Yurt disindan para gonderme
yurt disindan para gonderme

Ülkeler arası para gönderme işlemi eskiden ne kadar zor ise şimdi bir o kadar kolaydır. Aslına bakarsanız yabancı ülkeler arasında gerçekleştirilmesi parayı gönderme açısından hiçbir farklılık yaratmamaktadır.

Parayı Nasıl Gönderebilirim?

Gerek teknolojinin değişmesiyle gerekse insanların daha çok bilinçlenmesiyle bu işlemler oldukça kolaylaşmıştır. Artık ülkeler arası para transferi yapmak eskisi kadar zor görülmemelidir. Bu para transferini gerçekleştirmek için hizmet veren bazı işletmeler mevcuttur. Bu işletmelere başvurarak para transferinizi sağlayabilirsiniz. Fakat buna gerek kalmadan bulunduğunuz yerdeki Türk bankalarını kullanarak yurt dışından Türkiye’ye para transferi gerçekleştirebilirsiniz.

Türk bankalarının şubeleri bu işleminizi oldukça kolaylaştıracaktır. İlk olarak parayı transfer edeceğiniz kişinin T.C. kimlik numarasını belirterek bu numara üstüne para yatırmanız gereklidir. Bu işlemi gerçekleştirdikten sonra paranın transfer edildiği kişi ilgili banka şubesine gitmeli ve kısa mesaj olarak telefonuna iletilen güvenlik kodunu görevli kimseye bildirerek parayı temin edebilmektedir. Bununla birlikte MoneyGram gibi kuruluşlar sayesinde de para transferleri gerçekleşmektedir.

Para transferini gerçekleştirirken bir de bu işlem için belli bir miktar kesinti olmaktadır. Para transferi için bu hizmetle ilgili olan kuruluşlar araştırılmalı ve en az kesintinin yapılacağı kurumla işlem gerçekleştirilmelidir. Tabi ki bununla birlikte güvenilirliği de göz ardı edilmemelidir.

Yukarıda bahsettiğimiz bu kuruluşlardan olan MoneyGram yabancı bir ülkeden Türkiye’ye para transferi yapılırken 24 Euro kesinti yapmaktadır. Bununla birlikte ise internet üzerinden gerçekleştirilecek olan para transferlerinde 14-24 Euro arası kesinti olduğu bilinmektedir. Para transferinde dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan biri de transfer için istenen bilgilerde bir hata veya eksikliğin olmamasıdır. Böyle bir durumun gerçekleşmesi halinde transfer edilen paranın geri alınması oldukça uğraştırıcı olacaktır hatta hiç alınamama durumu da söz konusudur.

Para gönderiminde merkez bankasının rolünün etkin olması neticesinde anlık olarak istediğiniz bankaya ve şubesine transferin gerçekleştirilebilmesi mümkün. Fakat uluslararası gönderim için bu işlemin biraz daha uzaması anlamına gelebilir. Kişi göndermek istediği parayı masraflarını da dikkate alarak göndermelidir. Hızlı para gönderimleri için masraf artarken biraz zaman alan gönderimler için azalır. Sonuçta gönderici ile alıcı arasındaki gelecek paranın kullanım aciliyetine bağlı olarak düzenlenebilir. Para gönderimi için Western Union ile Swift sistemi de kullanılmaktadır. Bu sistemler için ayrıca yurt dışından gönderilen para kaç günde gelir başlıklı makalemizi okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir