Kira sigortasi
kira sigortasi

Amerika ve Avrupa’da uzun yıllardır süre gelen kira sigortası aslında ülkemize çok ta yabancı bir sigorta türü değil. Yaklaşık 7 yıllık bir mazisi olan ve ülkemizdeki adı Kirada Garanti Sistemi (KGS) ya da Kira Koruma Sigortası (KKS), Kira Güvence Sigortası (KGS) farklı şirketler tarafından uygulanmaya başlasa da çokta bilinir bir yöntem değil.

Kiracıları ve ev sahibini maddi açılardan korumaya yönelik ülkemize taşınan kira sigortası ile yaşanılan anlaşmazlıklar çözümlenebileceği gibi kiraya verilen gayrimenkullerde daha iyi şartlarda değerlendirilerek yüksek fayda getirisine neden oluyor. Yani hak kaybı yaşanmasının önüne geçilmiş oluyor.

Kira Sigortasının Avantajları

Kiracılara getirilen kolaylıkların birisi olan kira kredisi yardımının ardından gerçekleşen bu poliçe ile sözleşmeye bağlanan hususlarda kiracı ve ev sahibi arasındaki iletişim sağlam adımlar atılarak yapılıyor. Gayrimenkulü kiralayan kişinin kiracı arama ya da kiralanacak yerin boş kalması ile oluşacak maddi zararın önüne geçilmiş oluyor. Peşin ödeme yapılabilirken her iki tarafında maddi kolaylıklara sahip olması ile kira sözleşmesi sonunda kiralanan yerin alındığı gibi iadesi gerçekleşiyor.

En önemli avantajı ise gayrimenkul sahibinin yapacağı prim ödemesi karşılığı kira gelirlerini güvence altına alarak kayıp yaşanmamasıdır.  Yani kiracı kirayı ödemez ya da gayrimenkulü boş bırakırsa burada hak sahibinin maddi alacağını sigorta karşılayacaktır.

Yapılan poliçeler ile mülk sahibi kiralama yapmaya çekinmeden, endişeleri olmadan istediği gibi kiralama yapabilmektedir.

Eğer kiracı bu sigortayı yaptırırsa işsiz kalması ya da iflas etmesi durumlarında ödenmesi gereken kira ücretini poliçe karşılığı sigortalar ödemekle yükümlü kalacaktır. Yine kiracının hayatını kaybetmesi ve ya da kalıtsal rahatsızlıklar nedeniyle çalışamaz duruma gelmesiyle de kira bedeli poliçe süresi boyunca karşılanıyor.

Kira Sigortası Nasıl Yapılacak?

Bu sigorta çeşidini istendiği takdirde kiracı ya da kiraya veren tek taraflı olarak yaptırabilmektedir. Öncelikle kiralama işlemi için bir Konut alımı gibi öncelikle kiralanacak gayrimenkul için uzman incelemesi raporu talep ediliyor. Yapılan anlaşma ile kiralama süreci başlıyor ve istenildiğinde kirayı garantiye alan şirketçe tadilat ve boya işleri de talep edilebilmektedir.

Yaklaşık 4 milyon kiracının bulunduğu Türkiye’de bu sistemi Halk Bank Kira Güvence Sigortası ile doğabilecek sürpriz sonuçların önüne geçilerek her iki taraflı yaşanabilecek mağduriyetlerin önüne geçilmesi sağlanmış oluyor. Ayrıca poliçe eklenmesi halinde kiracının hastanede yatması gerektiği süreler ve tedavi masrafları da bu sigortayla karşılanabilmekte.

Kira Sigorta Poliçe Bedeli Ne Kadar?

Yapılacak sigorta ile poliçe bedeli yapılan teminata göre çok kârlı bir güvence halini almış oluyor. Yani ödeyeceğiniz küçük miktarlardaki bedeller ile büyük bedelleri garanti altına almış olacaksınız. Örnekle açıklarsak, sigorta şirketleri arasında farklılıklar olsa da; aylık 3 bin lira kira ödediğiniz bir gayrimenkulü 36 bin lira teminat sigortası yaptırıyorsunuz ve bunun için ise yaklaşık 550 lira ödüyorsunuz. Bu rakamı da istediğiniz takdirde taksitlere böldürebiliyorsunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir