Kredi ve Finans Portalı

Tapu Harcını Kredi Kartıyla Ödeme

Tapuda gayrimenkullerin alım ve satımı Belediyelerden alınan rayiç bedel üzerinden gösterilse de gerçekte ödenen rakamlar üzerinden yüzde 4 oranında hesap edilerek yatırılmaktadır. Gayrimenkulü hem satan, hem alan bu miktarı ödemekle yükümlüdür. Ödeme yapılmadan satış işlemi gerçekleşmemektedir.

Taşınmaz alımlarında ilgili Tapu Müdürlüğünden randevu alınmasıyla yapılan başvuru ile alım ve satım yapacak kişilere SMS’le tapu harcının ödenmesi gerektiğine dair bilgi verilir. Alıcı ve satıcı harcı yatırdıktan sonra Tapu Müdürlüğünde verilen saatte hazır halde bekler ve gerekli işlemler sonucu satış işlemi gerçekleşir.

Tapu harçlarında kredi kartı

Tapu işlemlerinin tümü tapu harcına dahil olarak işlem görmektedir. Tapu masraflarını bazı kişiler kredi kartından ödemek ve ardından bankası aracılığı ile taksitlendirmek istemektedir. Bilindiği üzere tapu harçlarının emlak vergisinden düşük olması mümkün değildir. Gerçek bedel üzerinden hesaplanan tapu harcı bu durumda oldukça yüksek rakamlara denk gelmektedir.

Gayrimenkul satışı sırasında ödenen tapu harcı devreden kişiye ödenen bir bedel olarak ele alınır. Bu bedel en düşük emlak vergisi olarak belirlenebileceği gibi daha yüksek de olabilir. Daha yüksek olması halinde tapu harcı da bu bedele göre hesaplanmak ve ödenmek zorundadır.

Tapu harcı devir işleminin gerçekleşmiş olduğu vergi dairesinde ödenmektedir. Maliye Bakanlığı vergi dairesine yetki verirse vergi daireleri post makinası kullanabilir ve bu durumda kredi kartı ile ödeme işlemi yapmak mümkündür. Tapu harcını isterseniz bankalardan, atm.lerden de ödemeniz mümkündür. Tahsilatın yapıldığının anlaşılması için ise e-tahsilat adı verilen elektronik işlemlerden yararlanılmaktadır.

Bilindiği gibi Vergi Daireleri her yerleşim bölgesinde olmadığından tapu harç bedelleri Ziraat Bankası şubelerinden ve ATM’lerinden yatırılmaktadır.

Gittiğiniz vergi dairesinde post makinası yoksa bankalardan ya da atm’lerden yararlanarak ödeme yapabilirsiniz. Ardından bankanızı arayarak işlemi taksitlendirebilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.