Kredi ve Finans Portalı

Asgari Ücretli Ne Kadar Kredi Çekebilir?

Bankalar, kredi için başvuran müşterin taleplerini değerlendirirken baz aldığı en önemli kriter  kişinin gelir durumudur. Yani kişiye kredi çıkıp çıkmayacağı yada en fazla ne kadar kredi çıkacağı kişinin geliriyle orantılı olacaktır. Kişinin belgelenebilir geliri ne kadar fazla ise alabileceği kredi tutarı da o kadar fazla olacaktır. Bilindiği üzere ülkemizde milyonlarca kişi asgari ücretle çalışmaktadır. Geçim konusunda en büyük zorluğu asgari ücretle çalışanların yaşadığı ülkemizde krediye en çok ihtiyaç duyanlar bu kişiler olacaktır. Peki asgari ücretli en fazla ne kadar kredi çekebilir?

Asgari Ücretliye Ne Kadar Kredi Çıkar?

Ülkemizde çoğu bankanın vereceği kredi miktarındaki ölçüt, aylık kredi taksitlerinin kişinin aylık gelirinin 1/2 ‘sini geçmeyecek kadar olmasıdır. Ülkemizde asgari ücretin 4253 TL olduğunu düşündüğümüzde kişinin başka bir geliri yoksa ödeyebileceği aylık taksit miktarı 4253/2 kadar olacaktır. Yani bankanın vereceği kredi miktarı aylık taksitleri 2120 TL yi geçmeyecek miktarda olacaktır. Bankaların en fazla 36 aya kadar ihtiyaç kredisi verdiği göz önüne alındığında asgari ücretle çalışan bir kişiye  70.000 TL ye kadar kredi çıkabileceği söylenebilir. Ancak unutulmamalıdır ki yaptığımız hesaplamalar ödemelerini düzenli yapmış kredi borcu bulunmayan kişiler içindir. 500 TL kredi borcunuz varken tekrar kredi çekmek istediğinizde ödeyebileceğiniz taksit miktarı 2120-500=300 TL olarak hesaplanacaktır. Ayrıca kredi alabilmeniz için geliriniz düzenli olması gerekir.

Nasıl Daha Fazla Kredi Çekebilirim?

Bankalarının vereceği kredi miktarındaki temel ölçütün kişinin aylık gelir miktarı olduğunu söylemiştik. Bankanın verdiği kredi miktarı sizin için yeterli değilse kredi tutarını artırabileceğiniz bazı yöntemler mevcuttur. Maaşınız dışında ek geliriniz varsa bunu belgeleyerek kredi miktarını artırabilirsiniz.Ek gelirlerinizi kredi için nasıl belgeleyebileceğinize buradan ulaşabilirsiniz. Yada kefil kullanarak daha yüksek miktarlarda kredi kullanabilirsiniz. Ayrıca üzerinize kayıtlı taşınmazınız varsa bunu bankaya teminat göstererek çekebileceğiniz kredi miktarını artırabilirsiniz.

Asgari Ücretliye Konut Kredisi Çıkar Mı?

Bankalar asgari ücretli çalışanlara da konut kredisi vermektedir. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi krediniz aylık taksiti maaşınız yarısını geçmeyecek şekilde konut kredi kullanabilirsiniz. Asgari ücretlinin en fazla 2120 TL kredi ödeyebileceğini düşünürsek 120 ay vadeyle 300000 TL ye kadar konut kredisi çekebilirsiniz. Kredi başvurularında her ne kadar gelir durumu baz alınsa da alabileceğiniz kredi miktarı bankalara göre değişiklik gösterebilir. Ayrıca bankaların konut değerinin tamamına kredi vermediği unutulmamalıdır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.