1 1
1 1

Emekliler tarafından alınan maaşların ödemesi için bankalar yarış içine girerken, müşteri kazanmak adına 3 yıllık süreç için emekli maaş miktarına göre 300 TL, 400 TL hatta 450 TL ekstra ödeme yapmaktadır. Promosyon adı altında sunulan bu ödemelere bazı bankalar da ilave fırsatlar sunarak daha çok emekli müşteriyi hedef kitlesine sokmayı planlamaktadır.   

Emekliye Promosyon Nedir?  

Emekliye promosyon, bankalardan maaş alan emeklilere uygulanan ve emeklilerin maaş için anlaştıkları bankadan 3 yıl süreyle aynı bankada kalmaları suretiyle bir kere için yapılan ödemedir. 2017 yılında hükümet ile bankalar arasında Sosyal Güvenlik Kurumu aracılığıyla imzalanan protokol nedeniyle kamu bankalarına ilave olarak 18 tane özel banka ile promosyon konusunda anlaşma sağlanmıştır.  

Emekli promosyonu alabilmek için en önemli şart maaş alacağınız banka ile imzalayacağınız 3 yıl süre ile kalacağınıza dair taahhüttür. Bunun dışında otomatik ödeme talimatı vermeniz ya da kredili hesap sahibi olmanız zorunlu kılınamamaktadır. Taahhüt imzaladıktan sonra 3 yıl boyunca banka değişikliği yapılamaz sadece şube değişikliği söz konusu olabilir.  

Emekliye promosyon miktarları maaşlara göre belirlenmekte olup,  

 • Maaşı 1000 TL’nin altında olan emeklilere 300 TL,
 • Maaşı 1000-2000 TL arasında olanlara 375 TL,
 • Maaşı 2000 TL ve üzeri olanlara 450 TL ödeme yapılmaktadır.

Emekliye promosyon (hangi bankada kaç tl) 

Emekliye Promosyon Kaç Yılda Bir Verilir? 

Emekliye promosyon maaş alacağı banka tarafından 3 yıllık imzalanan taahhüt karşısında verilmektedir. Emekli, 3 yıl süresi dolduktan sonra başka bir banka ile anlaşabileceği gibi maaş aldığı banka ile çalışmasına devam edebilmektedir. Ama 3 yıllık anlaşma süresi dolduğu için yeniden taahhüt imzalayarak, yeni bir promosyon ödemesi alacaktır.  Bu süre dolduğu zaman emekli isterse diğer bankaların promosyon imkanlarını inceleyerek, kendi isteğiyle başka banka ile maaş alımı konusunda yeni bir taahhütte imzalayabilir.

Emekliye Promosyon İlk Ne Zaman Verildi? 

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile bankalar arasında imzalanan protokol sonucunda ilk promosyon ödemeleri 2017 yılının mart ayında başladı. T.C kimlik numarası son hanelerine göre ödeme planı belirlenirken, son hanesi ‘’0’’ ile ‘’2’’ ile bitenler mart ayında, ‘’4’’ ile ‘’6’’ ile bitenler nisan ayında ve ‘’8’’ ile bitenler mayıs ayında ilk promosyon ücret ödemelerini maaş miktarlarına göre aldılar.  

Emekliye Promosyon Veren Bankalar 

Sosyal Güvenlik Kurumu ve bankalar arasında imzalanan protokola kamu bankaları dahil olmak üzere bazı özel bankalarda katılmıştır. Bu kapsamda emeklilere promosyon veren bankalar; 

 • Ziraat Bankası,
 • Halk Bankası
 • Vakıfbank,
 • Denizbank,
 • TEB,
 • ING,
 • İş Bankası,
 • Yapı Kredi,
 • Garanti Bankası, 
 • Fibabank,
 • Şekerbank,
 • Akbank,
 • QNB Finansbank olarak sıralanabilir. 

Emekliye promosyon (hangi bankada kaç tl) 

Hangi Banka Ne Kadar Emekliye Promosyon Veriyor? 

Emekliye promosyon miktarları maaşlara göre belirlenmekle birlikte, bazı bankalar müşteri kazanmak adına ekstra fırsatlar sunmaktadır. Bunları incelemek gerekirse, özellikle özel bankaların fırsatları daha cazip görünmektedir.  

Akbank, emekli promosyonu olarak 450 TL’ye kadar ödeme yaparken bireysel kredilerde özel faiz imkanı da sunmaktadır. Ayrıca EFT ve havale gibi işlemleri de ücretsiz olarak gerçekleştirmektedir. 

Denizbank, emekli promosyonu olarak 450 TL’ye kadar ödeme yapmaktadır. Ayrıca bankalarına emekli müşteri kazandıran kişilere de 100 TL hediye etmektedir. Bireysel kredilerde özel faiz imkanısunarken, otomatik fatura talimatı verilmesi durumunda 3 ay su faturası ödemelerinde %10 indirim uygulamaktadır. 

Fibabank, maaşa göre 500 TL’ye kadar promosyon ödemesi yaparken; tüm ATM’lerden ücretsiz para çekme imkanı sunmaktadır. Ayrıca müşterisine özel faiz imkanı ile birlikte hesap işletim ücreti de almaktadır. 

Garanti Bankası, 450 TL’ye kadar promosyon ödemesi yapmaktadır. Aynı zamanda da kredi faizlerinde de indirim inkanı sunmaktadır. 

ING 450 TL’ye kadar promosyon imkanının dışında 3 otomatik fatura talimatı verilmesi durumunda ekstra 150 TL promosyon vermektedir. Hesap ücreti emekli müşterilerden almayan ING, tıbbi danışmanlık ve ambulans gibi ekstra hizmetlerde sunmaktadır. 

İş Bankası, maksimum 450 TL promosyon ödemesi dışında ücretsiz EFT ve havale imkanı ile özel faiz imkanı sunmaktadır. 

 QNB Finansbank, emekli maaşını taşıyan ve 2 tane otomatik fatura talimatı veren emekli müşterilerine 700 TL’ye varan promosyon ödemesi yapmaktadır. Ayrıca emekli tanıdıklarını getiren müşterilerine de 125 TL nakit ödeme yapmaktadır. 

Şekerbank, 450 TL’ye kadar promosyon ödemesi yaparken; 2 otomatik fatura ödeme talimatı veren emekli müşterisine de 150 TL ödeme yapmaktadır. Ayrıca hesap işletim ücreti de almamaktadır.  

TEB, 450 TL’ye kadar ödeme yaparken kredi kartı ücreti de emekli müşterilerden almamaktadır.  

Yapı Kredi, 450 TL’ye kadar emekli için promosyon ödemesi yaparken ayrıca 100 TL de nakit puan hediye etmektedir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir