Harçlık avans nedir?
Harçlık Avans Nedir?

Harçlık avans, KYK dan burs yada kredi alan öğrencilere, bakiyeleri bittiğinde alışverişlerde kullanabileceği verilen kredidir. Herhangi bir faizi yoktur. Harcadığınız kadar tutarı geri ödersiniz.

Harçlık Avans Nasıl Kullanılır?

Genç Bankkartınıza bağlı harçlık avansı kullanabilmek için kart bakiyenizin olmaması gerekmektedir. Alışverişde kredi kartı mı yoksa banka kartı mı kullanmak istersiniz diye sorduklarında siz banka kartını seçerseniz ve bakiyesi bulunmuyorsa harçlık avansından kesilir. Yani siz harçlık avans kullanmak için bir seçim sunulmaz bakiye bittiğinde otomatik olarak devreye girer.

Harçlık Avans Nasıl Açılır?

Genç bankkartınızın harçlık avansı kullanmak için Genç Bankkart sahibi olmalısınız. Genç Bankkart hakkında detaylara bankanın resmi sitesinden ulaşabilirsiniz. Müşteri hizmetlerinden yada internet şubeden harçlık avans özelliğini açtırabilirsiniz. Genç Bankkarta sahip değilseniz GENC BANKKART yazıp 4747’ye göndererek kart başvurusu yapabilirsiniz. Kartınızı teslim alırken şubede bu özelliği tanımlatabilirsiniz.

Harçlık Avans Nasıl Kapatılır?

Bakiyeniz bittiğinde harcama yapmak istemiyorsanız müşteri hizmetlerini arayarak harçlık avansı kapatabilirsiniz. Bu işlemi şubeye giderek de yapabilirsiniz. Harçlık avansı kapatmak için herhangi bir engel bulunmamaktadır. Kullanmak istemeyen öğrenciler bu özelliği kolayca kapattırabilir.

Harçlık Avans Nakit Olarak Çekme

Harçlık avansı sadece alışverişlerde kullanabilirsiniz, atm lerden çekmek mümkün değildir. Ancak harçlık avans kredinizi nakite çevirmenin yöntemleri vardır.

  • Banka kartınızla altın alıp geri satmak,
  • Mahalle marketinin pos cihazından çekim yaptırıp nakit olarak almak(Kredi kartı tefeciliğine girer ve suçtur ancak yapan marketler olabilir),
  • Kafelerde arkadaşlarınızın hesaplarını ödeyerek onlardan nakit alabilirsiniz,
  • Bazı alışveriş sitelerinden bir şey satın alıp iade alındığında, iade edilen tutar bakiye olarak yansımaktadır.
  • Skrill ile nakite çevirme,
  • Fastpay bakiye yükleyerek bozdurma.

Bu şekilde nakit olara çekmek için bir kaç yöntem bulunmaktadır. Harçlık Avansı Bozdurma adlı konuyu okuyarak hepsini detaylarına göz atabilirsiniz.

Harçlık Avans Limiti

Harçlık avans limiti her yıl burs-kredi miktarına göre değişmektedir. 2022 yılı içerisinde 850TL harçlık avans limiti bulunmaktadır. Limit kullandıktan sonra kalan limitinizi HARCLIK AVANS BAKIYE yazıp 4747’ye yollayarak öğrenebilirsiniz. Mobil uygulama üzerinde bankkartlarım bölümünde kart hareketlerini izleme bölümünden de harcama detaylarına ulaşabilirsiniz.

Harçlık Avans Tahsilatı Nedir?

Harçlık avans tahsilatı, avans kullandığınız tutarın takip eden ayda burs yattıktan sonra hesabınızdan çekilmesidir. Burs yatar yatmaz hemen hesabınızdan bu bakiye düşer. Detaylı bilgi için Harçlık Avans Tahsilatı Nedir ? adlı konuya göz atabilirsiniz.

Harçlık avans ATM den çekilebilir mi?

Hayır, sadece yaptığınız alışverişlerde kullanabilirsiniz.

Harçlık avansa nasıl başvurulur?

Size en yakın şubeye giderek bu özelliği açtırabilirsiniz.

Harçlık avansım neden kapatıldı?

Eğer bir çok kez kredi kartınızın asgari borcunu ödemediyseniz, harçlık avansınız kapatılabilir. “Kredi kartınıza ait gecikmiş ekstre borcu olduğu için harçlık Avans limitiniz kullanıma geçici olarak kapatılmıştır.” Sonrasında bu mesajla karşılaşabilirsiniz.

Harçlık avans kullanmama rağmen neden kesildi?

Bankamatik kartınızda bakiye bittiğinde, alışverişlerde bankamatik kartınızı kullanmaya devam ettiyseniz harçlık avanstan çekim yapılmış olabilir. Siz kasiyere kredi kartı dediğiniz halde bankamatik kartından çekim yaptıkları olabiliyor. Bu durumda harçlık avansınızı kullanmış oluyorsunuz.

Prepaid harçlık avans tahsilatı nedir?

Harçlık avansı kullandıktan sonraki ay hesabınızdan bu ödemenin otomatik olarak kesilmesi işlemidir.

Harçlık avans internet alışverişinde kullanılabilir mi?

Evet kullanabilirsiniz. Ön yüzdeki bankamatik kartı bilgilerinizi kullanarak alışveriş yaparsanız, bakiyeniz olmadığı durumda harçlık avans ile alışveriş yapmış olursunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir