1
1

Swift hakkında çoğu kişi bilgi sahibi değildir. Hatta bu kelimeyi ilk defa duyanlar bile olabilir çünkü, yurtdışı hesaplar ile ilgilenmeyenler bunun ne demek olduğu konusunda yeterli bilgisi bulunmaz. Ancak globalleşen hayatta çoğu alanda yurtdışı, döviz para transferleri her geçen gün artış gösteriyor. Bu nedenle bizde buna ayak uydurmaya çalışıyoruz. O zaman Swift hakkında merak edilen tüm sorular hakkında sizleri bilgi sahibi olmanıza fayda sağlayalım.

Swift Nedir?

Uluslararası bankacılık sistemi dahilinde döviz cinsinden elektronik fon transferinin standartını sağlamakta olan kod sistemine Swift adı verilir. Swift, 1973 yılında kurulmuştur. Bu sistem, bankaların kendi arasında gerçekleştirdiği fon transferlerinin süresini en aza indirmeye uğraşır. Bu kodlar dahilinde ihbar edilen akreditiflerin farklı bir teyide gereksinimi bulunmaz. Dolayısıyla bu sistem Bank Identifier Codes sayesinde tüm bankaları tanımlar.

Swift Sistemi Nasıl Çalışır?

Sistem; alıcı banka, aracı banka ve gönderen banka olarak 3 gruba ayrılır. İşlemler için 3 banka dahil olur ve transfer değişik ülkelerdeki bankalar arasında gerçekleşmesi açısından normal havale ya da EFT’den daha pahalıdır. Kendi bankanız, aracı banka ve alıcı bankanın her biri komisyon ücreti alır.

Gerçekleşen transfer 3 değişik bankayı dolaşması nedeni ile transferin yerine ulaşması bazen haftalar sürer. Ancak bankaların kendi arasındaki anlaşmalar sebebi ile de bu durum bazen birkaç saat bazen de dakikalar içinde olabilir.

Çok nadir de olsa paranız Merkez Bankası’nın denetimine takılırsa bu süre daha da uzun olabilir.

Swift Kodu ile Nasıl Transfer Yapılır?

Döviz transferi işlemini yapmak için öncelikle bir döviz hesabınız ve bunun yanında işlem ücretinin kesilebileceği TL hesabınızın olması gerekir. İsterseniz swift kodunu bankadan öğrenebilir isterseniz de transferin gerçekleşeceği bankanın bulunduğu ülkenin bilgisi ile ülkede bulunan bankanın ilk harfi, döviz transferinin gerçekleşeceği bankanın ya da şubenin yer aldığı şehrin ilk 3 harfiyle beraber swift işlemini yapabilirsiniz.

Ayrıca internet bankacılığı kullanarak da bu işlemleri yapmanız mümkün… Bilgi ekranında bulunan şartlara uyan, swift sistemine girilen bankaların şubeleri ve şube numaralarına ulaşabilirsiniz. Şayet döviz transferi yapacağınız banka listede yer almıyorsa şubenize giderek ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

Swift ücreti almayan bankalar

Swift Kodu ile Gönderilen Para Ne Zaman Ulaşır?

Swift işleminde giriş saati 17:00’dan önce gerçekleşmişse, döviz transferi 2 iş günü içinde eğer 17:00’dan sonra gerçekleşmişse 3 iş günü içinde yapılır. Ancak bazı bankalar Swift işlemlerinin daha da çabuk olması açısından Euro, dolar ve sterlin gibi transferler için 13:45’ten önce ek ödeme talep ederek aynı gün içerisinde geçmesinde etkili olabiliyorlar.

Bankaların Swift Ücretleri

İş Bankası: En az 15 en fazla 75 dolar gönderme limitiniz vardır. Fakat bu sınırlamalar şubelerde farklılık gösterebilir ve ortalama fiyat gönderim tutarınıza göre farklıdır.

Yapı Kredi: Herhangi bir fiyat belirtilmemiştir. Ücreti öğrenmek için en yakın şubeye gitmeniz gerekir.

Akbank: En az 40 en fazla 170 dolar gönderme limitiniz bulunur. Ancak aynı gün valörlü fiyattır.

Enpara: Finansbank’ın projeleri arasında bulunan Enpara işlem başı 25 TL tahsil etmektedir.

Ziraat Bankası: 0 – 250 dolar arası yapılan swift işlemlerinden, 15 dolar ücret alınır. 250 dolar ve üzeri işlemlerde ise minimum 20, maksimum 500 dolar ücret alınıyor.

Denizbank: Denizbank, yapılan swift işlemlerinde BSMV hariç 100 TL masraf almaktadır. İnternet bankacılığından yapılan işlemlerden ise bu tutar 70 TL’dir.

Halk Bankası: Halk Bankası, swift işlemlerinde banka masrafı lehdara ait ise 25 TL ücret almaktadır. Banka masrafı amire aitse bu rakam 75 – 150 TL arasında değişkenlik gösterir.

Bankaların Swift Kodları

Türkiye Ekonomi Bankası Swift Code: TEBUTRIS

Finansbank Swift Code: FNNBTRIS

Ziraat Bankası Swift Code: TCZBTR2A

Şekerbank Swift Code: SEKETR2A

ING Bank Swift Code: INGBTRIS

AK Bank Swift Code: AKBKTRIS

EnPara Swift Code: FNNBTRISXXX

İŞ Bankası Swift Code: ISBKTRIS

Kuveyt Türk Swift Code: KTEFTRIS

HSBC Swift Code: HSBCTRIX

Albaraka Türk Katılım Bankası Swift Code: BTFHTRIS

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir