Yanlış hesaba para gönderilirse ne olur
yanlış hesaba para gönderilirse ne olur

Bankacılık işlemlerinin en yoğun kalemini oluşturan para gönderme, açılan dijital bankacılık kanalları ile daha hızlı bir işlem haline geldi. Fakat zaman içerisinde rakam yoğunlarından oluşan banka hesapları kişisel hatalar yüzünden farklı algılanabiliyor. Bu farklılık sonucu ise yanlış kişi ve hesaplara para aktarımı söz konusu olabiliyor.

Gerçek ve tüzel kişilerin para aktarım işlemi yurt içinde ayna banka şubeleri arasında olduğunda havale, farklı bankalar içeresinde olunca EFT yapılıyor. Yurt dışına para gönderme işlemleri ise Swift ve Western Union ile gerçekleştirilebiliyor.

İnsan olarak elbette hatalarımız oluyor ve olacaktır. Bu hatalardan biride tek bir yanlış  rakamla gönderdiğimiz paranın yabancı hesaplara geçmesidir. Yapılan Eft’ler merkez bankası onayı arandığı için mesai saatleri olan 09:00 – 17:00 saatleri arasında gerçekleşiyor. Bu saatler dışında işlem gerçekleştirilmediği için mesai saatinin beklemesi nedeniyle yanlış yapılan Eft’nin iptali daha kolay olabiliyor.

Dijital bankacılık ürünlerini kullanan kişiler konunun ayrıntısını daha iyi bileceklerdir. Havale yapılırken banka sizden havale yapılacak kişinin hesabını girdikten sonra hesabın sahibine dair bilgileri sizlere sergiliyor. Burada yanlış havale yapılmasının önüne geçilmesi planlanmış. Ayrıca alıcının telefon numarasının istenmesi de yapılabilecek hataları önleme açısından önemli bir adım. Yani hesabınızın bulunduğu bankanın uygulamasından yapacağınız havalelerde hata olma olasılığı neredeyse hiç yok gibi.

Eft yapılması durumunda banka sizden İBAN numarası üzerinden yapılmasını istiyor. Fakat farklı gönderim yapmak isterseniz İBAN numarası olmadan gönderme talebine dair seçeneği işaretlemelisiniz. İşte bu durumda kişinin banka hesabını giriş yaparak göndereceğinizden yanlış girebileceğiniz bir rakam ile yanlış kişiye para gönderimi yapabilirsiniz.

Yanlış Hesaba EFT veya HAVALE yaparsanız ne yapmalı?

Yaptığınız gönderim esnasında hedefi tutturamaz ve başka bir kişiye para gönderirseniz yapılabilecek ilk önemli şey bankanıza başvurmak olacaktır. Banka şubenize yazılı bir başvuru ile yapmanız sizin için dayanak belge oluşturacağından daha önemlidir. Banka yapılan havale ise iptalini sağlaması daha kolay olabiliyor. Fakat EFT yapılması halinde iptali karşı banka ile gerçekleştirileceğinden biraz daha uzun zaman alabilir. Ayrıca parayı gönderdiğiniz kişi hesaptan çekerse bu iptalin sağlanması imkânsızdır ve paranın yanlış gönderildiğinden dolayı alabilmeniz için dava açmak zorunda kalabilirsiniz. Bu da zaman alacak bir durum oluşturuyor.

Yanlış hesaba Swift veya Western Union İptal edilir mi?

Yurt dışına gönderilen paranın kaç günde gidebileceğine dair ayrıntılı bir yazımızı sizlerle paylaşmıştık. Elbette yurt dışına gönderilen paraların gönderiminin iptali söz konusu olabiliyor. Fakat Yaptığınız gönderim Swift olursa kişinin hesabına paranın geçmesi zaman alacağından bunun iptali hızlı olabiliyor.  Fakat Western Union ile para gönderimi hızlı olduğu için bu durum biraz daha zorlaştığı gibi yurt dışından farklı birine gönderdiğiniz parayı neredeyse unutun diyebiliriz. Çünkü yanlış gönderilen paranın yurt dışından alınabilmesi için açılacak davalar uluslararası zeminde oluşacağından çok zaman alan bir husus olur.

Sonuç olarak gönderilecek paranın gönderme çeşidi ne olursa olsun iptalinin sağlanması için banka şubenize başvuruda bulunmalısınız. Gönderdiğiniz para miktarı düşük olduğu zamanlarda banka arkasını çok aramasa da büyük limitler dâhilinde para gönderimi yapma talebiniz doğrultusunda banka size SMS veya telefonla arama ile ikinci bir onayınızı istiyor. SMS le gelen onay kodu ile birlikte göndereceğiniz kişinin bilgilerinin de mevcut olması yanlış para göndermenin önüne geçebiliyor.

Banka Şubesinden Para Yanlış Hesaba Gönderilir mi?

Herhangi bir banka şubesinden yapacağınız gönderimlerde de yanlışlık olması pek mümkün. Burada verdiğiniz hesap numarası ile gidecek hesap numarasını incelemeniz gerekiyor. Zaten banka görevlisi para gönderimi sırasında imzalattığı dekontta sorumluluk almamak için size kontrol etmeniz hususunda uyarıda bulunuyor. Genel olarak kişilerin bilgileri hesap numarasını girdikten sonra karşınıza çıksa da, günlük yapılan işlemler neticesinde bilmediğiniz kişi veya kuruluşlara para gönderimi yapmak zorunda kaldığınız için bu gibi durumlar söz konusu olabilir.

8 Comments

  1. bankadan yanlış hesaba para aktarımı sağlandı. İki aydır uğraşıyorum alamadım. Paramı nasıl alabilirim?

    1. Halil bey gönderdiğiniz hesap numarasını siz vermişseniz ve imzalamışsanız bankanın burada sorumluluğu yok. Yatan hesabın kişisi ile görüşmeniz size paranın geri dönüşü için faydalı olabilir.

  2. Ben pesso hesabına dolar havale ettim bu parayı geri almam gerekiyor bankam gün içinde hesaba yatar dedi 3 gündür dönmedi karşı hesap pesso hesabı olduğu için o hesaba geçmeyeceğini söyledi banka ne yapmalıyım

  3. Merhaba Katar QNB mobılden Turkıyede Garantı bankasına para yolladım 6 gun oldu swıft ıle hesaba gecmedı bı baktım kı Gonderıdıgım kısının soyısmını yanlıs yazmısım para benden gıttı onunda hesabına gecmedı napmam lazım bılgılendırırsenız sevınırım.

    1. Kardeşi aynı şey benimde başımda ne yaptın halledebildinmi nasıl yaptın aydınlatırsan sevinirim

  4. abd den para transferi oldu hesabımıza ve karşı göndericiden swift onay dekontunu aldık buradaki bankaya bildirdik onlarda 18 mayıs gibi hesabınızda olur dedi ancak swift onayında iban nosunun son iki hanesi hatalı oldugunu fark ettik merak ediyorum hal böyle iken swift onayı çıkarmı ve buradaki banka swift mesajına bakınca nasıl anlamaz bunu

  5. İşbankasından mobil olarak swift para gönderdin.4 gün gün sonra şubeye gidip iptali için başvuruda bulundum.Şuan beklemedeyim.Banka zaman alabileceğini söyledi.Böyle bir durum yaşayan varmı veya fikri olan?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir