Yurt dışından para kaç günde gelir
yurt dışından para kaç günde gelir

Belirli bir ülke içerisinde, hesaplar arasında para alıp gönderme işlemine havale veya eft denirken, farklı ülkeler arasında para gönderim işine de swift denilmektedir. Gönderilen paraların transfer işlemleri ülkesine ve bankalarına göre farklılık gösterirken genel olarak Türkiye’den yurt dışına gönderilen paralar ise 3-4 iş günü içerisinde hesaba geçmektedir.

Swift Para Transferi

Ülkeler arası para gönderimi olan swift işlemi için kodunuz bulunuyorsa bu kodların girilmesi gerekir. Öncelikle paranın gönderileceği hesabın bankasının ilk harfi ve olduğu ülkeyi, paranın yatacağı hesabın bulunduğu bankanın şehrinin ilk üç harflerini girmeniz gerekir. Bundan sonra ise swift kodu girilir ki bu kod 11 harften oluşur. Bazı bankaların kodları 11 harfden az olabilir. Bu durumlarda sonuna x koyabilirsiniz.

Swift Kodu Nedir?

Uluslar arası para gönderimlerinde kullanılan ve her bankanın farklı numaraları bulunan sisteme swift kodu denilmektedir. İlk dört hanesi bankanın ismidir.  Sonraki iki karakteri TR olan ülkemizin kodu olduğunu gösterir. Sonraki iki karakter şehir kodu, daha sonraki üç karakter ise şube kodunu gösterir.

Swift Masrafı Ne Kadar?

Ülke içinde hesabınızın olduğu bankanın birçok şubesi bulunurken istediğiniz gibi anında havale ve eft yapılabilmektedir. Ancak farklı ülkeler nezdinde para transferi gerçekleştirilirken hesabınızın olduğu bankanın şubesi karşı tarafta olmayabilir ve bu transferin gerçekleştirilebilmesi için birkaç banka aracılığına ihtiyaç duyulabilir. Bu durumda yapılacak işlemin masrafı artar. Bankalar işlem başına ücret alırken bazıları da gönderilen miktara oranla ücret alabilmektedir. Burada yine internet üzerinden yapılan swiftler daha uygun fiyatlarda olabilir. Genel olarak swift transferlerinde alınan masraflar 100-150 lira arasında değişiklik gösterir. İşlemin başvurusu sırasında sizden bu miktar için uyarı yapılacaktır ya da şubeden gönderiyorsanız bunun için gerekli bilgilerin alınmasında fayda vardır.

Yurt Dışına Acil Nasıl Para Gönderilir?

Farklı bir ülkeye çok acil para gönderimi gerçekleştirmek istiyorsanız bunun için Western Union sisteminin seçilmesi en doğru yoldur. Bu sistem ile göndereceğiniz paralar anında karşı hesaba geçmektedir. Bu sistem buna rağmen çok kullanılan bir alternatif yol değildir. Çünkü transfer için alınan masraflar çok fazladır. Swifte ödeyeceğiniz masraf 150 lira iken bunun için yaklaşık 150 dolar masraf ödemek zorunda kalırsınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir