Sgk borc yapilandirma
sgk borc yapilandirma

SGK Prim Borçlarının Yapılandırılması

6736 Sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanunun, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN tarafından onaylanmasının ardından, vatandaşın  ödenmemiş Sosyal Güvenlik Kurumu prim borçları da yeniden yapılandırılacak.

30 Haziran 2016 tarihi öncesi dönemlere ait SGK alacakları ve gecikme zamlarını kapsamı altına alan kanun ile  yaşını ve çalışma gününü doldurmuş ancak prim borçlarından dolayı emekli olamayan vatandaşlar yararlanabilecekler. Bu durumda olan vatandaşlar borçlarının tamamını ödeyerek, yada yapılandırarak emekli olabilecekler. Yapılacak yapılandırma ile iki ayda bir ödenecek taksitlerle 6 (12 ay) -9 (18 ay) -12 (24 ay) -18 (36 ay) vadelerde ödeme yapabilecekler.

SGK Borçlarını Kapatmak Çok Avantajlı

SGK borcu affından yararlanmak isteyenler son başvuru tarihi olan 25 Kasım 2016 tarihine kadar bağlı bulundukları Sosyal Güvenlik Kurumu Müdürlüklerine şahsen yapılacak. Başvuru için başvuru formu doldurulması yeterli. Başvuru ile kişinin borcu hesaplanıp, ana borç dururken gecikme zammı ve faizleri silinecek. Kişi peşin ödemek isterse ana borcun % 75’i silinecek. Borcunun tamamını kapatmak isteyen vatandaşlar için bankalar SGK ve Bağ-kur Kredisi kampanyası adı altında kredi vermektedirler. Kullanacağınız krediler ile borçlarınızın tamamını kapatarak hemen emekli olabilir, alacağınız emekli maaşları ile kredi geri ödemelerini sağlayabilirsiniz. Borcu olanlara kredi kolaylığı sağlanması açısından SGK ile Ziraat Bankası arasında kredi protokolü imzalandı.

Genel Sağlık Sigortası Testi Borçları da Yapılandırılacak.

Genel Sağlık Sigortası  (GSS) testi yaptırmayan vatandaşlar bu aftan yararlanabilecekler. GSS testi affı son başvuru tarihi 2 Ocak 2017. Bu tarihe kadar kişiler yapılandırmaya başvurabilecek ve yapılandırma sonrası ilk taksitlerini ödemeleriyle sağlık kuruluşlarından faydalanmaya başlayabilecekler.

Yapılandırma Hangi Durumda İptal Olacak?

Sosyal Güvenlik Kurumu borcu olan vatandaşlar ilk iki taksitlerini ödemezler ve takvim yılı içerisinde ikiden fazla taksiti ödemezlerse, yapılandırma iptal olmuş olacak. Kişi borcunu peşin yada taksitli  ödemek isterse 2 Ocak 2017 tarihine kadar ödeme yapacaklar.

Yapılacak SGK affı, yapılandırma ile özellikle Bağ-kur’lu esnaflar borçlarını daha az ödeme ile kapatabilecekler.

Aşağıdaki yorumlar bölümüne sorularınızı yazabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir