Tapu islem sureci
tapu islem sureci

Konut alma aşamalarının son dalı olan tapu süreci ile ev sahibi olabilmenin son demini  biraz sıkıntılı yaşayabilirsiniz. İlk kez konut sahibi oluyorsanız, her aşamasında bilmediğiniz her kademe için ayrı bir heyecan yaşarsınız.

Tapu İşlem Süreci Nasıl Gerçekleşir?

Banka ile yapacağınız konut kredisi sözleşmesi ile şubede Müşteri Hizmetleri yöneticilerinin hazırladığı evraklar ile bağlı bulunduğunuz Tapu Müdürlüğünden randevu almanız gerekmektedir. Tapu Müdürlüklerinde işlemler yoğun bulunmasından dolayı alım işinin bir kaç gün hatta haftalar sürebilir. Belli bir miktar ücret karşılığı her bölgede küçük meblağlar karşılığı bu işleri yapan takipçiler yardımıyla bu işi yapabilirsiniz.

Tapu Müdürlüğünden Randevu Nasıl Alırım?

Tapu Kadastro Genel Müdürlüğünün resmi internet sitesi https://randevu.tkgm.gov.tr/tr/Appointment/Agreement adresi üzerinden  gerekli bilgileri giriş yaparak randevu almanız mümkün. Online internet dışında telefonla alabileceğiniz randevu numarası ise Alo 181‘i çevirmenizle olabilmektedir. Bunlar dışında bulunduğunuz Tapu Müdürlüğüne öğleden önce giderek alacağınız sıra numarası ile başvuru sonrası randevu alabilirsiniz. Tapu Müdürlükleri öğleden sonraları randevu vermemektedir ve genelde sabah aldıkları başvuruları sonuçlandırmaktadırlar.

Randevu alınırken bankanın konut alımı için verdiği evraklar Tapu Müdürlüğüne teslim edilir ve sistem üzerinden veri girişi yapılarak alıcının, satıcının ve bankanın telefon numaraları sisteme kayıt edilir. Kayıt sırasında evi ne  kadara aldığınız, Belediye Rayiç Bedelini gösterir evrak alınır ve konut kredisi ne kadar kullanılacağı sizden istenir. Burada dikkat etmeniz gereken evin gerçek değerleri üzerinden alım satım yapmanızdır. Çünkü düşük gösterdiğiniz rakamlar ile yüklü miktarlarda ceza ödeyebilirsiniz.  Zaten göstereceğiniz miktar çekeceğiniz krediden aşağıda olamaz. Aşağı bir rakam verilemez. Yoksa direk ceza ödemek zorunda kalırsınız.

Tapu Satışı Nasıl Yapılır?

Tapu Müdürlüğü işlemlerinin sonuçlanmasının ardından size gelen SMS ile Tapu Harcının yatırılması istenilir.  Tapu harcı alacağınız evin yüzde dördüdür. Bu rakım satıcı ve alıcı tarafından ödenir ve toplamda yüzde sekiz gibi harç miktarı yatırılmalıdır. Tapu Müdürlerinde tapu harcını kredi kartı ile ödeyebilir, Ziraat Bankası ATM’lerinden yatırabilir ya da Ziraat Bankası şubelerine ödeme yapabilirsiniz. Ödeme ile birlikte Tapu Müdürlüğünden gelen mesajda belirtilen saatte orada bulunmalısınız.

Harç ödemesinden sonra banka vekili, satıcı ve alıcı ile Tapu Müdürlüğünde sona aşamaya geçilir ve hazırlanmış sözleşme ve Tapu ile birlikte atılacak imzalarla konut sahibi olmuş olursunuz. Burada tapudan verilecek evrak ile satıcı banka şubesine giderek evin kalan kısmını nakit olarak alabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir