Kredi sigorta bedel iadesi
kredi sigorta bedel iadesi

Her ne kadar zorunlu olmasa da bankalar gelir kaynaklarından birisi olan Hayat Sigortasını kredi tahsisi yaparken müşterilerine poliçelendirme yoluna giderler. Böylelikle kredilerden kazanırken, aynı zamanda sigorta poliçesi üzerinden de kazanç sağlamış olurlar. Hatta kredi kampanyaları düzenlerken hayat sigortalı ve sigortasız olmak üzere iki farklı ödeme planı ile müşterilerini sigorta yaptırmaya yönlendirme çabaları vardır.

Neden Hayat Sigortası

Bir bakıma krediyi kullanan kişiler içinde önemli olan bu sigortanın talebi kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Düşük rakamlar karşılığı bile olsa yaptırmak istemeyen kişiler, başlarına bir şey gelmesi durumunda geride kalanların ekonomik olarak zorlanmasını önlemek amacıyla yaptıranlarda az değil.

Hayat Sigortaları kredi vadesi boyunca, ödeme bitene kadar yapılan sözleşmeler karşılığı yapılan ve kredinin tahsis edilmesi ile peşin olarak poliçe ücretinin alındığı sigortalardır. Kredi vadesi 3 ay olurken konut kredilerinde bu rakam 180 aylara kadar uzanmaktadır. Fakat kişiler 12 ay vade ile kredi kullandıktan iki ay gibi bir süre sonunda kredisini toplu ödeme yapmak suretiyle kapatabiliyorlar. Kapatılan kredi ile geriye kalan 10 aylık döneme ait hayat sigorta poliçesi ise boşluğa düşmüş oluyor ve önemini yitiriyor.

Kapatılan Kredilerin Hayat Sigorta Poliçesi Ne Olur?

Vade bitimine çok uzun süre kala mevcut kredinizin hepsini ödemek yoluyla kapattıysanız yaptırmış olduğunuz sigorta poliçesinin iptalini isteyerek kalan kısmının ödenmesini talep edebilirsiniz. Bu durumlarda banka şubeniz size şartsız olarak poliçenin iptalini sağlayarak kalan ücretinin iadesini yapmak zorundadır. Fakat birçok vatandaş bu bilgiden habersiz, kredisini ödese bile iptali için bilgilendirilmediğinden mevcut sözleşme devam eder gibi kalan kısım ile banka kazanç sağlamış oluyor.

Kapattığınız kredilerinize istinaden sizden kesilen hayat sigorta poliçesinin iptali için dilekçe yazarak, banka şubenize başvurmanız halinde mevcut banka hesabınıza kalan kısmın iadesi en geç otuz gün içerisinde sağlanacaktır. İadenin sağlanmaması durumunda BDDK üzerinden çevrimiçi başvuru ile şikayetinizi gerçekleştirebilirsiniz.

İptal Edilen Hayat Sigortası İadesi Ne Kadar Olur?

İptal edilen poliçe ile yapılan kesintiler sonrası size iade miktarında farklıklar yaşanacaktır. 12 ay vade için 100 lira poliçe bedeli ödemişseniz, iki ay sonunda kapatılan kredi ile poliçenin iptali sonrası size yaklaşık 60 lira geri ödemesi yapılır.

Banka şubesine yapacağınız başvuru dilekçesine iptalini istediğiniz kredinin poliçe numarası gibi bilgileri eksizsiz yazılmalıdır. Kişilerin genel olarak birden fazla kredisi olduğu düşünüldüğünde yanlış yazılan numaralar ile farklı bir kredi hesabınızın poliçesini iptal ettirebilir ve ileride doğacak zararlara neden olabilirsiniz. Dilekçe ile birlikte hesabınızı kontrol ederseniz yatırılan para ve miktarı ile ilgili ayrıntılı bilginiz olacaktır.

Yapılandırılan Kredilerde Hayat Sigortasının İptali

Hayat Sigorta poliçesinin iptali yapılandırma yoluyla kapatılan krediler için de geçerlidir. Kullanılan kredi ile krediden cayma hakkınız da bulunduğuna daha önceki yazılarımızda belirtmiştik. Eğer krediden cayma hakkınızı kullanırsanız, iptal edilen poliçeden küçük miktarda masraf kesintisi yapılarak tarafınıza iadesi sağlanır.

Kira sigortası yapmanın avantajları için konumuza göz atabilirsiniz. https://kredicim.net/kira-sigortasi-ve-avantajlari/

35 Comments

 1. 25.10.2017 Tarihinde ihtiyaç kredisi çektim 825 TL sigorta poliçesi aldı
  Borcu hepsini yatıracam geri alabilir myim ?

 2. Hayat sigortasi yaptirdim ancak iptal retmek istedim musteri hizmetlerine gereken evraklari gonderdim subeye basvurmadim direk istenilen evraklari teslim ettim habire salliyorlar benk bu durumda ne yapmaliyim kc aydir yatiriyorum yani kredi kartindan cekim
  yapiliyor.

  1. Ethem bey bankaya iptali için gönderdiğiniz dilekçeniz ile gönderdiğinize dair dayanak belgeniz bulunuyorsa bu belgeleriniz ile birlikte Tüketici Hakem Heyetine başvurun. Ödediğiniz rakamlarla birlikte iadesini alabileceğiniz bir karar sizin adınıza muhtemelen çıkar.

 3. 10 yıllık hayat sigortası yaptırdım ev kredisi çektiğim için. İki yıl sonra ödeme yaparak krediyi kapattım. Ödemiş olduğum hayat sigortası bin küsur lira idi ama bana iade edilen 370 lira. Bu tutarın doğruluğunu nereden öğrenebilirim?

  1. Yıldız hanım bankanıza itiraz edin. Banka olumlu yanıt vermiyorsa kesintileri gösteren dekont ya da belgeleriniz ile mutlaka tüketici hakem heyetine başvuruda bulunun. Kapatılmasına istinaden fazla ücret kesilmesi normal fakat kesintileri, tarihleri, kredi bilgilerini görmek lazım. Hakem heyeti iyi veya kötü bir karar çıkartır sizde bilgilenmiş olursunuz.

 4. Merhaba ben ihtiyaç kredisi dolaşıyor kesilen hayat sigortasını iptalini istiyorum iptal olunması rica ederim
  Ve kesilen sigorta bedelini tarafıma iade.edilmesini temenni ederim

 5. Konut kredisi kullandım 5 yıllığına borcum bitti hayat sigortası parasını geri alabilirmiyim nereye baş vurmam lazim

  1. Salih bey kredi borcunuzu erken ödeyerek kapatmışsanız bunun için bankanıza başvurun. Hayat sigorta poliçesi tekrar hesaplanarak şahsınıza para iadesi yapılabilir.

 6. tüketici kredini kullandım ve kreşin biteli 1 yıl oldu.odedigim hayat sigortamı geri alabilirmiyim

  1. Fatma hanım hayat sigortası poliçesini kullandığınız için geri alamıyorsunuz.

 7. Örneğin; 24 ay ödemeli kredi çektiniz. Kredi süresi kadar değil, 36 aylık sigorta yaptırabiliyorsunuz. Krediniz bittikten sonra kalan 11 aylık hayat sigortasını boşuna yaptırmış oluyorsunuz. Ancak banka bu noktada müşteriyi uyarmıyor. Para bankada kalıyor.? Pek çok tüketicinin bu durumu bilmediğini belirten Deniz, bankanın da uyarmadığı için müşterinin parayı alamadığını kaydetti.

  Deniz, kredi borcunu erken kapatanların da hem faiz indirimden yararlanabildiğine hem de geri kalan günlerdeki hayat sigortası primlerini geri alabildiğine dikkat çekti. Kimse bu durumu bilmiyor Bülent Deniz, ortalama olarak 200 liranın kesildiği hayat sigortası ücretlerinin geri alınabileceğini vatandaşın bilmediğini dile getirdi.

  Deniz, ?Milyonlarca insan kredi çekiyor ancak bu artan primleri alan müşteri oranı yüzde 5’ten bile daha az. Hal böyle olunca bankaların ekmeğine yağ sürülüyor? değerlendirmesinde bulundu.

  PARALAR NASIL ALINACAK

  Hayat sigortasında artan primlerin alınmak istendiğine dair ilgili bankaya dilekçe yazılacak. Bankadan olumsuz yanıt gelmesi halinde aynı dilekçe ilçe kaymakamlıklarındaki hakem heyetine sunulacak. Gerekçeli karar en geç üç ay içerisinde tüketiciye bildirilecek.

 8. Şimdi benim iki bankaya borcum vardı icra dairesine düştü sonra hayat varlık yönetimine düştü iki borcunda kapattım borcu yok yazısı aldım ve şimdide icra dairesinde harç parası çıktı ne yapmalıyım
  Ve bankadan alınan sigorta parası yada fazla alınan paraları geri alabilirmiyim

  1. Ahmet bey hayat sigortası ücretini ödemişseniz ve icralarda dahil olmak üzere gününden önce ödemişseniz bu ücreti geri talep edebilirsiniz. Fakat harç parası malesef borçlu üzerine kalabiliyor.

 9. baslangic tarihi temmuz 2014-2017 temmuz bitiş tarihi 36 aylık tuketici kredisine kullandim. hayat sigorta ücretimi geri alabilirmiyim

 10. Az önce tanımadığım bir cep telefonundan beni aradılar daha önceden kullandığım bir kredi için yapılan sigortanın iadesi için aradıklarını söylediler bunlar dolandırıcı mı ya da herhangi bir bankanın ya da devlet kurumunun böyle bir hizmeti var mı? Ben sigorta iadesini istemediğimi söyledim her ihtimale karşı dolandırılmamak için.

  1. Ferit bey , sigorta yapmışınız gibi aramalar genelde dolandırıcılar oluyor. Ellerinizde adresiniz falan olduğu için biraz inandırıcılık katıyorlar. Dolandırıcı olma ihtimalleri yüksek ama siz yinede arayan numarayı bir araştırın.

 11. İhtiyac kredisi çekmek istiyorum.ancak yüklü bir sigorta çıkıyor.yaptirmak zorunluluğu varmı yada tüketici heyetinden geri alanilirmiyim.

  1. Göksel Bey , kredi için hayat sigortası yaptırma zorunluluğu yok . Yaptırırsanız da sonradan geri alabilirsiniz.

 12. Evimin üzerinden kredi cektm her ay kesiliyo maasmdan ama yangın ve hayat sigortasi istedgm dışında yapilms ve ben iptal edip paramı alablir mym

 13. Ben 36 ay vadeli ihtiyaç kredisi kullandım bitimine 6 taksitin kaldı krediyi çekerken benden sigorta için 1000 küsür lira para kestiler taksitlerim bittiğinde sigorta için kesilen parayı geri alabilirmiyim

 14. 36 vadeli ihtiyaç kredisi aldım, 13 ay kala erken kapama yaptım.Hayat sigortası için peşin olarak 366 tl aldılar, geri ödeme iştira tutarı adı altında 45 tl oldu.13 aylık tutarı da benden tahsil etmiş oluyorlar.Kullanmadığım 13 ayın parasını nasıl alabilirim?

 15. Merhaba, 120 ay vadeli konut krediye uygulanan dosya, ekspertiz, vb masraflarının ve hayat sigortası iadesi talebinde bulunmak istiyorum. Kredi ödemesi devam ederken bu işlemi gerçekleştirebilir miyim?

 16. Slm abiciğim babamın adına 48ay vadeli 58000tl ihtiyaç kıredisi kullandık babam 68yaşında bizden alınan hayat sigortası 6704 tl 15ay sonra kıredi yi kapattım iade edilen hayat sigortası bize2502 tl aylara böldüğümde hesablarıma göre 4600küsür hakkımız gasb edilmiş kıredi çıktığında bizden 1200 civarında hesabımızdan para kesildi. 6704 tl hayat sigortası aylara mı yoksa yıllara mı bölünerek hesaplanıyor iadesi gasb edilen hakkımı ve masraf altında kesilen hakkımı iadesi ni nasıl alırım. Bilgilerinize teşekkür ederim.

  1. Merhabalar Hakan Bey , Tüketici Hakem Heyetine başvuru yapıp almayı deneyebilirsiniz.

 17. Merhaba, 60.000 tl 60 ay ihtiyaç kredisi kullandım. 5 yıllık hayat sigortası 4200 tl kesildi. Kredi kapatmadan devam ederken zaten daha ilk taksit ödenecek Hemen iptal ettirip iadesi mümkün mü ?

  1. Biz size alabilirsiniz desek de bankalar illaki bir kılıf uyduruyor. Bir an önce başvurunuzu yapın . Alamazsanız tüketici hakem heyetine başvurunuzu yapın.

 18. Tüketici kredimi kullandım 18 aylık kredim vardı 10 aylık poliçe yatırılmış ben kalan ücreti alabilir miyim ve. E devlette ölüm olarak gösteriyor neden

 19. Merhaba ;
  60 ay vadeli tüketici kredisi çektim. 1634 TL sigorta bedeli kestiler. Kredi çektikten 2 ay sonra krediyi kapatarak sigorta iadesi istedim. 746 TL iade ettiler. Yani sadece 2 ay sigortalı olmama rağmen çok yüksek oranda kesinti yaptılar. Bu durumu Tüketici Hakem Heyetine yazdım. Tüketici hakem heyeti beni haklı buldu. Ancak banka beni mahkemeye vermiş. Elimde hakem heyeti kararı da var yani. Mahkeme nasıl sonuçlanır?

 20. 6 ay taksitli ödemeyle telefon almıştım depremden dolayı kredim 3 ay ertelendi ama ben kredimi gününde ödeyerek 3 ay erken ödeme yaptım ve hayat sigortası ücretimin geri kalanının iadesini istedim sigortamın günü dolduğu için ödeme yapılmayacağı söylendi.kredi ertelenince sigortada erteleniyormu yoksa sigorta gününde sonlanıyormu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir