1 3
1 3

ATM’lerden ya da diğer kanallar üzerinden Ziraat Bankası müşterisi olarak işlem yapmak istediğinizde SİM kart blokesi problemiyle karşılaşabilirsiniz. Bu durumda ‘’Ziraat Bankası SİM Kart Blokesi Kaldırma’’ üzerine araştırmalarınıza başlayabilirsiniz ki yazımızda konu ile ilgili detaylar paylaşılacaktır.

Öncelikle belirtmek gerekir ki Ziraat Bankası SİM kart bloke kaldırma işlemi müşteri hizmetlerini aramanız durumunda gerçekleştirilmemektedir. Banka kartınız varsa banka kartınızı kullanarak ya da Ziraat Bankası şubelerine giderek işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Ziraat bankası si̇m kart blokesi kaldırma

SİM Kart Blokesi Neden Konulur?

Ziraat Bankası SİM kart bloke kaldırma işlemine geçmeden önce SİM kart bloke işleminin yapılma nedeninin bilinmesi çözüm bulmanız açısından gerekmektedir. Bankalar müşterilerinin hesap güvenliğini korumak için güvenlik sistemleri kapsamında müşterilerinin cep telefonu numaralarını kullanmaktadır.

Tüm bankalarda olduğu gibi Ziraat Bankası’nda da müşterilerinin cep telefonu numaraları sisteme kaydedilir. Müşteriler herhangi bir bankacılık işlemi gerçekleştirmek istediğinde cep telefonu numaralarına gelen SMS bildirimleri sayesinde işlemlerini yapabilmektedir. Kısaca Ziraat Bankası internet bankacılığı ya da mobil bankacılık uygulaması kullanılırken her giriş yapmak istediğinizde telefonunuza SMS ile şifre gönderilmektedir. Ancak gönderilen bu şifreyi girmeniz durumunda uygulamalara giriş yapabilirsiniz.

Ziraat Bankası tarafından müşterilerin cep telefonu bilgileri girilirken, cep telefonu numarasının hangi operatöre kayıt olduğu bilgisi de girilmektedir. Bu nedenle cep telefonunuza ait olan SİM kartınızı başka bir operatöre taşımanız durumunda Ziraat Bankası SİM kart bloke işlemini güvenliğiniz açısından uygulamaktadır. Bu nedenle Ziraat Bankası’na ait olan hiçbir sistem ve uygulama geçici olarak kullanılamamaktadır.

Ayrıca cep telefonu numaranızı değiştirmeniz durumunda da SİM kart bloke hatası almanız söz konusu olacaktır. Belirttiğimiz gibi bunun sebebi sadece güvenlikten kaynaklanmaktadır. Özellikle 4.5G teknolojisine geçilmesi ile birlikte büyük SİM kartların yerine küçük SİM kartların kullanılmaya başlanması ile birlikte diğer bankalarda olduğu gibi Ziraat Bankası SİM kart bloke işlemini devreye sokmaktadır. Bu durumda internet bankacılığı ya da mobil bankacılığa girmeniz durumuna SİM kartınıza bloke konulduğuna dair uyarı karşınıza çıkmaktadır.

Ziraat Bankası SİM kart bloke kaldırma için kullanabileceğiniz farklı yöntemler olmakla birlikte kendinize uygun olan yöntemi seçerek bloke kaldırma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Ziraat bankası si̇m kart blokesi kaldırma

Ziraat Bankası SİM Kart Bloke Kaldırma Yöntemleri Nelerdir?

SİM kart değişikliği yapmanız durumunda ya da cep telefonu numaranızı başka bir operatöre taşımanız durumunda Ziraat Bankası müşteri iseniz, Ziraat Bankası SİM kart bloke işlemi gerçekleştirecektir. Ziraat Bankası SİM kart bloke kaldırma işlemi için aşağıdaki yöntemlerden birini tercih edebilirsiniz.

Ziraat Bankası ATM’den SİM Kart Bloke Kaldırma

ATM’ler üzerinden bloke kaldırma Ziraat Bankası SİM kart bloke kaldırma açısından çok kolay olduğu için çok tercih edilen yöntemdir. Herhangi bir Ziraat Bankası ATM’si üzerinden Ziraat Bankası kredi kartınızı ya da Ziraat Bankası banka kartınızı kullanarak, Ziraat Bankası SİM kart bloke kaldırma işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Kartınızı ATM’ye taktıktan sonra kart şifrenizi giriniz ve ATM ekranında görünen “Sim Kart Blokesi” uyarısını sonrasında ‘’Diğer İşlemler’’ menüsüne girerek ‘’Bilgi ve Şifre İşlemleri’’ üzerinde bulunan ‘’Sim Kart Bloke Kaldırma’’  menüsüne girerek blokenizi hızlıca kaldırabilirsiniz.

Menüye girdiğinizde kişisel bilgiler ya da cep telefonu gibi detaylar istenecektir ki bilgilerinizi eksiksiz girmeniz durumunda birkaç dakika içinde Ziraat Bankası SİM kart bloke kaldırma gerçekleştirilecektir. Şayet ATM üzerinden işlemleri gerçekleştiremediyseniz en yakın Ziraat Bankası şubesine giderek talebinizi iletebilirsiniz.

Ziraat Bankası Müşteri Hizmetleri Aracılığıyla SİM Kart Bloke Kaldırma

Ziraat Bankası ATM’leri üzerinden Ziraat Bankası SİM kart bloke kaldırma işlemini gerçekleştiremediyseniz, Ziraat Bankası Müşteri Hizmetleri numarası olan 0 850 220 00 00’yi aramanız zaman kaybı yaşamanıza neden olacaktır. Müşteri hizmetleri aracılığıyla bloke kaldırma işlemi gerçekleştirilmemekte olup, banka şubesine gitmeniz doğru bir tercih olacaktır.

Ziraat Bankası İnternet Bankacılığı İle SİM Kart Bloke Kaldırma

Ziraat Bankası SİM kart bloke kaldırma işlemi için Ziraat Bankası internet bankacılığını kullanabilirsiniz. İnternet bankacılığı üzerinden Ziraat Bankası kredi kartı ya da Ziraat Bankası banka kartı bilgilerinizi girip, sunulan güvenlik adımlarını doğru olarak doldurarak Ziraat Bankası SİM kart bloke kaldırma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Ama internet bankacılığını kullanmanızda engellendiyse, işlemlerinizin güvenli ve hızlı bir şekilde yapılabilmesi için ATM’leri ya da banka şubelerini kullanmanız zaman açısından tasarruf yaşamanıza neden olacaktır. Bu iki yöntem sayesinde Ziraat Bankası SİM kart bloke kaldırma işlemini hızlı olduğu kadar kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Unutmayın SİM kart bloke kaldırma işlemini yapmadan güvenlik ya da bilgi SMS’i almanız mümkün olmamaktadır.

Ziraat bankası si̇m kart blokesi kaldırma

Ziraat Bankası SİM Kart Bloke Kaldırma Neden Gereklidir?

Ziraat Bankası SİM kart bloke kaldırma tek kullanımlık şifre uygulaması nedeniyle çok önemlidir. Tek kullanımlık şifrenin kullanıldığı işlemler;

  • İnternet üzerinden alışveriş yapmanız durumunda gereklidir. Ziraat Bankası banka kartı ya da kredi kartı bilgilerinizi girdikten sonra tek kullanımlık şifre gönderilerek alışverişiniz güvenli bir şekilde tamamlanması sağlanmaktadır.
  • Size ait olan elektrik, su ya da telefon gibi faturalarınızı internet üzerinden ödemeniz durumunda size ait olan cep telefonu numarasına güvenlik nedeniyle gönderilmektedir.
  • Ziraat Bankası mobil uygulamasına girmek istediğinizde T.C. kimlik numaranız ile birlikte giriş şifreniz dışında SMS olarak gönderilmektedir. Güvenlik kodu olarak bilinen tek kullanımlık şifre girilmeden uygulama açılmamaktadır.
  • Ziraat Bankası internet bankacılığına giriş sırasında da istenmektedir.

One Comment

  1. Yurt dışında yaşıyorum( Almanya )2 kez Yanlış şifre kartımı kullanamiyorum.dolayısıyle Ziraat müşteri hizmetleri dijital sistem kartıma şifre veremedi şahsi bir muhatap,a.ulasamadim.(Banka kartim 2027,ye kadar.Acaba sim kartı problemi olabilirmi ve sorun Almanya,da Ziraat bankasi şubesinde çözümü bahsettiğiniz bloke kaldırma mümkün olurmu? Tr.ye gitmeden param Almanya-da bankama aktarılabilir mi ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir