Dijital bankacilik nedir
dijital bankacilik nedir

Banka denildiğinde insanın aklına büyük bir salon, bankoların önünde uzanmış uzun sıralar, yoğun ve zaman alıcı işlemler gelebilir. Ancak gelinen nokta o kadar büyük ve göz doldurucu ki, bazen anlamakta zorlanıyor insan. Teknoloji geliştikçe bankalar, banka şubeleri yerlerini teknolojinin güvenli ellerine bırakabiliyor. Dijital Bankacılık işte bu noktadan itibaren kendini gösteriyor. Parasal işlemlerinizi, bir fiziki şubeye gerek kalmadan dijital kanalların bizlere verdiği elverişli yollarıyla tüm bankacılık faaliyetlerini gerçekleştirebileceğiniz, geçmişi çokta geriye gitmeyen yep yeni bir bankacılık hizmeti olarak ön plana çıkmış durumda. Dijital kanallarda diyebileceğimiz, internete bağlı olan akıllı telefonlar, tabletler, bilgisayarlar yoluyla  hesap açma ve kapama, para gönderip ve alma, kredi kartınıza ait işlemleri, online kredi kullanma ve başvuru, fatura ve kurum ödemeleri gibi pek çok işlemi kolayca yapabiliyorsunuz. Bu sebeple banka şubelerinde sıra bekleyerek zaman geçirmeye, çağrı merkeziyle konuşma ihtiyacı hissetmeden  birçok uygulamayı anında gerçekleştirebiliyorsunuz. Ayrıcı bu kananları kanalları kullanmaya devam eden banka müşterilerinden kişinin durumuna göre herhangi bir masraf alınmamaktadır.

Dijital kanalları kullanan müşterilerinden şube ve diğer masraflar yer almadığı için bankalar  hesap işletim ücreti ve para transferi gibi uygulamalardan herhangi bir ücret talep edememektedir.  Müşterilere uygun faiz oranları ve kampanyalara yer verilerek dijital kanalların kullanımını arttırmaya yönelik çalışmalar yapılmaktadır. Bu anlamda birçok banka dijital kanalların hızlı gelişimine uyum sağlayabilmektedir

Dijital Bankacılık alanındaki bankaları sıralayacak olursak;

Bu anlamda var olma çabası veren bankalar, kendi bünyelerinde oluşturdukları özellikle android ve ios uygulamaları ile müşterilerini memnun etmeye çalışıyor. Yapı Kredi Bankası Nuvo, Deniz Bank Dijital Deniz, Türkiye Ekonomi Bankası CEPTETEB, Finansbank Enpara, Akbank direkt, Garanti Bankası i Garanti bu konuda yerlerini almış durumda. Özellikle Yapı Kredi Bankası son dönemde teknoloji atağına geçerek, güvenliği ön plana almış durumda ve bu yüzden Yapı Kredi Mobile göz taraması ile giriş kolaylığını müşterilerine sundu.

İnternet ve mobil cihazların artmasıyla beraber dijital uygulamalarda yapılan bankacılık işlemlerinin adetleri de artış göstermektedir. Mobil uygulamaların devamlı olarak bu doğrultuda geliştiriliyor olması bankacılığa yeni bir boyut kazandırmaktadır.

Yeni Nesil Ödeme Sistemi

Yeni nesil ödeme sistemleri ile beraber giyilebilir teknolojiler kredi kartı ya da banka kartınızı cüzdanınız da taşımanıza gerek kalmadan alışveriş yapmanızı sağlıyor. Kart bilgilerinizi kimseyle paylaşmadan temas yapılmadan ödeme yapabiliyor. QR kod kullanılarak ATM den kolayca para çekebiliyorsunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir