Promosyon ne kadar
promosyon ne kadar

Gerçek anlamı tanıtım olsa da, kişilerin ilk etapta anladığı şey maaşları karşılığında bankadan alacakları ücrettir. Çalışan iş sahipleri iş yerine bağlı olarak onlarca bankanın şubeleri üzerinden aldıkları maaşlar karşılığı belli bir miktar ücret almaktadır.

Promosyon Neye Göre Hesaplanıyor?

Özel işyerleri ve şirketler bu konudan biraz daha uzak, ticari emelleri adına bankalar ile anlaşma yaparlar. Bu yüzden çalışanların hangi bankadan almak istediklerine dair söz hakları bulunmaz. Genel olarak böyledir. Yani işverenin şartları ağır basar.

Ancak resmi olarak faaliyet gösteren kamu kurum ve kuruluşları oluşturdukları komisyon aracılığıyla çalışan sayısı, aylık hesaplarından geçecek para miktarları ile bankalara teklif sunulmasına dair bir yazı çıkarırlar. Oluşturulan komisyon genel olarak üç kişiden oluşur ve bunlardan birisi kurumun sendika yetkilisi olur.

Bankalar kendi şartları elverdiği miktarda kuruma teklif mektubu verir. Komisyon gelen teklifleri değerlendirerek en yüksek rakamı, en uygun şartlarda veren bankayla sözleşme imzalayarak, sözleşmede belirtilen hususlar dahilinde promosyon ödemesi yapar.

Promosyon Ne Kadar

Promosyonun hesaplanmasında banka kasasından geçeceği parayı, ne kadar kullanabileceğini, çalışanlara vereceği krediler ve kredi kartları üzerinden nasıl bir getiri sağlayacağını öngörerek promosyon ödemesi yapacaktır. 20 kişi çalışan bir iş yeri için aylık yaklaşık 60 bin lira kasa giriş çıkışı yapacak personel için bankalar yaklaşık kişi başı 1000 lira ile 1750 lira arasında promosyon ödemesi yapmaktadır.

Emeklilerin Promosyonları Nasıl?

Emeklilerin promosyon ödemeleri Mart ayının başında başladı. Ülkemizde bulunan yaklaşık 12 milyon emekliye tek seferliğine maaşlarına ek promosyon ödemesi yapılacak. Promosyon ne kadar? Ödemeler nasıl olacak? Gibi sorularınız bulunabilir.

Emeklilerin promosyon ödemeleri zamana yayılarak yapılacak. Yani yaklaşık 12 milyon emekli promosyonlarını hemen almayacak. 3 ay içerisinde bütün emekliler promosyon almış olacak. Emeklilerin promosyon ödemelerinin sıralamasını TC kimlik numaralarının son rakamı belirleyecek. TC kimlik numarasının son rakamı 9,7,5 olan emekliler mart ayında, 3,1,8 olan emekliler nisan ayında ve 6,4,2,0 olan emekliler ise promosyonlarını mayıs ayında alacaklar. Bir kişi maaşını 19 Mart tarihinde alıyorsa promosyonunu da  o gün alır.

Emekli Promosyonları Ne Kadar?

Emeklilerin maaşına ek olarak tek seferliğine ödenen promosyon 300 ile 450 TL arasında olacak. Maaşı 1.000 TL’nin altında olan yaklaşık 2.3 milyon emekli 300 TL, emekli maaşı 1.000 ile 2 bin TL arasında olan 8.5 milyon emekli 375 TL ve maaşı 2 bin TL’nin üzerinde olan emeklilere ise 450 TL promosyon ödenecek. Ayrıca emekli kişilerin promosyon alabilmek için bankaya giderek sözleşme imzalamanız gerekiyor.

2 Comments

  1. Sgklı işçi olarak çalışıyorum. 1400 lira maaş alıyorum. ne kadar promosyon alırım.

    1. Mehmet bey çalıştığınız iş yeri bankayla bir anlaşması bulunuyorsa o anlaşmayı incelemek lazım. Alamama ihtimaliniz malesef yüksek görünüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir