Havale nedir nasil yapilir
havale nedir nasil yapilir

Başka anlamları olsa da; banka hesapları arasında para alıp gönderimine havale denilmektedir. Ancak havaleyi yapacak  ve alacak hesap aynı bankaların farklı şubelerinde olmalıdır. Yani x bankasından y bankasına havale yapamazsınız.

Bankalar yaptıkları havaleler ile müşterilerden yapılan miktarın oranlarına göre havale ücreti almaktadırlar.  Bu ücretin tahsili müşterinden müşteriye faklılık gösterebilir. Anlaşmalı olduğu müşterilerinden bu ücreti almayabilirler.

Havale yapımında EFT’de olduğu gibi mesai saati kavramı yoktur ve istediğiniz saatte, istediğiniz kişiye para transferi sağlayabilirsiniz. Bunun için merkez bankasının onayına gerek yoktur.

Havale İşlemi Nasıl Gerçekleştirilir?

X bankasında hesabınız varsa ve yine X bankasının bir şubesine havale yoluyla para transferi gerçekleştirmenin farklı yolları vardır. En kolay yolu internet bankacılığı ile akıllı telefonlar üzerindeki uygulamalar üzerinden yapılanıdır. Zamanla gişe memurlarını işinden edecek olan bu uygulama ile haftanın her günü, her saatinde işlem yapılabilir.

Dijital bankacılık kullanıcısı olmayanlar ise hesabın bulunduğu bankanın ATM’lerinden bu işlemi gerçekleştirebilirler. Bunun için ise bankamatik kartınızın olması yeterlidir.

Havale ile para gönderiminin bir başka yolu ise telefon bankacılığıdır. Telefon bankacılığı kaydını açtıran, gerekli işlemleri başlatan kişiler bankanın telefon numarasını arayarak sesli yanıt sistemi sayesinde açılan işlemler ile para transferini sağlayabilirler.

Diğer bir yol ise hesabınızın bulunduğu banka şubesine gitmek ve gişe görevlisinden talep etmektir. Gişe görevlilerinin yaptığı işlemler karşılığı bankalar sizden hatırı sayılacak bir bedel kesebilirler.  Çünkü havale masrafı adı altında para kesintisi yapılmaktadır. Gelişen teknolojiyi bankalar ve kuruluşlar nasıl yakından takip ediyor ve nimetlerinden faydalanıyorlarsa, vatandaşlar olarak insanlarda yakından takip edebilmelidir.

EFT ve Havale Arasındaki Fark Nedir?

EFT mesai saatleri arasında farklı bankalar ile farklı şubeler arasında para gönderimidir. Bu gönderim için Merkez Bankasının onayı gerektirir. Bu yüzden mesai saatleri arasında onay yapılmayacağından gönderim ilk mesai saatine ertelenir. Havale ile gönderimde böyle bir zorunluluk yoktur.

Havale                  : X Bankasından                               X Bankasına
EFT                        : X Bankasından                               Y Bankasına

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir