Tapu harcini kredi kartiyla odeme
tapu harcini kredi kartiyla odeme

Tapuda gayrimenkullerin alım ve satımı Belediyelerden alınan rayiç bedel üzerinden gösterilse de gerçekte ödenen rakamlar üzerinden yüzde 4 oranında hesap edilerek yatırılmaktadır. Gayrimenkulü hem satan, hem alan bu miktarı ödemekle yükümlüdür. Ödeme yapılmadan satış işlemi gerçekleşmemektedir.

Teknolojiden ve hizmet sektöründe yaşanan gelişmelerden tapu işlemleri de nasibini almıştır. Bu kapsamda online tapu harcı kredi kartı ile ödeme işlemi ile tapu alım satımı çok daha kolay bir şekilde gerçekleştirilir.

Taşınmaz alımlarında ilgili Tapu Müdürlüğünden randevu alınmasıyla yapılan başvuru ile alım ve satım yapacak kişilere SMS’le tapu harcının ödenmesi gerektiğine dair bilgi verilir. Alıcı ve satıcı harcı yatırdıktan sonra Tapu Müdürlüğünde verilen saatte hazır halde bekler ve gerekli işlemler sonucu satış işlemi gerçekleşir.

Tapu harcı ödeme işlemi, Gelir İdaresi Başkanlığı’nın internet sitesi aracılığı ile yapılır. Tapu işlemi yapacağınız il ya da ilçe merkezinden randevu aldıktan sonra Gelir İdaresi Başkanlığı’na yatırılacak meblağın bilgisi düşer. Bu bedelin web sitesi üzerinden yatırılmasını müteakip tapu müdürlüğünde alım satım işlemi gerçekleştirilir. Söz konusu işlem, gelir idaresinin banka hesabına havale yolu ile ödenebileceği gibi kredi kartı ile tapu harcı ödeme işlemi de yapılabilir.

Tapu Harcı Ödeme Nasıl Yapılır?

Günümüzde tapu harcı ödeme işlemi, yukarıda da belirttiğimiz gibi online olarak yapılır. İşlemin online olarak yapılması, işlemlerin çok daha pratik ve hızlı şekilde sonuçlanmasını sağlar. Ödenmesi gereken tapu harcının alıcı ve satıcıya düşen payları vardır. Bu meblağın alıcı ya da satıcı tarafından ödenmesi, tarafların arasında yapılan anlaşmaya bağlıdır.

Tapu harcı ödeme işlemi, ilgili tapu müdürlüğünde yapılabileceği gibi tapu randevusu alındıktan sonra online olarak da yapılabilir. Ödemenin kredi kartı ile yapılması durumunda kredi kartının bağlı bulunduğu banka kullanıcıdan herhangi bir ek ücret talep etmez. Yapılan ödeme işlemi esnasında ödenmesi gereken meblağ, tam olarak tahsil edilir. Eksik ya da fazla ödeme yapmanız söz konusu değildir.

Online tapu harcı ödeme işlemi için bankaların internet bankacılığı hizmetlerinden de yararlanılabilir. Ülkemizde faaliyet gösteren hemen hemen tüm bankaların internet bankacılığı hizmetlerinde tapu harcının ödenme menüsü vardır. Bu menü aracılığı ile harç ödeme işlemi pratik şekilde gerçekleştirilebilir. İşlem tamamlandıktan sonra tapu alım satım işlemlerinin önündeki en büyük engel atlatılmış olur. Ödeme işleminden sonra dakikalar içinde tapu alım satım işlemi sonlandırılabilir.

Online Tapu Harcı Ödeme

Konut fiyatlarının artması ile birlikte tapu harçlarında da doğal olarak artış meydana gelmiştir. Söz konusu ödeme miktarı, taşınmazın satış bedelinin yüzde 4’ü olacak şekilde uygulanır. Söz konusu meblağın yüzde 2’si alıcının, yüzde 2’si ise satıcının ödemesi gereken tutardır. Fakat genel olarak bu yüzde 4’lük bedeli alıcı öder.

Tapu harcı ödenmesi gereken taşınmazlar, konut, tarla, arsa, işyeri ve dükkân gibi mallardır. Söz konusu harç bedelinin ödenmemesi durumunda satış işleminin yapılması mümkün değildir. Tapu harcının nasıl ve ne şekilde ödenmesi gerektiği, tamamen alıcı ve satıcının tasarrufunda olan bir durumdur.

Tapu harcı, taşınmazın her alım satım işleminde ödenmesi gereken bir paradır. Taşınmazın günlük el değiştirme işlemlerinde dahi tapu harcı ödeme işleminin yapılması gerekir. Yapılan ödeme, eş zamanlı olarak tapu müdürlüğü bilgi sistemine düşer. Sisteme ödeme bilgisinin düşmesini müteakip tapunun el değiştirmesi mümkündür. Tapu harcı ödeme işlemi yapılmadan tapu müdürlüğü sisteminde işlemin tamamlanması mümkün değildir. Konu ile ilgili gerekli araştırmaları yaparak tapu müdürlüğüne gitmeniz çok daha mantıklı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir