Atm karti yutarsa ne yapalim 1
atm karti yutarsa ne yapalim 1

Herkesin başına gelebileceği bir durumdur banka kartımızın ya da kredi kartımızın Bankamatiklerde kalması. Bu durumda ne yapabiliriz bunu anlatalım.

Banka Kartı ATM’DE Kalırsa Ne Yapmalı?

Para çekme işlemi için sıklıkla kullanılan ATM’ler kişilere büyük kolaylık sunmaktadır. Birçok işlem artık ATM cihazları ile bankalardan daha hızlı yapılabildiği için birçok kişi tarafından kullanılmaktadır. Aynı zamanda banka müşterisi olmasanız bile kartsız işlemi seçerek hemen hemen her işleminizi farklı bankamatiklerden yapabilirsiniz. Banka kartları ile işlem yapılan ATM’LERDE bazen kartın ATM içinde kalması durumu yaşanabilmektedir.

İlk kez banka kartı ATM içinde kalan kişilerde bir panik oluşmakta, ne yapacağını bilememektedir. Çok sık rastlanan bir durum olmasa da ATM’nin kart yutması karşısında neler yapılacağını bilmek, önemlidir. Hesabınızın güvenliği açısından bilgi sahibi olunması sizlerin faydasına olacaktır.

Banka Kartının ATM’DE Kalma Nedenleri

ATM’DE bazı nedenlerden dolayı kesilen bağlantı, iletişim hattının kopması, süre geçimi, arızalanmadan dolayı banka kartının ATM içinde kalmasına neden olmaktadır. Bunun yanı sıra kartı ATM’YE taktıktan sonra uzun süre işlem yapılmazsa veya banka karta, hesaba bloke koyduysa ya da kartınızın kullanım süresi dolduysa ATM’DE kart kalması durumu yaşanabilmektedir.

Dolandırıcılar tarafından ATM’YE yerleştirilen ek parçalar gibi aldatma yöntemleri de banka kartınızın ATM tarafından yutulmasına neden olabilmektedir. Yaptıkları düzenekler ile kart girişinde takılan kartların kopyalanması ve şifrelerin öğrenmesiyle hesabınızın boşalması muhtemel olan ATM’lerde yardım için yanınıza gelenlere, işlem yaparken sırada bekleyenlere dikkat edilerek şifreler girilmeli, kart girişinde farklı bir cihaz ya da düzenek fark edersek işlem yapmadan bunu yetkililere bildirilmesi tüm vatandaşlar için hayırlı bir hareket olabilir. Bunun için kredi kartı güvenliği başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Ne Yapmalı?

ATM içinde kartınız kaldığında sakin olmalı ve hemen banka müşteri hizmetleri ile görüşmelisiniz. Banka şubesinde bulunan ATM’LERDE böyle bir durum yaşandıysa içeride bulunan personele hemen haber vermelisiniz. Banka şubesinde bulunan ATM’DEN banka kartını geri alma işlemi daha kısa sürmektedir.

İşlem yaparken kartınız içeride kaldıysa, hesabınızdan çıkış sağlanmadıysa mutlaka ATM’nin önünden ayrılmayın. Fakat banka şubesine uzak bir ATM’DE kartınız kaldıysa, banka çağrı merkezine durumu bildirmelisiniz. Bu durumda güvenlik nedeniyle kartınızı iptal ettirebilir, yeni kart talebinizle birlikte adresinizde 10 gün içerisinde yeni banka kartınızı teslim alabilirsiniz.

One Comment

  1. Benim kartım geçen atm de kaldı. işlem yapmadığı gibi sayfa açık kaldı. Korktum açıkcası.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir