Faizsiz kredi verenler
faizsiz kredi verenler

Faizsiz bankacılık Türkiye Ekonomisine İslami Kurallara göre açılan, faizsiz para kazancı sağlamak isteyen müşterilerinden fon toplayarak gerçek sektöre kredi olarak satan Katılım Bankaları ile girdi. Elde edilecek kâr yada zarara katılım olarak çalışan bu bankalar İslami kurullar ile yönetilmektedir.

Diğer bankalar gibi Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK)’ya bağlı olan katılım bankaları dünya da İslam bankaları olarak kendini gösterir. İslami kurullarca yönetilmesiyle sadece İslam dinine göre iman edenler değil herkes katılım sağlayabilir. Bu bankalarda diğer bütün bankalarda olduğu gibi her kredi kullanımı mümkün olup; müşterilerine bir bankanın verebileceği bütün hizmetleri vermektedir. Diğer bankalar denetiminde kullanılan kurumsal işleyiş katılım bankaları içinde geçerlidir.

Türkiye’deki Katılım Bankaları Hangileridir?

Vakıf Katılım, Ziraat Katılım, Kuveyt Türk, Türkiye Finans, Albaraka Türk açtıkları şubeler kanalıyla müşterilerine ulaşarak konut, taşıt ve ihtiyaç finansman ürünleri sunmakta, mevduatlarınızı değerlendirmenize yardımcı olmaktadırlar. Diğer bankalar gibi kredi kartı ve banka kartlarından faydalanabilirsiniz.

Katılım bankaları müşterilerine nakit ihtiyacı sağlarken bunun adı kredi değilde finansmandır. Katılım bankası size finans sağlar. Sağladığı finansa faiz yerine kar payı ekleyerek kişiye verir. Faiz yerini kar payı almıştır ve İslamiyet’e göre helal yollardan borç para alınmış olur.

Bankaların hemen hemen hepsi yaptığı kampanyalar dahilinde zaman zaman faizsiz kredi vermektedirler. Ancak verdikleri krediler düşük miktarlarda ve kısa vadelerde olur. Verdikleri minik krediler ile müşterilerine daha fazla kredi vermeyi amaçlamaktadırlar. Ancak bu verdikleri mini kredilerden çeşitli isimler altında masraf kesintileri yapmaktadırlar. Hiç almasalar kampanyaya katılım bedeli adı altında para alabilirler.

Bankaların kuruluş amacı müşterilere sağladıkları krediler üzerinden aldıkları faizler ile para kazanmaktır. Hiçbir banka kişilere özel faizsiz getirisi olmayan krediler sağlamaz. Bu durum onların tabiatlarına aykırı bir durumdur.

Ancak devlet bazı durumlarda girişimcilere ve esnaflara değişik kurumlar ile farklı desteklerde faizsiz kredi imkanı sağlamaktadır. Esnaflara özellikle KOSGEB ile kredi sağlanırken vatani görevi sırasında şehit olan vatandaşlarımızın birinci derecedeki yakınlarına faizsiz konut ve taşıt alımı imkanlarından çok uzun vadelerde ödeterek faydalanmalarını devlet bankaları olan Ziraat Bankası, Halk Bankası ve Vakıfbank  kanallarıyla sağlamaktadır.

One Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir