Kredi karti guvenligi
kredi karti guvenligi

Bankalarca yüksek limitlerde verilen kredi kartları maddi olarak hemen hemen her kapıyı açabildiğine göre, parasal kayba uğramamak adına güvenliğine de dikkat etmek zorundayızdır.

Kredi Kartı Güvenliği İçin Ne Yapılmalı?

Öncelikle unutma ihtimaline karşı insanlar, kart şifrelerini kartlarının üzerine yazma alışkanlıkları içerisindedir. Ya da cüzdanının bir yerlerine yazarak tedbir almış oluyorlar.  Yada en çok yaptıkları şey doğum yılını yada en hatırlanan rakam 1,2,3,4 gibi çabuk tahmin edilebilen şifreleri belirlemektedirler.

Özellikle kartla hiç alışveriş yapmayan insanların kartını sürekli cüzdanında olduğuna dikkat etmelidirler. Az kullanan yada hiç kullanmayanlar kartı düşürür ya da kaybederse bunun farkına varmayabilirler.

Banka kartınız kaybolursa hemen almış olduğunuz bankanın müşteri hizmetlerini arayarak kartınızı kullanıma kapattırmanız gerekmektedir. Kaybettiğinizi anladıktan sonra alışveriş yapıldığını anlarsanız ikamet ettiğiniz bölgedeki karakola giderek, kartınızın kaybolduğuna ve  alışveriş yapıldığına dair tutanak tutturabilirsiniz.

Kartınızın son kullanım tarihi ile birlikte arkasında bulunan güvenlik numarası olan CVV kimseyle paylaşmayın ve telefonla bankadan arandığınızı söyleseler dahi kart bilgilerinizi isteyenlere kesinlikle vermeyin.

İnternetten yaptığınız online alışverişlerde mutlaka sanal kart kullanmaya büyük önem verin.

Yaptığınız alışverişlerde şifrenizi girmeden önce post cihazında yazan miktara dikkat edin ki sizden fazla ücret kesmesinler. Şifrenizi girerken kimseye göstermeye çalışın.

ATM’lerde işlem yaparken yanınıza yardım bahanesiyle gelenlere bilgilerinizi kesinlikle paylaşmayın. Şifrenizi öğrenen dolandırıcılar kredi kartınızı kopyalayarak harcama ve nakit çekimi yapabilirler.

ATM kartımı alırsa ne yapmalıyım?

ATM kartınızı alır ve iade etmezse telaşa kapılmanıza gerek yoktur. Ancak işlem yapar vaziyete kartınız içeride kalır geri alamazsanız yapacağınız işlem ATM’den ayrılmadan başından bekleyerek Müşteri Hizmetlerin aramanız ve işlemlerinizi güvenlik altına alınmasını sağlamanız olmalı. ATM arızası, kart tarihinin geçmesi gibi sebeplerle kartınız kalabilir. Bu durumlarda yeni kart talep edebilir daha sonra kimliğinizle banka şubesine giderek geri teslim alabilirsiniz.

Bankalara ait Müşteri Hizmetleri Numaraları

Akbank                                444 25 25

Denizbank                          444 08 00

Finansbank                        444 09 00

Garanti Bankası                444 03 33

Halk Bank                           444 04 00

HSBC                                    444 01 11

İNG Bank                            444 06 00

Şekerbank                         0 850 222 7878

TEB                                       444 24 44

İş Bank                                 444 02 02

Vakıfbank                           444 07 24

Yapı Kredi                           444 04 44

Ziraat Bankası                   444 00 00

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir