Eft nasil yapilir
eft nasil yapilir

Yıllar önce para gönderimi yapabilmek için büyük uğraşlar vererek zaman harcayan insanlar, zamanla teknoloji ve bankaların gelişmesiyle koşar vaziyete gelerek müşterilerine hizmet yarışına girmişlerdir. Bu amaçla her gün kendilerini yenileme çabası içerisindedirler.

Para transferi  Merkez Bankasına bağlı olarak mesai saatleri içerisinde anlık olarak yapılabilmektedir. Bu yazımızda EFT’yi hangi yollardan yapabileceğimizi anlatacağız.

Eft Nasıl Yapılır?

Bankalar arasında yapılan para transferleri EFT ya da havale adı ile adlandırılır. Bankalar arası para transferlerine EFT adı verilir. EFT elektronik fon transferinin kısaltmasıdır. EFT yapabilmek için öncelikle bir banka hesabınızın olması gerekmektedir. Yaptığınız işlemin EFT olarak adlandırabilmesi için farklı bir bankada bulunan hesaba para transferi yapmanız gerekmektedir. Havale ise bankanın kendi şubeleri arasında yapılan para transferidir.

EFT yapabilmeniz için belirli saatler vardır, bunlar hafta içi çalışma saatleridir. Hafta sonu, çalışma saatleri dışında ve resmi tatillerde EFT işlemleriniz gerçekleşmeyecektir ve takip eden ilk iş günü içerisinde EFT işleminiz tamamlanacaktır. EFT ile gönderdiğiniz paranın karşı hesaba ulaşması birkaç dakikalık süreleri bulabilmektedir. EFT yapabilmek için ATM, banka şubeleri, internet bankacılığı ya da mobil bankacılığı kullanabilirsiniz.

Para transferleri bölümü aracılığıyla para göndermek istediğinizin hesabın IBAN kodunu girerek kolaylıkla EFT işleminizi tamamlayabilirsiniz. IBAN uluslar arası banka hesap numarasıdır. EFT işlemi yaptığınız sırada bankanız ile aranızdaki hesap açılışına bağlı olarak sizden bir miktar para kesebilir. Maaş müşterileri ile kampanyalar dâhilindeki limitler ile şirket hesapları bu kesintiden muaf olabilirler.  Bu ücreti EFT bedeli olarak gönderen taraftan alınır.  EFT ücretleri işlem yaptığınız kanala göre değişmektedir. Şube içerisinden yapacağınız EFT talimatı ücreti ile internet bankacılığı üzerinden yapacağınız EFT talimatı ücreti aynı olmayacaktır. Bankalar en ucuz EFT ücretini internet bankacılığı ve mobil bankacılık hizmetlerine uygulamaktadır.

Hafta sonu EFT yapmanız mümkün değildir. Ancak bankanın elverdiği hizmetler dahilinde masraf ödeyerek havale yapabilme imkanına sahipsiniz. Bankaların mesai saatleri genel olarak 09:00 -17:00 saatleri arasındadır ve eft saatleri de genel olarak böyle ayarlanmıştır.

Hafta sonu para gönderimi yapmak istiyorsanız, bazı bankaların SMS para transferi kullanarak istediğiniz kişinin telefon numarasına para gönderebilirsiniz ve alacak kişi istediği bankamatikten gönderilen miktarı çekebilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir