Ziraat katilim subeleri kredicim. Net
ziraat katilim subeleri kredicim.net

Katılım Bankacılığı temel olarak faizsiz kredi veren bankalar olarak karşımıza çıkmaktadır. Ülkemizde bazı kesimler tarafından İslami Banka olarak adlandırılan katılım bankaları kullanıcılarına faizsiz kredi vermektedirler. Katılım bankalarında ödenecek tutar nettir. Ödenecek tutara değişen şartlara göre hiçbir ek ücret talep edilemez. Katılım bankaları faizsiz bankalardır ama faiz almamalarına rağmen dosya ve katılım payı adı altında ek ücretler almaktadır. Peşinat verilmesi halinde çekilen kredilerde sadece katılım payı ek olarak alınır dosya masrafı alınmaz. Fakat peşinat ödenmemesi durumunda ise dosya masrafı ve katılım payı ödenmesi gerekmektedir.

Ziraat Katılımın İlk Müşterisi

Ziraat Katılım Bankası, Bankacılık ve Denetleme Kurulunun almış olduğu karar ile kurulmuştur. Ziraat Katılım Bankası Türkiye Cumhuriyeti Devleti Hazinesi tarafından ödenmiş olan 675.000.000 ₺ sermaye ile bankacılık sektörüne girmiştir.  Ziraat Katılım Bankası 29 Mayıs 2015 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kurulmuştur. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan aynı zamanda Ziraat Katılım Bankasının ilk müşterisidir. Ziraat Katılım Bankasının ilk şubesi yine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Eminönü’nde açılmıştır. Ziraat Katılım Bankasının ikinci şubesi ise 4 Haziran 2015 tarihinde Ankara’nın Sincan ilçesinde açılmıştır.

Ziraat Katılımın Açılışı

Ziraat Katılım Bankasının Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Aydın, Başkanvekili Yusuf Dağcan ve Genel Müdürü Osman Arslan’dır. Ziraat Katılım Bankası aynı zamanda devlet tarafından kurulan ilk katılım bankasıdır. Ziraat Bankası bünyesinde çalışan Ziraat Katılım Bankası Türkiye Cumhuriyeti Devlet Bankaları arasında bulunan ilk katılım bankası olma özelliğini taşımaktadır. Ziraat Katılım Bankası Genel Müdürlük Binası Eminönü’nde bulunmaktadır. Aynı zamanda Türkiye üzerinde bir genel müdürlük ve toplamda 21 şube ile hizmet veren banka ülkemizde katılım bankacılığının gelişimi açısından bir öncüdür. Ziraat Katılım Bankasının kurulması sayesinde birçok devlet bankası ve özel bankalar katılım bankaları kurma kararları almışlardır.

Ziraat Katılım Çalışma Saatleri

Henüz yeni kurulmuş olmasına rağmen İstanbul, Ankara, Adana, Bursu gibi büyük şehirler olmak üzere 49 şubesi bulunan Ziraat Katılım Bankası hafta sonları kapalı iken hafta içi çalışma saatleri ise  09:00 – 12:30 ile 13:30 – 17:30 saatleri arasında faaliyet gösteriyor. Öğle arası ise 12:30 ile 13:30 arasında.

Zaman içerisinde bütün illere şube açması beklenen bankanın İstanbul’da 13, Ankara’da 5, Bursa’da ise 3 şubesi bulunuyor. Bunların dışında Kütahya, Kastamonu, Çorum, Van, Erzincan, Erzurum, Eskişehir gibi illerde de şubesi mevcut.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir