Kredi reddedilirse ne yapmali
kredi reddedilirse ne yapmali

Kredi alabilmek için başvurduğunuz banka, çeşitli sebeplerden dolayı kredinizi onaylamaz ve reddederse ne yapabiliriz? İsterseniz bu sorunuza cevap verelim.

Kredi Başvurusu Reddedilenlerin Yapması Gerekenler

Kişilerin gelirlerinin giderlerini karşılamaması, ani çıkan nakit para ihtiyacı gibi durumlarda kişiler, bankaların sağladığı kredi imkânlarından faydalanmak istemektedir. Her banka kendilerine kredi başvurusunda bulunan kişilere kredi onayı verme istediğindedir. Hatta müşterilerin kredi kullanması için özel fırsat, kredi kampanyaları ile kredi çekmesi sağlanmaya çalışılmaktadır.

Kredi başvurusunda bulunan bazı kişilerin gerekli şartları oluşturmaması durumunda kredi başvurusu onaylanmamaktadır.

Kredi Başvurusunun Reddedilmesi

Kredi başvurusu, çeşitli nedenlerden dolayı reddedilmektedir. Kredi için başvuran kişinin başvurusunun reddedilmesinin en önemli sebeplerinin başında, kredi notunun düşük olması gelmektedir. Kişinin çalışmıyor olması veya sigortalı çalışmaması da ret cevabı almasına neden olabilmektedir.

Reddedilme nedenlerinden bir tanesi de kişinin daha önceki kredi geçmişinden dolayı kara listede yer almasıdır.

Kredi Başvurusu Reddedilince Ne Yapmalı?

Kişi, kredi başvurusu reddedilmesi durumunda ne yapması gerektiğini pek bilmemektedir. Fakat öncelikle kredi için başvurduğu bankanın müşteri temsilcileri ile görüşerek, başvurusunun neden onaylanmadığını öğrenmesi gerekir.

Eğer kredi başvurusu, kişinin sahip olduğu düşük kredi notu nedeniyle reddedildiyse, kişi bankasından bu notu yükseltmek için neler yapması gerektiğini öğrenmesi gerekir. Belli kredi notu yükseltecek taktikleri yerine getirerek, tekrar başvuruda bulunduğunuzda, büyük ihtimal kredi başvurunuz bu kez onaylanacaktır.

Bazı durumlarda kişinin aylık gelirinin kredi için talep ettiği tutarı karşılamaması reddedilme sebebi olmaktadır. Bu durumda daha düşük bir kredi için başvurarak onay alınabilmektedir.

Kredi Notumu Yükseltmek İçin Kime Danışabilirim?

Kredi Notunuz düşmüş olabilir. Ancak yükseltmek biraz zaman alacaktır. Ancak kredi notunuzu yükseltmek adına bankanıza ait müşteri hizmetlerinin dışında Kredi Kayıt Bürosuna bağlı olarak ortaya çıkan Findeks Not Danışmanım paketleri mevcuttur. Bu paketlerden size uygun olanını satın alarak, mevcut not durumunu güncellemek, yükseltmek, kredi skorunu artırmak için gerekli danışmanlık hizmetini alabilirsiniz.

Kredi başvurusunda bulunmak istiyorsanız öncelikle kredi notunuzu öğrenmekle başlayabilirsiniz. Kredi notunuzu internet bankacılığı, akıllı telefonlara yüklediğimiz uygulamalar ya da SMS’lerle belli bir ücret karşılığı öğrenebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir