Kredi ve Finans Portalı

Garanti Bankası EFT – Havale Ücretleri ve Saatleri

KiGaranti Bankası EFT ve havale ücretleri yani para aktarma işlemlerine ödenecek limitler mesai saatinde yapılıp yapıldığına göre ya da nereden ve nasıl yapıldığına göre değişkenlik göstermektedir. Örneğin internet yapılan EFT ücreti ile şubeden yapılan EFT ücreti arasında miktar olarak ciddi bir fark söz konusudur. 2019 yılında yapılan ücret düzenlemesi sonucunda para gönderme tutarında Garanti Bankası ciddi bir artış yapmış ve özellikle şubeden gönderimlerde ciddi EFT ve havale ücretleri almaktadır.

EFT Nedir?

EFT olarak bilinen Elektronik Fon Transferi, bankalar arasında yapılan para transferi işlemidir. Kısaca para gönderim işlemi farklı bankalar arasında gerçekleşmektedir. Para gönderimi EFT yoluyla gerçekleşiyorsa belirli saatler içerisinde yapılabilmektedir. Yani bu saatlerin dışında ya da hafta sonu EFT yapılması mümkün değildir. Ancak para gönderilme işlemini ileri tarihli EFT olarak gerçekleştirebilirsiniz ki eğer hafta sonu ise para yine de pazartesi hesaba aktarılırken; hafta içi için ertesi gün hesaba aktarılır.

EFT ile işlemini yapabilmek için bazı bilgilerin bilinmesi gerekmektedir. Bu bilgiler arasında,

  • IBAN ya da hesap numarası,
  • Para gönderilecek banka adı,
  • Banka şubesi,
  • Para gönderilecek kişinin T.C kimlik numarası yer almaktadır.

EFT işlemi şubelerden yapılabileceği gibi ATM’lerden ve internet ya da mobil uygulamalardan yapılabilmektedir.

Garanti eft ve havale ücretleri

Havale Nedir?

Havale, aynı banka içerisinde farklı hesaba para gönderme işlemidir. Bazı bankalar havale ücreti almakla birlikte bazı bankalar havale ücreti almamaktadır. Ayrıca havale işlemi aynı banka içerisinde gerçekleşen bir işlem olduğu için istenilen zamanda para gönderim işlemi gerçekleşmektedir. Havale işlemini gerçekleştirmek için IBAN ya da hesap numarasını bilmek yeterli olmaktadır.

Kısaca EFT ile havale arasındaki en önemli fark, bankalardan kaynaklanmaktadır. Havale aynı bankalar arasında, EFT ise başka bankalar arasında para gönderme işlemidir. Aynı zamanda havale işlemini istediğiniz zaman diliminde yapılabilirken, EFT işlemini mesai saatleri içerisinde yapılabilmektedir.

Garanti Bankası EFT Ücreti

Garanti Bankası EFT gönderimi diğer bankalarda olduğu gibi şubelerden yapılabileceği gibi ATM ya da internet üzerinden yapılabilir. Garanti Bankası ile EFT işlemini gerçekleştirmek için ATM kullanmayı planlıyorsanız, EFT ücreti olarak 18 TL ödemeniz gerekmektedir. Eğer geç EFT işlemi gerçekleştirecekseniz, bu ücret 20 TL olmaktadır.

Garanti bankası internet bankacılığı kullanılarak, EFT işlemini gerçekleştirmek istiyorsanız, EFT Ücreti 6,75 TL olarak belirlenmiş olup, geç EFT ücreti 9,75 TL’dir.

Garanti Bankası şubelerinden yapılan EFT işlemleri için kesilen ücret, gönderilen tutara göre değişkenlik gösterdiği için 800 TL’ye kadar bu ücret çıkabiliyor.

Garanti Bankası hesabınız var ise, iGaranti mobil uygulaması ile giriş yaparak daha uygun bir ücrete EFT işlemini gerçekleştirebilirsiniz. iGaranti ile EFT ücreti bedeli 2,5 TL olmakla birlikte en ucuz EFT gönderim ücreti Garanti Bankası için bu şekilde gerçekleşmektedir.

Garanti eft ve havale ücretleri

Garanti Bankası EFT Saati

EFT saati bankaların çalışma saatleri ile alakalı belirlenmekle birlikte, internet ya da mobil bankacılığı aracılığıyla ileri tarihli olmak üzere 24 saat EFT işlemi gerçekleştirilir. Bu seferde bankalar geç EFT ücreti adı altında ekstra ücret almaktadır.

EFT işleminin gün içerisinde gerçekleşmesini istiyorsanız, Garanti Bankası için EFT saatleri 09:00 – 17:15 olarak belirlenmiştir.

Garanti Bankası Havale Ücreti

Garanti Bankası’ndan, Garanti Bankası’na gönderilen para işlemi havale işlemi olmakla birlikte, havale ücretleri EFT ücretleri kadar yüksek değildir.

Garanti Bankası havale ücreti, hesaptan hesaba ya da hesaptan isme olarak yapıldığı internet üzerinden banka müşterisi tarafından yapıldığı zaman 1,20 TL‘dir. Aynı şekilde mobil uygulama üzerinden havale yapıldığında ise, 3 TL havale ücreti tutara bakılmaksızın kesilmektedir.

ATM’den havale hesaba ya da isme yapıldığı zaman havale ücreti 12 TL olarak kesilmektedir. Garanti Bankası şubelerinden havale ücreti ise, 44 TL olarak belirlenmiştir. Hatta talimatı saat:17.00’dan sonra bankaya ulaşan havale işlemleri için şube tarafından 10 TL geç havale ücreti alınmaktadır.

Garanti Bankası Havale Saati

Havale, aynı banka içerisinde para gönderimi işlemi olduğu için bankaların mesai saatleri ile alakası yoktur ve 24 saat boyunca havale işlemi gerçekleşmektedir. Hatta hafta sonları da bankanın aynı olması nedeniyle havale işlemleri gerçekleştirilmektedir. Kısaca Garanti Bankası havale saati, 24 saat olarak belirtilebilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.