Cvv nerede yazar
cvv nerede yazar

CVV Kodu, Kredi Kartları ve banka kartlarının arkasında bulunan internet üzerinden yapılan alışverişlerde güvenlik numarası olarak kullanılan 3 haneli rakamdır.

Cart Verification Code, CVV Nedir?

Cart Verification Code açılımıyla Ocak 1997 yılından bulu yana Master Card tarafından zorunlu tutulurken Ocak 2001’den u yana Visa kart tarafından da zorunla hale getirildi.

Alışveriş yapılırken banka kartının 16 haneli numarası ile ilişkilendirilen güvenlik numarası kredi kartınızın güvenliğinin sağlanması açısından bir adımdır. Güvenlik numarasının bulunması kartınızın kopyalanmayacağı, dolandırıcılığa engel olacağı anlamına gelmemektedir. Ancak yapacağınız online harcamalarda kart sahibinin adı soyadı’ndan sonra 16 haneli kart numaranızı girecek daha sonra son kullanma tarihini, güvenlik numarasını yazarak ilerle tuşuna tıklayacaksınız. Alış veriş sitesi sizi bankaya yönlendirecek olup, açılan pencerede telefona numaranızın ilk 2 ve son 2 hanesi görünür şekilde devam edip etmediğinizi soracaktır. Tekrar ilerleye tıklayınca bankadan kayıtlı telefonunuza güvenlik SMS’le gelecek sonra açılan pencereye numarayı girerek işlemiz bitmiş olacaktır.

Bankaların otomatik limit artırım aramalarına dikkat edin.

Ancak dikkat edilmesi gereken bir hususu aydınlığa kavuşturmakta yarar var. Bankanıza ait kredi kartında limit bulunmadığı zamanlarda, olan limit üzerinde bir rakamla alışveriş yapma teşebbüsünde bulunabilirsiniz. Bu durumda kredi notunuz iyi durumda ve limit artırmaya elverişli iseniz bankadan telesekreter sizi kısa bir süre sonra arıyor ve lilmit artırımı yapacaklarını, artırımı kabul edip etmediğinizi sormaktadır. Burada istenilen tuşa basarak onaylarsanız limitiniz artacaktır. Ancak burada bizim belirtmek istediğimiz bankaların ortak çalıştığı firmalar kredi kartınızdan şifre göndermeden, bilgiler istemeden harcama yapabilmektedir. Limit yetmediği zamanlarda telesekreter limit artırımı için sizi arayacaktır. Kabul ederseniz bütün limitinizi küçük rakamlarla çekebilmektedir. Bunun için alışveriş yapmadan kredi limiti artırımı telefonlarına dikkat edilmesi gerekmektedir.

Bilgim dışında kredi kartımdan paralar çekilirse Ne Yapmalı?

İnsanların çok aktif olarak kullandıkları özellikle sosyal siteler ve diğer bilgisayar firmaları bankalarla ortak çıkar anlaşması yapmaktadırlar. Bu anlaşmalar gereği bankalar size SMS göndermeden, bilgi vermeden, şifre girmeden kartınızdan para çekilmesine müsaade edebiliyor. Bu durumlarda alışverişi kendinizin yapmadığına dair, şifre girmediğinize dair bir dilekçe ile banka şubenize başvurmanız gerekiyor. Bankalar genelde ekstre geldikten sonra başvurulmasını talep etse de, sizler mutlaka ikametinizin bağlı olduğu karakola giderek tutanak tutturmalısınız ve bankanıza ilgili dilekçeyi vermelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir