Bireysel hesap nasil kapatilir
bireysel hesap nasil kapatilir

Finans sektöründe bankaların faaliyetlerini artırması sebebiyle, çeşitli hizmetlerden faydalanmak isteyen müşterilere, büyük kolaylıklar sağlanmaktadır. Birçok kişinin bankalarda bireysel hesabı bulunmaktadır. Bazen de geçmişte açılan hesapların varlığı bile unutulmuş, atıl vaziyette beklemektedir.

Hizmet sektöründe genelde bir hizmete ulaşması kolay, bırakması biraz zorlu bir süreçtir. Bankalarda hizmet sektöründe yer aldığı için, aynı politikayı izlemektedirler. Bankalarda kişilerin birden fazla hesabı bulunması hem hesaplar arası karışıklığa hem de kullanılmayan bir hesap için hesap işletim ücreti ödenmesine neden olur. Uzun süre kullanılmayan bir hesap kendiliğinden iptal olmaz, mağdur olmamak için iptal ettirmek gerekir.

Hesap İptali

Bireysel hesabı iptal ettirtmenin farklı yolları vardır. Kullanılmayan hesapları, iptal ettirmek uzun süren bir işlem değildir, fazla vakit kaybına neden olmaz aksine kişilerin mağdur olmasına engel olur.

Banka Şubesine Başvuru

Hesap iptali için en basit yöntem, banka şubesine başvuru yöntemidir. Müşteri temsilcisiyle görüşme yapan hesap sahipleri hesabı kullanmadıkları için iptal ettirmek istediklerini beyan etmelidirler. Hesaba ait borç bulunmuyorsa kapatılır. Borç var ise, hesap sahibinin ödeme yapması halinde kapatılacağı bildirilir. Genellikle bu borç hesap işletim ücreti için istenen paradır.

Dilekçe İle Başvuru

Çalışma, iş yoğunluğu veya başka sebeplerle banka şubesine gitmek sorun oluyorsa, hesabın kapatılmasına dair dilekçeyi, hesabın bulunduğu banka şubesine ulaştırılmasıdır. Bu başvuru yöntemi de şubeye gitmek kadar etkilidir. Hesap kapatıldığında, iptal edildiğine dair bir belge hesap sahibine ulaştırılır.

İnternet Bankacılığı İle Başvuru

İnternetin yaygınlaşmasıyla, bankacılık sektörü de internetten kontrol edilebilir hale gelmiştir. Bütün bankalar olmasa bile birçok banka, İnternet bankacılığı üzerinden hesap iptali başvurusunu kabul etmekte ve hesabı kapatmaktadır.

Hesap sahipleri, mutlaka hesabın bulunduğu banka şubesi ile işlem yapmalıdır. Başka bir şubeden hesap açma, kapatma veya da başvuru işlemleri kabul edilmeyebilir. İptal edilen hesaba dair kapatma evraklarını, muhafaza etmekte kişilerin yararına olacaktır.

Hesap İşletim Ücretleri, Hesapların Kapatılmasına Neden Oldu.

2014 yılında çıkarılan yönetmelik sonrasında bankaların müşterilerinden kestiğe ücretlere bir açıklık getirildi. Bu kesintilere hesap işletim ücreti eklendi ve yasal hale getirildi. Bu kesintinin kesinleşmesinin ardından çeşitli bankalarda hesapları bulunan binlerce kişi cebinden fazla ücret çıkmaması adına bankalara koşturarak hesaplarını kapatma çabası içerisine girdi. Zamanla çıkarılan adli kararlar sonrası bu kesintilerin önüne geçilmiş olsa da bankaların resmi internet sitelerinde kesinti ücretleri görülebilmektedir.

One Comment

  1. Kızlarım için bireysel hesap açmıştım iki ay ödeme yaptım şuan işsizim cayma hakkımı kullanmak istiyorum iptalini istiyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir