1 1
1 1

Ocak 2011 yılında Bankalararası Kart Merkezi (BKM) ve Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) işbirliği ile hayata geçirilmiş olan uygulama sayesinde 4/A, 4/B SGK prim ödemeleri internet aracılığıyla kredi kartı ya da banka kartlarıyla ödenmeye başlandı. Aynı zamanda banka kartı ya da kredi kartı ile SGK prim ödeme dışında internet bankacılığı da kullanılarak SGK ödemeleri kolay ve hızlı bir şekilde yapılabilmektedir.

Kredi Kartı ile Prim Ödeme İşleminden Kimler Yararlanabilir?

Kredi kartı ile SGK prim ödeme, Sosyal Güvenlik Kurumu sayesinde sigorta hizmeti alan kişilerin sigortalı olmak adına ödemeleri gereken prim borçlarını kredi kartı ile kolay ve hızlı bir şekilde ödemelerine olanak sağlayan işlemlerdir. Ama özel sektörde çalışıyorsanız ve sigortadan yararlanmak için yatırılması gereken prim, işveren tarafından Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) yatırılmalıdır. Fakat siz sigortanızı kendiniz dışarıdan yatıracaksanız, bu işlemi kendiniz bireysel olarak yapabilirsiniz.

Sgk prim ödemeleri nereden ve nasıl ödenir?

Kredi Kartı ile SGK Prim Ödemeleri Nereden Yapılabiliyor?

Banka kartı ya da kredi kartı ile SGK prim ödeme işlemini yapmak için öncelikle 26 haneden SGK tarafından verilen işveren sicil numarasını bilmeniz gerekiyor. Sicil numaranızı şayet bilmiyorsanız, bağlı bulunduğunuz muhasebecinizden ya da bulunduğunuz ilin ticaret odasından rahatlıkla öğrenebilirsiniz.

Banka kartı ya da kredi kartı ile SGK prim ödemelerinizi

  • E-devlet sistemi üzerinden
  • Bankaların internet şubeleri üzerinden olmak üzere iki farklı şekilde yapabilirsiniz.

1- e-Devlet Üzerinden SGK Prim Ödeme

E- devlet üzerinden kredi kartı ile SGK prim ödemesi yapmak için öncelikle bir e-devlet şifreniz olması gerekmektedir. Aldığınız şifre ile e-devlet sistemine giriş yaptıktan sonra sayfada bulunan ‘’Hizmetler’’ menüsü üzerinden ‘’ Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK)’’ başlığı seçilerek, altındaki menüden ‘’Kredi kartı ile SGK prim ödeme’’ başlığını tıklayarak, giriş yaptıktan sonra kart numaranızı girerek rahat bir şekilde ödemeyi gerçekleştirebilirsiniz.

2- Bankalar Üzerinden SGK Prim Ödeme

Bankaların internet bankacılığı üzerinden T.C. kimlik numaranız ve şifrenizle giriş yaptıktan sonra sigorta sicil numaranızı bilmeniz gerekmektedir ki ‘’Ödemeler’’ bölümünden gerekli menü seçilerek, bilgi girişi yapılarak kredi kartı ile SGK prim ödeme yapılmaktadır. Ayrıca kredi kartınızdan otomatik ödeme talimatı vererek de ödemenizi gerçekleştirebilirsiniz ki, otomatik ödeme talimatını kabul eden tek banka ise, QNB Finansbank’tır.

Kredi kartına taksit yapan Halkbank Paraf ve Vakıfbank Worldcard olmakla birlikte, Halkbank Paraf’a 3 taksit, Vakıfbank Worldcard’a ise 2 taksit yapılmaktadır. Bunun dışında kredi kartı ile SGK prim ödemesi yapılabilecek bankalar ise;

  • Akbank Axsess
  • İş Bankası
  • Garabti Bankası Bonus
  • Türkiye Finans Happy Card
  • Ziraat Bankası Maximum
  • QNB Finansbank Cardfinans olarak belirtilebilir.

Kredi kartı ile SGK prim ödeme dışında bazı vergi ödemeleri de kredi kartı ile taksitle yapılabilmektedir.

Sgk prim ödemeleri nereden ve nasıl ödenir?

Kredi Kartıyla Yapılabilen Vergi Ödemeleri

Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) Ödeme

Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) işlemleri için banka kartlarınızı kullanabileceğiniz gibi kredi kartınızla Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) İnternet Vergi Dairesi resmi internet adresi üzerinden de gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca anlaşması bulunan bankaların internet bankacılığını kullanarak, taksitle ödeme seçeneklerinden de yararlanabilirsiniz.

Emlak Vergisi Ödeme

Emlak vergisi iki taksit halinde ödenebiliyor ve ilk taksit mayıs ayı sonuna kadar ödenirken; ikinci taksit kasım ayının sonuna kadar ödenmektedir. Bu emlak vergisi ödeme işlemlerinizi de diğer vergi ödemelerinde olduğu gibi internet bankacılığı üzerinden yapabilirsiniz. Emlak vergisi borcunuzu öğrenmek için ‘’Emlak Vergi Hesaplama’’ sayfalarından faydalanabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir