Kredi ve Finans Portalı

Kredi Kullanmanın Kriterleri Neler?

İnsanların her zaman sahip olmak istedikleri bir şeyler vardır ve isteklerin bazılarının karşılanabilmesi için yüksek miktarlarda nakitlere ihtiyaç bulunur. İlk akla gelen banka kredisidir. Peki herkes kredi kullanabilir mi?

Kredi Kullanmanın Kriterleri Ne?

Öncelikle kredi kullanmak isteyen gerçek kişi 18 yaşını doldurmuş ve reşit durumuna gelmiş olmalıdır. Bununla birlikte 65 yaşından daha büyük olmaması gerekmektedir. Kredi kullanacak kişinin düzenli bir geliri bulunmalı ve bu gelirini bankaya gelir belgesi ile sunabilmelidir. Gelir beyanı ise 6 aydan fazla olmalıdır. Yeni işe girenlere bankalar hemen kredi vermeyebilirler. Gelir belgesi bulunmayan kişiler üzerine kayıtlı taşınır ve taşınmaz mallarını rehin, ipotek ettirerek de kredi kullanabilir. Sonuçta krediye başvurduğunuz bankanın koşullarına bağlı olarak istediğiniz krediyi alabilirsiniz.

Kara liste diye tabir edilen, kredi notu düşük olan ve kredi yasaklı olan kişilerin kredi kullanmaları oldukça zordur. Bunun için uzun süre beklemek zorunda kalabilirsiniz. Çünkü kredi notu uzun dönemde yükseltilse de çok hızlı bir şekilde düşebilmektedir.

Kullanılacak kredi ise; vadesi ve kişinin gelirine dayalı olarak değişebilmektedir. Kişinin maaşının % 65’lik kısmı tüketici kredilerinde tavan sınır olarak belirlenmiştir.  Yani kişi maaşının % 65 oranında kısmını ödemek taahhüdü ile kredi kullanabilir.

Asgari Ücretli Ne Kadar Kredi Kullanabilir?

Asgari ücretli bir kişi tavan sınır olan maaşının % 65’lik kısmı ile kredi kullanabilir. Örnek olarak verecek olursak;  asgari ücretli birinin geliri 1.300 TL’dir. Bu kişinin alabileceği kredi miktarının taksiti 845,00 TL’nin üstüne çıkmaması gerekmektedir. Geriye kalan 455 TL ile yaşam standardını sağlamasının zor olacağı ve taksit ödemelerinde zorlanılabileceğinin bilinmesi krediyi kullanacak kişi bakımından önemlidir. Bu şartlar konut kredisi, taşıt kredisi kullanımı için de geçerlidir. Ancak konut ve taşıt kredisi kullanımında alacağınız taşınır ve taşınmaz mülklerin ipotek ettirileceğinin bilinmesi gerekir.

Bu Konu Dikkatinizi Çekebilir !  Ne Kadar Kredi Çekebilirim?

Asgari Ücretli Konut Kredisi Kullanabilir mi?

27 Eylül 2016 tarihinde çıkarılan Yönetmelik ile tüketici kredilerinin vadeleri 48 ay’a çıkarılmıştır. Üst limit ise 25.000 TL olarak belirlenmiştir.

Üst limit dışında daha yüksek miktarda kredi kullanmak isteniyorsa bu konut kredisi olarak kullanılabilir. Bunun için 50.000 TL konut kredi kullanmak isteyen gerçek kişi, kredi başvurusunun onaylanmasıyla 0,97 faiz oranıyla,  706,99 *120 ay vade ile kredi kullanabilir. Yani 1300,00 TL gelirli bir asgari ücretli maaşının % 65 oranından aşağıda bulunan 706,99 TL taksitle 50.000 TL kredi kullanabilir. Ancak alacağı konutun % 20 lik kısmını nakit ödemesi gerekeceği, kullanılacak konut kredisinden binde 5 oranında kredi tahsis ücreti alınacağı, bununla birlikte ekspertiz ücreti ve tapu masraflarının artı bir yük oluşturacağının bilinmesinde yarar vardır.

Tapu Harcı Ne Kadar?

2016 yılı itibariyle kullanılacak konut kredilerinde tapu harcı olarak konut bedelinin % 4 oranında tapu harcı yatırılmaktadır. 70.000 TL’ye alınan bir konutun tapu harcı 2.800 TL olarak tutmaktadır ve bazı yerleşim yerlerinde taşınmazı satın alan kişi hem satanın, hem kendisinin tapu harcını ödediğinden, bu rakam iki katına 5.600 TL olarak karşınıza çıkabilir. Tapu harcını az ödemek için konut bedelini az göstermektedirler. Ancak bedelin az gösterilerek tapu harcının düşük yatırılmasına Gelir İdaresi Başkanlığınca ağır cezalar uygulanmakta ve konut satış tarihinden itibaren faizi ile tahsil edilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.