Otomatik odeme talimati nasil verilir
otomatik odeme talimati nasil verilir

Günümüzde zaman kavramı gün geçtikçe önemini arttırıyor. Bu yüzden zamandan tasarruf etmemize imkân sağlayan uygulamalarda büyük rağbet görüyor. Bu uygulamalardan biriyse otomatik ödeme yöntemidir. Gerek fatura veya herhangi bir borç ödeme işleminde sıra bekleme gibi dertleri ortadan kaldırmasıyla gerekse takip etmeyi unuttuğumuz ödemelerde yardımcı olmasıyla otomatik ödeme talimatı oldukça önemli yer kaplar.

Otomatik Ödeme Talimatı Nasıl Verilir?

Ülkemizde bütün bankalar otomatik ödeme talimatını kabul etmektedir. Otomatik ödeme talimatını farklı yolları kullanarak verebilirsiniz. Aynı zamanda otomatik ödeme talimatı vermek için sizden uzun formlar doldurmanızda istenmez. Otomatik ödeme talimatı vermek için bankanızla iletişime geçerek gerekli talimatları vermeniz yeterli olacaktır.

Otomatik ödeme talimatını bankanızın şubelerinden, internet şubesinden, çağrı merkezinden, ATM’lerinden ve mobil uygulaması üzerinden basit bir şekilde verebilirsiniz.

Otomatik ödeme talimatı verdiğiniz takdirde faturalarınız ödeme günü geldiği zaman ödenecektir ve bu şekilde gecikme faizi gibi işlemler uygulanmayacaktır. Fakat ödeme günü geldiğinde faturalarınızın ödenmesi için bakiyenizin müsait olması gerekir. Yoksa faturanız ödenemez ve gecikme faizi uygulanabilir.

Dijital Bankacılık Üzerinden Otomatik Fatura Ödeme Talimatı

Otomatik ödeme talimatı vermenin en kolay yolu bütün sektörlere kollarını açan teknoloji sayesinde elde edebildiğimiz dijital bankacılık uygulamalarıdır. Hesabınızın bulunduğu bankanın internet bankacılığına gerek akıllı telefon üzerindeki uygulamalar gerekse internet üzerinden ilgili sayfadan olsun giriş yapılarak fatura talimatı ver butonuna tıklamalısınız. Burada önemle dikkat etmeniz gereken verdiğiniz faturanın numarasını sisteme doğru girmek olacaktır. O da başkasının faturasını ödemeyesiniz diye. Burada talimat verilirken banka sizden onay kodu talep etmektedir. Sistemde kayıtlı bulunan cep telefonunuza SMS ile gönderilen kodu bankacılık işlemlerinde gerekli mecraya girdikten sonra onaylamanız halinde otomatik ödeme talimatı vermiş olursunuz.

Bankalar otomatik ödeme talimatı sonrası faturanızı son ödeme tarihinde ödenmiş olarak hesabınızdan kesmesine rağmen kestiği bu ücreti üç gün kendi hesabında işleterek ilgili firmaya virman eder. Bu dönem içerisinde hesabınızdan kesildiğini görseniz dahi ilgili firmada borcunuz hâlâ ödenmemiş olarak görünür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir