Secim ekonomi 1
Secim ekonomi 1

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın erken seçim kararını açıklamasının ardından Türk Lirası başta Dolar ve Euro olmak üzere diğer para birimleri karşısında hızlı bir yükselişe geçti.Açıklama öncesi 4.0950 TL seviyesinde olan dolar erken seçim kararının açıklanmasıyla birlikte kısa bir süre içinde 4.02 TL sevilerine kadar düştü.Karar öncesi 5.08 TL dolaylarında olan Euro ise 5 TL nin altına kadar sarktı.

Piyasa Olumlu Karşıladı

Erken seçim kararıyla birlikte kısa-orta vadeli siyasi belirsizliğin ortadan kalkmasıyla birlikte piyasanın ilk tepkisi olumlu oldu.Kararın açıklanmasıyla birlikte ekonomide rahatlama kendini gösterdi. Dolar ve Euro geriledi, borsa yükselişe geçti.Piyasanın ilk tepkisi olumlu , ancak olumlu tepkinin devam edip edemeyeceği, piyasaların orta uzun vadede nasıl etkileneceği merak konusu.

  Erken Seçimin Ekonomiye Etkisi Nasıl Olacak?

Erken seçimle birlikte siyasal belirsizliğin ortadan kalkmasıyla yaşanan pozitif etkinin kısa bir süre daha devam edeceği öngörülüyor. Hükümetin  seçim tarihine kadar  uygulayacağı seçim ekonomisinin yurtiçi piyasayı canlandıracağını düşünülüyor. Hükümet, seçime kadar kurları düşürme politikası izleyecektir.Bu bağlamda Merkez Bankası’nın faiz artırımına gidebilir.

Seçimin OHAL altında yapılacak olması, seçim sonrasında geçilecek olan başkanlık sisteminin ülkemizde ilk defa uygulanacak olması ve durumun yaşatacağı yönetimsel sıkıntılar, erken seçimini ekonomiye olumsuz etkileri olarak düşünülebilir.

Erken seçim kararını piyasa olumlu karşılasa da Türkiye’nin etkisi altında olduğu jeopolitik risk, Suriye’deki belirsizlik , Ortadoğu’daki tansiyonun artması piyasadaki  kırılganlığı devam ettirebilir.

Erken Seçim Sonrası Dolar Ne Olur?

Dolar tüm dünyada değer kaybetse de cari açığın yüksek olması , enflasyon,küresel piyasalar ve jeopolitik gelişmelerin etkisiyle birlikte Türk Lirası karşısında tarihi zirve olan 4.20’li seviyeleri test etmişti.Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı erken seçim kararı piyasalar tarafından olumlu karşılandı ve güne 4.10 la başlayan Dolar 4.02 TL ye kadar geriledi.Sonrasında doların ne olacağını Merkez Bankasının alacağı kararlar,  Ortadoğu ve Suriye’de yaşanacak olan gelişmeler belirleyecektir.

Erken seçimin kısa vadede olumlu yansıyacağını, Merkez Bankasının alacağı faiz artırımı kararı ile birlikte kurdaki baskının azalacağını düşünüyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir