYBS bursları ödemelerine yönelik değişiklik yapılarak, 5 ile 12. sınıf arasındaki öğrencilere burs ödemeleri artık Vakıfbank tarafından yapılmaktadır. Sosyal Yardımlaşma ve Destek kartı olarak bilinen ve Milli Eğitim Bakanlığı logosu ile basılan Vakıfbank bursluluk kartı, okul müdürlüğü tarafından burs almayı hak kazanan öğrenciye ulaştırılmaktadır.

PYBS bursluluk kartları artık PTT tarafından verilmektedir. PTT bursluluk kartları hakkında bilgi almak için yazıyı okuyabilirsiniz.

Vakıfbank Bursluluk Kartı Nasıl Çıkartılır?

Vakıfbank tarafından MEB logolu, “Sosyal Proje Kartı” adlı Vakıfbank bursluluk kartı; çipli bir kart olmakla birlikte, tüm masraflardan muaf bir kart olarak, PYBS sonucunda başarılı öğrencilere burs ödemelerin yapılması için çıkarılan bir karttır. Öğrenciler ülke çapında aynı anda ödemelerini alabilirken aynı zamanda Vakıfbank bursluluk kartı pansiyonlara giriş kartı olarak da kullanılabilmektedir.

Daha önceden başka bir devlet bankası ile ödeme yapılırken, şuan Milli Eğitim Bakanlığı ve Vakıfbank arasında imzalanan protokol gereği, bursluluk ödemeleri Vakıfbank tarafından yapılmaktadır. Vakıfbank bursluluk kartları ise, okul idarelerine gönderilmekte ve okul idaresi ya da ilgili memur tarafından zarf içerisinde Vakıfbank bursluluk kartı öğrenciye verilmektedir. Öğrenciye kart ulaştırıldıktan sonra sisteme giriş yapılmaktadır.

Vakıfbank bursluluk kartı

Vakıfbank Bursluluk Kartı İnternetten Alışveriş

Yeni bursluluk kartı olarak kullanılan Vakıfbank bursluluk kartı, limit olmayan bir hesaba bağlı olması nedeniyle, hesapta para varken banka kartı ile internet dışında alışveriş yapma özelliği sunmaktadır. Yapılan harcamalardan dolayı herhangi bir kesinti yapılmazken, hesapta para yokken kartın herhangi bir işlevi de bulunmamaktadır.

Vakıfbank bursluluk kartı, internetten alışveriş için kullanılamaz. Çünkü bir kart ile internetten alışveriş yapmak için kartın alışverişi destekleyen bir güvenlik koduna yani CVV adı verilen üç haneli bir koda sahip olması gerekmektedir. Bu güvenlik kodu sayesinde kart sahibi şifre vermeden kartın kendisini tarafından kullanıldığını kanıtlayarak, internet ortamında güvenli bir şekilde alışveriş yapmaktadır. Ama bu yeni Vakıfbank bursluluk kartlarında bulunan bir sistem değildir ve kartların arkasındaki beyaz şeritte 3 haneli CVV yani güvenlik kodu olmadığı için hesapta para olsa dahi internetten alışveriş yapılamamaktadır.

Vakıfbank Bursluluk Kartı CVV (Güvenlik Kodu) Nedir? Nerde Yazar?

Yukarıda belirtildiği gibi Vakıfbank bursluluk kartı üzerinde CVV yani güvenlik kodu bulunmamaktadır. Normalde banka kartları ya da kredi kartlarında arka yüzünde bulunan beyaz şerit üzerinde 3 haneli sayılar yazmaktadır ve bu sayılar CVV yani güvenlik kodu olarak internet alışverişlerinde kullanılarak, kartın alışveriş yapan kişiye ait olduğu kanıtlayarak kart sahibine güvenli alışveriş imkanı sağlamaktadır.

Vakıfbank bursluluk kartı

Vakıfbank Bursluluk Kartı Para Yatırma

Vakıfbank bursluluk kartı yeni kullanılmaya başlanılan bir kart olmakla birlikte bazı Vakıfbank ATM’lerinde para yatırma menüsü açılsa bile, çoğu ATM’de para yatırma menüsüne ulaşılamamaktadır. Kartın kullanım hakları henüz yeni tanımlandığı için para yatırmak dahil birçok özelliğe sahip değildir. Fakat bazı ATM’lerde ‘’Para Yatırma’’ menüsünün açılması, yakın bir zamanda karta para yatırma işleminin yapılabileceğinin göstergesi olarak değerlendirilebilmektedir.

Vakıfbank Bursluluk Kartı Şifre Değiştirme

Yeni burs kartı olarak verilen Vakıfbank bursluluk kartı mavi ve beyaz renkli bir kart olmakla birlikte Milli Eğitim Bakanlığı logosu ile Sosyal destek kartı yazısı kart üzerinde bulunmaktadır.  Aynı zamanda kart üzerinde burs sahibinin adı-soyadı ile birlikte T.C. Kimlik numarası da yazmaktadır ve kart mavi bir zarf içerisinde gönderilmektedir, kart şifresi zarf içerisinde kartın yapışık olduğu yerin altında yazmaktadır. Bu nedenle zarf yırtılırken ve kart çıkarılırken dikkatli olunması gerekir. Kart 4 haneli rakamlardan oluşmaktadır ve Vakıfbank bursluluk kartı şifre değiştirme için Vakıfbank ATM’ler üzerinden işlem yapılabilmektedir.

Yorumlar
 1. Abdulbasıt KUDAY dedi ki:

  Oğlum Ahmet özer KUDAY A ait 26/11/2019 tarihinde vakıfbank tarafından gelen mesaja binaen; kart başvurusu olan 3418271 nolu başvuru sonucu kartın yenilenip il-ilçe milli eğitim müdürlüklerine yönlendirilmesi gerekirken daha kart elimize geçmemiştir. gereğiğni rica ederim

  1. PINAR dedi ki:

   Dayı benimkide yenilendi 4ay sonra geliyor ama tüm ayların parası yatmış oluyor

   1. abdurahman dedi ki:

    peki yenisinde cvv kodu varmı

 2. helin su albayrak dedi ki:

  2 ay önce kayıp kartımı vakıfbank merkeze bildirmeme rağmen 3570827 kartın basıldığı adresime yönlendirildiği ile ilgili mesaj geldi.il ilçe milli eğitim okulda kart yok banka bilgi veremiyor.böyle bir kişiye ait hesap olmadığını söylemekte orta okuldan beri aldığım burs paralarının kaydı tutulmuyomu nasıl oluyor anlamadım hesap yok.kart piyasada yok akibetini kimse bilmiyor.kredi kartı almak için talebim olsa 1-5 güne elimde.acil çözüm komşuma sorayım belki o biliyordur.

  1. Nzjskd dedi ki:

   Bu milli eğitim Bakanlığı’nın verdiği bursululuk kartalari bir hesaba bağlı değil sadace fiziksel olarak bir kart vakifbank direk devlet kasasından aldığı parayı kartlara dağıtıyor her hangi bir hesaba bağlı değiller o yüzdende bir kaydı yok bu konu bence gayet saçma bana kalırsa bir maaş kartı olmamaliydi bir hesaba bağlı bir CVV olacaktı ancak yok buda ayrı bir saçmalık

  2. Ebubekir dedi ki:

   Hacı Bursluluk 2020 burslukta İnternete yazıyoki Bursluluk ayda bir 290 TL diyor ve ayın 25 şinde diyor ama 16 sı da 17 sinde yatıyordu ama bu ayın ki yatmadı daha bilgisi olan yazsın

   1. Muhammet dedi ki:

    Sana bursluluk kartı geldiği bana daha gelmesi ama kazandım

 3. isimsiz dedi ki:

  off çok saçma neden cvv yok.

  1. b.ege dedi ki:

   Aynen ya

 4. Dyg dedi ki:

  ATM bursluluk kartını yuttu üç aydır yok . ilçe milli eğitim müdürlüğüne soruyorum yok bizde diyor.vakif bank gönderdik diyor.nasil ulasicam ben kartıma

  1. Samet dedi ki:

   Ayni dert bendede var kardes

  2. Zeynep dedi ki:

   Bak kardeşim benim çok başıma geldi.Kartın yuttuğu an hemen bankaya git ve söyle onlar atm yi açıp içinden çıkartıyorlar.

  3. Doğukan dedi ki:

   Kardeşim Instagram kullanıyorsan ulaş bana
   Aynı sıkıntıyı ben de yasadim
   @the_.warden

  4. Feyza dedi ki:

   Bende bugün karttan para çekecektim , kartı düzgün bir şekilde soktum sonra sinfe felan girip para çekme ile 330 tl çekmeye karar verdim . Önce kartı geri vermesi gerek ya hani , kart geldi ama tam sınırda durmuş çekilmiyordu , sonra bi süre beklediğim için kartı yuttu , bende kartı iptal ettirdim vakıfbanktan . Nasıl yeni alıcam bilmiyorum . Müşteri hizmetleri yenisini almak için gerekli yerle görüşün dedi .

 5. Cansu dedi ki:

  Ben de aynı dertten muzdaripim

 6. Ahmet dedi ki:

  atm vakıfbank kartımı yuttu içeri sordum yok diyor çalınmış olabilir diyor ne yapmalıyım hem atm nin içindeki vakıfbank eğitim destek kartım nasıl çalınıyor

  1. profile1 admin dedi ki:

   Şubeye giderek iptal ettiriniz . Daha sonra size yenisini göndereceklerdir.

   1. Feyza dedi ki:

    Merhaba ben de aynı durumu yaşadım telefondan müşteri hizmetleri kartı iptal etti . Yenisini nasıl göndericekler

 7. hayret yani dedi ki:

  3 ay sonra burs için başvurduğun okula geliyor.

  1. Yusuf dedi ki:

   Sınava girdiğin yere mi geliyor

   1. nurdane dedi ki:

    Hayır onu müdürlük veriyormuş galiba

 8. ahmet dedi ki:

  ben kartımın şifresini unuttum ne yapmalıyım?

 9. Muhammed dedi ki:

  Burluluk kartımı kaybettim iste dim 1aydır daha gelmedi

 10. Muhammed dedi ki:

  Kartımı kaybettim istedim 1 aydır daha gelmemiş

 11. Melisa dedi ki:

  Ben yeni kazandım Bursluluğu ne yapmam gerekiyo diye gidip sordum bişey yapmanıza gerek yok dediler . Okuldan mı veriyolar kartı gidip kendiniz mi aliyosunuz

  1. profile1 admin dedi ki:

   Kart için PTT ye başvurmanız gerekmektedir. Okul müdürlüklerine gönderilmeyecektir.

  2. nurdane dedi ki:

   Sen kacıncı sınıfa gidiyorsun?

  3. ananymous dedi ki:

   ortalama kaç gün sonra gönderiliyor

 12. Arda dedi ki:

  10-15 gün gecikme olabilir

 13. Yusuf dedi ki:

  OKULDAN KART ALINMAYACAKSA PTT DEN NASIL BAŞVURACAĞIZ

  1. Ece dedi ki:

   Kart Okul İdaresine geliyormuş. Birşey yapmamıza gerek yok denildi bana.

   1. profile1 admin dedi ki:

    Arkadaşlar martta MEB den yayınlanan yazıya göre okul müdürlüklerine gönderilmeyecekmiş . Bizim araştırmalarımıza göre durum bu şekilde. Siz yine okul müdürünüze sorup net bilgiyi edininiz.

    burs karti okula gelecek mi

    1. esma dedi ki:

     Merhaba bu yazıyı tam olarak nereden buldunuz?

     1. profile1 admin dedi ki:

      MEB tarafından martta yayınlanan bir yazıdan alıntıdır.

   2. Ceyhun dedi ki:

    Kartı alabilen varmı bana hâlen gelmedi aldıysanız nasıl aldınız cevap verirseniz sevinirim.

    1. Meryem dedi ki:

     Okul müdürümüzle ya da müdür yardımcısı ile acilen iletişime geçin.

 14. mehmet ede dedi ki:

  merhaba bende 28 eylülde burs kazandım tam olarak ne yapmam gerek lütfen bilgisi olan arkadaşlar cevap versin

 15. Sevda dedi ki:

  Benimde 3 aydır yatmadı neden acaba bilen varmı

  1. Feyza dedi ki:

   Sonradan toplu şekilde yatar muhtemelen bendede öyle olmuştu

 16. Kardelen dedi ki:

  Yeni kazananlar size kart geldi mi bana gelmedi müdürü aradım biz size haber veririz dediler ama çıt yok 2 gün sonra yatacak ama bende kart yok

  1. Meryem dedi ki:

   İlk kazananlara Kasım’da yatar

 17. Özlem dedi ki:

  Milli Eğitimden arayıp adresinize Ptt kart gelecek dediler ama gelen giden yok. Pttye gidip kartsız çeken oldu mu?

 18. Melek dedi ki:

  Benim kuzenim de kazanmıştı ona okulundan teslim aldı muhtemelen bu sene de okullardan teslim alırız

 19. Biri dedi ki:

  Yenisi geldiginde icindeki paramiz hala duruyo mu

  1. Feyza dedi ki:

   Insallah jsksbskan

 20. Dmfkkd dedi ki:

  Bankaya gidip kartı almanız gerekiyordu. Bende yaşadım bu durumu. Keşke gitseydiniz bankaya

 21. Eray dedi ki:

  Merhabalar ben pybs karti lazandimda ona cvv kod nasil eklenir eger bana donerseniz mutlu olurum

 22. Özgür dedi ki:

  2020-2021 burs kartını alan var mı? Aldıysa anlatabilir mi nasıl alındığını?

  1. muhammed efe bogac dedi ki:

   ben ptt şubesine gidip almıştım

 23. Beyza dedi ki:

  Internetten paramızın yatıp yapmadığına nasıl bakabiliriz

  1. Meryem dedi ki:

   Maalesef öyle bir sistem yok

 24. Kadir dedi ki:

  Ben bugün Vakıfbank kartımı alışverişe açık yaptım acaba burs kesilir mi

  1. Meryem dedi ki:

   Vakıfbank kartı derken burs kartından mı bahsediyorsunuz. Öyle ise alışverişe açık yapılamıyor ki nasıl yaptınız

 25. birgül dedi ki:

  kartım ptt tarafından eve gönderildi, fakat içinde ne kadar para var bilmiyorum

 26. Nazire dedi ki:

  Para yatıyor mu peki ben içindeki miktarı telefondan ögrenebilrmiyim

 27. Dilan dedi ki:

  ben Dilan Karan üniversite öğrencisiyim maddi durumum iyi değil burs başvurusu yaptım ama sonuçlanmadı lütfen yardımcı olun

 28. irfan dedi ki:

  Kartımın şifresini unuttum ve 9.sınıfa geçtim hangi okula başvurmam gerekiyor

 29. Elif dedi ki:

  Alali 3 yıl oluyor hic para yatmadı ??

 30. Muhammed Necat dedi ki:

  Bursluluğu kazandım fakat kart için nereden kayıt yapacağımı bilmiyorum müdürlük mü veriyor ?

  1. profile1 admin dedi ki:

   Merhabalar , geçen sene ptt tarafından ev adreslerine gönderildi. Bu sene de muhtemelen aynı şekilde olur. Güncel bilgi aldığımızda yazıyı güncelleriz.

 31. Doğanay Efe dedi ki:

  Arkadaşlar ben 9. ayın 25 inde filan burs kazandım okul idaresine sordum sizin birşey yapmanıza gerek yok dediler biz sizi çağırcaz dediler benim bildiğim kadarıyla belli bir tarihe kadar hesap oluşturulmazsa burs alamıyormuşsunuz bende o tarihin geçmesinden korkuyorum bu konu hakkında bir bilginiz varsa söylüyebilirmisiniz benim bir şey yapmama gerek varmı beni bilgilendirirseniz sevinirim.

 32. Nese dedi ki:

  Milli eğitim ilçe müdürlüğüne gidip baş vuruyorsunuz kaymakamlık yada belediyedede

 33. Berat dedi ki:

  Pos cihazından ödeme yapılıyor mu