0. 99 konut kredisi
0.99 Konut Kredisi

Enflasyon rakamlarının yükselmesi, vatandaşın ödeme gücünün ciddi anlamda azalmasına neden oldu. Özellikle günlük harcamalarda; temel ihtiyaçların temin edilmesinde artan rakamlar vatandaşları ciddi anlamda zor durumda bıraktı.

Peki ama enflasyon rakamlarının geldiği bu noktada kira ödemek mi daha avantajlı, yoksa biraz daha yüksek bir rakamla ev sahibi olmak mı? Bu sorunun elbette ki herkese göre farklı cevapları olabilir. Özellikle uygun vade oranları söz konusu olduğunda kimine göre kredi daha avantajlı bir seçenek olarak ortaya çıkar. Kimi içinse pek de mantıklı olmayabilir.

En son Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kabine toplantısının ardından hem 0.89 hem de 0.99 oranlı konut kredisi paketini açıklayacağını belirtmişti. Bununla birlikte Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı konuşmadan satır başları ve bahsettiği üç ayrı kredi seçenekleri ile ilgili detaylı bilgiler şu şekilde oldu.

Tayyip Erdoğan konuşmasında, vatandaşın alım gücünün düştüğünün farkındayız ve bunu kısa süre içerisinde düzelteceğiz diyerek başladı. Artan kira fiyatları ve ev fiyatlarında ortaya çıkan yükselmenin sonucunda da avantajlı faiz oranı ile kredi vermeye devam edeceklerinden bahsetti. Peki ama bu kredi oranları yüzde kaç olacak ve ne kadarlık bir kredinin söz konusu olduğu söyleniyor?

3 Farklı Konut Kredisi Paketi Gündemde

Kredi ödemelerinde vatandaşların zorlanmaması için gündemde üç farklı paketin olduğunun da altı çizildi. Tabii ki bu üç pakette farklı alım güçleri, farklı bina tipleri ve farklı ödeme seçenekleri ile ortaya çıkıyor.

Burada asıl dikkat edilmesi gereken konu başlığının ise kredi paketlerinin ortaya çıkması ile birlikte bir anda fırlayan ev fiyatlarına karşı da dikkatli olmak son derece büyük bir önem arz ediyor. Hatırlarsanız Bakan Nurettin Nebati, konutta fiyat artıranların tespit edildiğini ve hızlı bir şekilde reaksiyona geçileceğini belirtmişti. Aynı durum hiç şüphesiz şimdiki konut finansman paketleri ile de gündeme geleceğe benziyor.

Cumhurbaskani aciklama
0. 89 ve 0. 99 konut kredisi başvuru şartları

İlk Konut Destek Paketi Ayrıcalıkları

Bu paket özellikle alım gücü düşük olan ve daha önce konut satın almamış vatandaşları kapsayan ilk paket olarak ortaya çıkıyor. Detayları ise, ilk defa konu alacak – tek konut sahibi olacak vatandaşlara değeri 2.000.000 TL’ye kadar sıfır evler için ön plana çıkan bir pakettir.

Bu paketin özelliği ise 120 aya kadar vadeli ve sadece %0.99 faizle konut kredisi desteğidir.

Özellikle yeni evlenen, uzun süredir kirada kalan ve hiçbir gayrimenkule sahip olmayan kişiler tarafından bu konut paketi son derece mantıklı bir seçenek olarak ön plana çıkar.

İkinci Konut Destek Paketi 0.89 Faizli

İkinci paket ise son yıllarda karşılaştığımız en düşük faiz oranına sahip paket olarak ön plana çıkmakta. Sadece 0.89 faiz ile ev sahibi olmak mümkün oluyor. Bu kredinin ise bir koşulu bulunuyor. O ise konut değerinin en az yarısının 1 Nisan 2022 tarihinden önce açılmış döviz hesaplarının bozdurulması veya fiziki olarak altınların merkez bankasına satılması şartı ile bu paketten yararlanmak mümkün oluyor.

Özellikle hesaplarda bulunan dövizlerin Türk lirasına çevrilmesi ve fiziki altınların dolaşıma geçirilmesi için hazırlanan bu pakette 0,89 faiz oranı ve 120 ay vade ile ödeme yapmak mümkün olmaktadır. İkinci konut destek paketi ile ilgili şu an için teknik detaylar henüz netleşmedi. Yine en kısa süre içerisinde bankaların bu konuda daha detaylı bir açıklama yapması bekleniyor.

Konut kredisi paketi
Konut kredisi paketleri

Üçüncü Destek Paketi İnşaat Sektörünü İlgilendiriyor

Son paketimiz yani üçüncü destek paketi inşaat sektörünü yakından ilgilendirmektedir. Özellikle son zamlarla beraber enflasyon oranları, demir ve çimento başta olmak üzere tüm inşaat kalemlerinin ciddi anlamda fiyatlanmasına neden oldu. Bu sebeple bu şekilde destek paketi ile inşaat sektörünün de canlandırılması amaçlanan bir paket ortaya çıkmıştır.

Özellikle birinci ve ikinci paketler normal alıcıya yardımcı olmak için ön plana çıkarılmış bir paketken üçüncü destek paketinin daha çok üreticiler için ön plana çıkarılmış bir destek paketi olduğunu söyleyebiliriz.

Peki ama bu üçüncü destek paketinin özellikleri nelerdir? Kısaca bunlara değinmemiz gerekirse mayıs ayı itibariyle en azından %40’ının tamamlanmış binaları ve projeleri kapsamaktadır. Bu projelerin en azından %50’sinin hiç satılmamış olması gerekmektedir. Bu paket için de konutların hızlı bir şekilde tamamlanarak satışa hazır hale getirilmesi için yaklaşık 20 milyar liralık bir destek paketinin hazırlandığını görebiliyoruz.

10 Yıl Vadeli 0.99 Faizli Kredi Veren Bankalar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın konut kredisi ve destek paketleri ile ilgili yaptığı duyurunun ardından devlet bankaları birer birer faiz oranlarını düşürmeye başladı. İlk hamle Ziraat Bankasından geldi. Eğer yukarıda bahsettiğimiz birinci ve ikinci destek paketinden faydalanmak istiyorsanız Ziraat Bankası şubelerine başvuruda bulunabilirsiniz.

Bunun dışında düşük faizle kredi veren diğer bankalar ise VakıfBank ve HalkBank oldu. Kısa bir süre içerisinde tüm devlet bankalarının da hızlı bir şekilde kredi  vereceğini söylemek mümkün olmaktadır. Şimdiden henüz bu konuda net bir bilgilendirme yapmanın mümkün olmadığını söyleyebiliriz.

En Uygun Konut Kredileri

Şu an için hali hazırda en uygun kredi veren bankalar Ziraat Bankası ve VakıfBank oldu. Bu bankalar Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan destek paketlerinin ardından 0.99 faizle kredi vermeye başladılar. Henüz bankalarda 0,89 faiz ile nasıl bir yol izlenmesi gerektiği konusunda da net bir açıklama gelmedi.

Hali hazırda devlet bankalarının faiz oranlarının çok düşük olması da dikkatlerden kaçmadı. Orta – uzun vadede diğer özel bankaların da bu şekilde düşük oranlardan kredi vereceklerini söylemek yanlış olmayacaktır. Ziraat Bankası konut kredisi hesaplama için buraya tıklayabilirsiniz.

Konut Kredisi En Uzun Vade Sayısı

Bu konuda en uzun vade oranı 10 sene yani 120 aya kadar uzatılmaktadır. Özel anlaşmalar ile birlikte finans kuruluşları bazı durumlarda 20 seneye kadar vadeyi artırabilir. Yalnız vade sayısının 20 seneye uzaması ile birlikte taksit sayılarının artmasına rağmen taksit tutarlarında çok ciddi anlamda değişiklik ortaya çıkmamaktadır.

Bu durumun en önemli nedeni ise 20 sene sonra oluşan enflasyonla birlikte sabit kredi taksiti ödemenin pek de mantıklı olmamasıdır. Yine de bu konuda en uzun vade sayısını bankanıza sormanızı tavsiye ederiz. Hali hazırda en uzun vade sayısına sahip bankalar 10 yıla kadar vadelerini uzatmaktadır.

En Düşük Faiz Oranlı Bankalar

Faiz oranları şu an için konut kredisinde Ziraat Bankası olarak karşımıza çıkıyor. Her ne kadar Vakıf Bank oransal olarak Ziraat Bankası ile aynı seviyede yer alıyor olsa da bu bankanın bazı ek masrafları ile birlikte aşağı yukarı aynı rakamlara ulaştığını söylemekte yanlış olmayacaktır.

Bunun dışında özel bankalar arasında özellikle ihtiyaç kredisi söz konusu olduğunda son dönemlerde Akbank, DenizBank ve Alternatif Bank gibi bankaların ön plana çıktığını söylemek daha doğru olacaktır.

Bunun dışında daha farklı seçeneklere göz atmak ve hızlı bir şekilde kredi seçeneklerine göz atmak için siz de bankaların internet sitelerini ziyaret edebilirsiniz. Yalnız şu an için tüm kredi seçeneklerinde devlet bankalarının özel bankalardan daha düşük orandan kredi verdiğini de hatırlatmak istiyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir