Asgari ücretli ne kadar kredi çekebilir
asgari ücretli ne kadar kredi çekebilir

Bankalar, kredi için başvuran müşterin taleplerini değerlendirirken baz aldığı en önemli kriter kişinin gelir durumudur. Yani kişiye kredi çıkıp çıkmayacağı ya da en fazla ne kadar çıkacağı kişinin geliriyle orantılıdır. Kişinin belgelenebilir geliri ne kadar fazla ise alabileceği kredi tutarı da o kadar fazla olacaktır. Bilindiği üzere ülkemizde milyonlarca kişi asgari ücretle çalışmaktadır. Peki asgari ücretli en fazla ne kadar kredi çekebilir?

Asgari Ücretliye Ne Kadar Kredi Çıkar?

Ülkemizde çoğu bankanın vereceği kredi miktarındaki ölçüt, aylık kredi taksitlerinin kişinin aylık gelirinin 1/2 ‘sini geçmeyecek kadar olmasıdır. Ülkemizde asgari ücretin 5.500 TL olduğunu düşündüğümüzde kişinin başka bir geliri yoksa ödeyebileceği aylık taksit miktarı 5.500/2 kadar, yani 2750 TL’yi geçmeyecek miktarda olacaktır.

Bankaların en fazla 36 aya kadar ihtiyaç kredisi verdiği göz önüne alındığında asgari ücretle çalışan bir kişiye 99.000 TL ye kadar kredi çıkabileceği söylenebilir. Ancak unutulmamalıdır ki bu hesaplamalar ödemelerini düzenli yapmış kredi borcu bulunmayan kişiler içindir.

Nasıl Daha Fazla Kredi Çekebilirim?

Bankalarının vereceği kredi miktarındaki temel ölçütün kişinin aylık gelir miktarı olduğunu söylemiştik. Bankanın verdiği kredi miktarı sizin için yeterli değilse kredi tutarını artırabileceğiniz bazı yöntemler mevcuttur. Maaşınız dışında ek geliriniz varsa bunu belgeleyerek kredi miktarını artırabilirsiniz. Ek gelirlerinizi kredi için nasıl belgeleyebileceğinize buradan ulaşabilirsiniz.

Kredi limitini artırmak için kefil kullanabilirsiniz. Ayrıca üzerinize kayıtlı taşınmazınız varsa bunu bankaya teminat göstererek çekebileceğiniz kredi miktarını artırabilirsiniz.

Asgari Ücretliye Konut Kredisi Çıkar mı?

Bankalar asgari ücretli çalışanlara da konut kredisi vermektedir. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi krediniz aylık taksiti maaşınız yarısını geçmeyecek şekilde konut kredi kullanabilirsiniz. Asgari ücretlinin en fazla 2.750 TL kredi ödeyebileceğini düşünürsek 120 ay vadeyle 330.000 TL ye kadar konut kredisi çekebilirsiniz. Kredi başvurularında her ne kadar gelir durumu baz alınsa da alabileceğiniz kredi miktarı bankalara göre değişiklik gösterebilir. Ayrıca bankaların konut değerinin tamamına kredi vermediği unutulmamalıdır.

Asgari Ücretli Ne Kadar İhtiyaç Kredisi Çekebilir?

İhtiyaç kredisi için maksimum 36 vade sunulmaktadır. Asgari ücretli kişinin aylık ödeyeceği maksimum tutar ise 2.750 TL’dir. Bu hesaplamaya göre normal şartlarda 99.000 TL’ye kadar ihtiyaç kredisi alabilmektedir.

Asgari ücretli kişiler konut, gayrimenkul ve taşıt kredileri hakkında detaylı bilgiye sahip olabilmek için banka şubelerine başvurmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir