Ehliyet e1573221531622
ehliyet e1573221531622

Sürücü adayları eğitim aldıktan sonra sınav olarak, başarılı olmaları durumunda ehliyet almaya hak kazanmaktadır. Ama ehliyet almak için bazı belgelerin temin edilmesi ve bazı kalemler için masraf ödemesi gerekmektedir. Masraflar arasında yer alan ‘’Ehliyet Harcı’’ ödemelerini ise sürücü adayları kredi kartı ile online olarak ödeyebilmektedir.

Konu ile ilgili geçen dönemlerde bir değişiklik yapılarak, ehliyet almaya hak kazanmış adayların Emniyet Müdürlükleri başvuru merkezleri iken il ve ilçe nüfus müdürlüklerine tüm işlemler devredildi. Aynı kimlik ya da pasaport başvuruları gibi ehliyet almak için yapılacak işlemler ikametgahın bulunduğu Nüfus Müdürlüğü tarafından yapılmaktadır. Başvuru, nüfus müdürlüğüne yapıldıktan sonra size geçici bir sürücü belgesi verilirken, işlemler tamamlandıktan sonra asıl sürücü belgesi yani ehliyet posta yoluyla adresinize gönderilmektedir. Tüm bu işlemlerin gerçekleşmesi için ehliyet harcı ödenmesi gerekmektedir ve ehliyet harcı kredi kartı ile ödeme yapılan işlemler arasında yer almaktadır.

Ehliyet harcı kredi kartı ile ödeme

Ehliyet Harcını Nasıl Ödeyebilirsiniz?

Nüfus müdürlüğüne ehliyet için başvurusunda bulunabilmeniz için öncelikle ehliyet sınıfınıza göre belli bir harç tutarı ödemeniz gerekmektedir. Önceki dönemlerde nakit olarak alınan ehliyet harcı ödemesi, artık bankalar üzerinden banka şubesine gitmeden hızlı ve kolay bir şekilde internet bankacılığı ve kredi kartları sayesinde yapılabilmektedir.

Ehliyet harcı kredi kartı ile ödeme işlemleri için Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından bir portal hazırlanarak, kullanıma sunuldu ve buradan giriş yapılarak ‘’Harç ve Değerli Kağıt Ödeme’’ sayfası üzerinden ‘’Sürücü Belgesi Harcı Ödeme’’ menüsüne girerek; istenilen bilgilerin girilmesi sonucunda ödeme sayfasına yani bankaya yönlendiriliyorsunuz ve sahip olduğunuz kredi kartı bilgilerini giriş yaparak ehliyet harcı kredi kartı ile ödeme işlemini gerçekleştiriyorsunuz. Kısaca 12 Nisan 2018 tarihinden itibaren sürücü belgesi harcı ve sürücü belgesi değerli kağıt bedeli gibi tahsilatlar Gelir İdaresi Başkanlığı resmi internet sitesi olan https://ivd.gib.gov.tr adresi kanalıyla kredi kartı ya da banka kartı aracılığıyla ödenebilmektedir.

Ehliyet Harcı Ödeme Hangi Kredi Kartlarını Kullanabilirsiniz?

Ehliyet almak için yapılacak olan masraf ödemesi için internet üzerinden İnteraktif Vergi Dairesi aracılığıyla gerçekleştirebiliyorsunuz. Yapılması gereken bu ödeme anlaşmalı bankaların kredi kartı kullanılarak yapılmaktadır ve Visa, Troy ve Master Card kredi kartından herhangi birine sahip iseniz, şuan ki anlaşmaya göre neredeyse bütün banka kredi kartları ile ödeme yapılabilmektedir. Gelecek dönemde bankalar konusunda değişiklikler söz konusu olabilir.

Ehliyet harcı kredi kartı ile ödeme

Ehliyet Harcı Ödemesi Ne Kadardır?

Aldığınız eğitimler ve girdiğiniz sınavlar sonucunda başarılı olmanız durumunda ehliyetinizin özelliklerine göre bir ehliyet harcı yatırmanız gerekmektedir. Ödeme yapılacak tutarlara bakıldığında en düşük ehliyet harcı ödemesi A, F ve H sınıfı ehliyetler için yapılmaktadır. En yüksek tutar ise ‘’Diğer’’ adı altındaki ehliyet sınıfı için yapılmaktadır.  Alacağınız ehliyete göre harç tutarları;

  • A1, A2 ve A sınıfı için 203,4 TL
  • B sınıfı için 613 TL,
  • F ile H sınıfı için 203,4 TL,
  • Diğer sınıflar için 1023,2 TL olarak belirlenmiş olup, tüm ehliyet sınıfları için ayrıca değerli kağıt bedeli 165 TL ve vakıf payı 31 TL alınmaktadır.

Ehliyet harcını ödemek için internet adresini yazarak giriş yapabilir ve eğer e-devlet şifreniz varsa e-devlet sayfasına T.C. kimlik numaranız ve şifresi ile giriş yaptıktan sonra arama menüsüne yazarak, ‘’Sürücü harcı ödeme’’ sayfasına yönlendiriliyorsunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir