Kredi kullanmadan ev alma
kredi kullanmadan ev alma

Yüksek maliyetleri nedeniyle birikim karşılığında ev almanın yolu, maaşlı çalışan kişiler için deyim yerindeyse imkânsız gibidir. Çünkü birikim yapmanın zorluğu ve birikim yaparken geçirilen zaman ile elde edilen paranın değeri zamanla düşer, alım gücü kaybolur ve ev fiyatları da kat ve kat artmış olur. Bu durumda insanlar nasıl konut alabilir ki?

Kredi Kullanmadan Ev Alınır mı?

Bazı kişiler gerek kredi kullanmanın dini boyutunu düşünerek gerekse yüksek faiz oranlarını düşünerek ev almak için kredi kullanmak istemiyorlar. Ev alacak kadar nakit parası olmayan kişiler ise kredi kullanmadan ev almak için sürekli araştırma yaparlar. Aslında günümüze kredi kullanmadan da ev alınabilir. Bunun için sizlere birkaç yol göstereceğiz.

Bazı firmalar konut kredisi kullanmak istemeyen müşterileri için ev satım işlemi yaparken senetle evlerini satmaktadır. İmzalanan senetler ile konut alımı yapmak aynı zamanda yanında riskler getirmektedir. Evi aldığınız kişi ile yapılan sözleşme, sözleşme maddelerine bağlı kalma, borcun bitmeden tapuda satış işleminin gerçekleştirilmemesi gibi nedenlerden dolayı aldığınız evin sahibi olamayabilir, firmanın iflas etmesi ya da ortadan kaybolmasıyla ödediğiniz taksitlerden de olabilirsiniz. Fakat aynı banka kredisi ödüyormuş gibi yapacağınız ödemeler sayesinde ev alabilirsiniz. Zira bu işlemi bütün inşaat firmaları yapamaz. Çünkü yapabilmeler için maddi olarak güçlü olmaları gerekir. Bu yüzden banka kredisi kullanmadan ev almak istiyorsanız bu firmaları araştırmanız gerekecek.

Kredi kullanmadan ev almanın bir diğer yolu ise ortak ev almaktır. Eğer belli bir miktar paranız varsa ve istediğiniz evi almak için bu para yetersizse bir ortakla beraber ev alabilirsiniz. Ancak ortak alınan evlerde bir takım sorunlar yaşayabilirsiniz. Çünkü daha sonra ev ortağınızla aranızda anlaşmazlık noktaları çıkabilir.

Eğer kredinin dini boyutunu düşünerek kredi kullanmak istemiyorsanız, bazı katılım bankaları faizsiz konut kredisi vermektedir. Bu bankaları araştırabilirsiniz. Fakat bu bankalarda faizsiz kredi adı altında bazı ücretler talep etmektedir.

Kredi Kullanmadan Nasıl Ev Alınır?

Bu yüzden insanlar konut alımlarında kredi kullanmak zorunda kalırlar. Ancak kredi kullanmadan, faiz yükü altına girmeden de konut alımı yapılması elbette mümkün. Bunu mümkün kılan ise hanımların arkadaşları ya da komşularıyla girmiş olduğu altın gününe benzer geliştirilmiş bir sistem ile ev sahibi olmaktır. Piyasada bu şekilde ev sahibi yapmaya çalışan, faizsiz ve vade farkı gözetilmeksizin kurumlar mevcuttur. Bu kurumlar ev almak isteyen kişileri grup haline getirerek, noter kanalıyla yapılan çekiliş sonrası günü gelen kişilere ev alımı imkânı vererek yapmaktadır. Kura sonucu konut alımı ile ekstra maliyetiniz bulunmuyor ve banka kredisi kullanmıyorsunuz. Gruptaki kişilerin toplanarak aylık olarak verdikleri paralar karşılığı sırası gelen ev sahibi olmuş oluyor.

Piyasada Fuzulev ve Eminevim olarak faaliyet gösteren bu şirketler hakkında ileride ayrıntılı bir makale hazırlayacağız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir