1 4
1 4

Postane Genel Müdürlüğü tarafından kargo hizmeti dışında son zamanlarda bankacılık hizmetleri de verilmeye başlanmıştır. Aynı devlet ve özel bankalarda olduğu gibi PTT Bank ile işlemlerinizi gerçekleştirebilmek için cep telefonu numaranızın güncellenmesi gerekmektedir. Cep telefonu numaranızın güncel olmaması durumunda PTT Bank SİM blokesi uygulayarak güvenliğinizi sağlamaktadır.

SİM kartınızın bloke edilmesinin farklı nedenleri bulunmaktadır. Bunların başında SİM kart değişikliği yer alırken, operatör değişikliği yapılması ya da 4.5G teknolojisine geçmek için yapılan SİM kart değişikliği de bloke uygulanmasına neden olmaktadır.

Yaptığınız tüm bu değişiklikler diğer bankalarda olduğu gibi PTT Bank tarafından şüpheli olarak algılanır ve geçici olarak PTT Bank SİM blokesi uygulayarak hesaplarınızı koruma altına alır. Bu durumda PTT Bank internet bankacılığına girilemeyeceği gibi mobil uygulama üzerinden de hesaplarınıza giriş yapılamamaktadır.

Ptt bank si̇m blokesi

PTT SİM Kart Blokesi İşlem Kısıtlaması

Cep telefonu numaranız ya da SİM kartınız için belirttiğimiz nedenler dolayı PTT Bank SİM blokesi işlem kısıtlamasına neden olduğu için hesaplarınıza ulaşmanız mümkün olmamaktadır. Çünkü internet üzerinden hesaplarınıza ulaşmak için kullandığınız platformlara girebilmek adına kısa mesaj onayı gerekmektedir.

PTT Bank SİM blokesi söz konusu olduğu içinde platformlara giriş yaparken gerekli olan kısa mesaj gelmeyeceği için hesap bilgilerinize ulaşmanız ve işlem yapmanız söz konusu olmayacaktır.

Örneğin PTT Bank üzerinden uygulamasını kullanarak para göndermek istediniz ve bunun için PTT Bank internet bankacılığına giriş yapmayı denediniz. Şayet PTT Bank SİM blokesi söz konusu ise girişte istenen 4 haneli olan geçici şifre gönderilmesine rağmen telefonunuza ulaşmayacağı için şifre girişi yapamadığınızdan dolayı para gönderme işlemi yapmanıza izin verilmeyecektir. Bundan dolayı en kısa süreçte mevcut olan PTT Bank SİM blokesi işlemini kaldırmak için gerekli işlemleri yapmanız gerekmektedir.

PTT SİM Blokesi Nasıl Kaldırılır?

PTT SİM blokesi işlem kısıtlamasını kaldırabilmek için anlatacağımız yöntemlerden size uygun yöntemi tercih ederek kolay bir şekilde blokeyi kaldırabilir ve sorun yaşamadan işlemlerinizi hızlıca gerçekleştirebilirsiniz.

PTT SİM blokesi kaldırmak için PTT Bank şubelerine giriş yaparak, şube içinde görevli olan personele SİM kart değişikliği yaptığınızı ve SİM kartınıza bloke konulduğunu belirterek, blokenin kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Tabii ki bu süreçte kimlik belgenizin ya da nüfus cüzdanınızın yanında olması gerektiğini unutmayınız. Ayrıca cep telefonunuzun yanınızda olması gerekmektedir, şube görevlisi tarafından telefonunuza geçici şifre gönderilecektir.

PTT Bank SİM blokesi işlem kısıtlamasını kaldırmak adına tercih edebileceğiniz bir diğer yöntem ise, PTT ATM’lerini kullanmanızdır. Şubede olduğu gibi sıra beklemek zorunda olmadığınız için işleminizi hızlı bir şekilde yaparak, zamandan tasarruf sağlayabilirsiniz.

PTT Bank banka kartınızı ATM’ye taktıktan sonra gelen ekranda şifrenizi girdikten sonra ‘’Diğer İşlemler’’ menüsüne giriş yapınız. Menüde bulunan ‘’Şifre ve SİM İşlemleri’’ bölümüne tıklayarak PTT Bank SİM blokesi kaldırma işlemini tamamlayınız.

Ptt bank si̇m blokesi

İnternet üzerinden iletişim kurarak bloke kaldırmak istiyorsanız, ‘’aloptt.gov.tr’’ internet adresine girerek, sayfada bulunan “Canlı Destek” bölümünü kullanarak da hattınızda mevcut olan PTT Bank SİM blokesi işlem kısıtlamasını kaldırabilirsiniz. Ayrıca işitme ve konuşma engeli olan vatandaşları düşünerek hareket eden PTT, bu vatandaşlar için ‘’Alo Çağrı’’ hattı kurmuştur. ‘’Alo Çağrı’’ hattına ulaşmak için 0 850 222 1 788’i aramanız sonucunda gerekli yardım tarafınıza sunulacaktır.

Son olarak kullanabileceğiniz yöntem ise, PTT Bank Müşteri Hizmetleri numarası olan 444 1 788’i aramaktır. Numarayı aradıktan sonra PTT sim blokesi kaldırma işlemi için “PTT Cell”e bağlanabilmek için “5” tuşuna basmanız gerekmektedir. Daha sonra müşteri temsilcisine PTT Bank SİM blokesi söz konusu olduğunu açıklayarak, blokenin kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Müşteri temsilciniz tarafından telefonunuza gönderilecek olan tek kullanımlık şifreyi kullanarak, internet bankacılığına ya da mobil bankacılığına giriş yapmanız durumunda PTT Bank SİM bloke kaldırma işlemini gerçekleştirmiş olmaktadır.

PTT Kart Şifresi Nasıl Sıfırlanır?

PTT Kart şifrenizi unutmanız durumunda kartınızın yeniden kullanıma açılması için yeni bir şifre belirlemeniz gerekmektedir. PTT Bank SİM bloke kaldırma işleminde olduğu gibi yeni şifre almak içinde farklı adımları takip edebilir ve kartınızı yeniden kullanmaya başlayabilirsiniz.

PTT kart şifrenizi belirlemek için size en yakın PTT şubesine giderek, kimlik belgeniz ile bilgilerinizi ibraz ederek görevli personele yeni şifre almak istediğinizi belirtebilirsiniz.

PTT Bank SİM bloke kaldırma sırasında yaptığınız gibi PTT Müşteri Hizmetleri numarası olan 444 1 788’i arayarak, şifre belirleme menüsü üzerinden müşteri temsilcinize ulaşarak şifrenizi unuttuğunuzu belirterek yeni şifre talep edebilirsiniz.

Şayet PTT tarafından sunulan PTT Bonus Kredi Kartı şifrenizi unuttuysanız, şifrenizi sıfırlamak için kısa mesaj yoluyla yeni şifre belirleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Cep telefonunuzda kullandığınız SİM kartınıza yönelik PTT Bank SİM blokesi  söz konusu olmaması gerektiğini unutmayınız. Böyle bir sorun söz konusu değilse, telefonunuzun mesaj bölümüne girerek “ SIFRE“ yazıp bir boşluk bıraktıktan sonra kartınızın arkasında bulunan 7 haneli numarayı yazıp 3290’a SMS göndermeniz gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir