Kredi notu neden duser
kredi notu neden duser

Bu makalemizde kredi notunun düşme sebeplerini, kredi notunu yükseltme, kredi kullanabilmek için notumuzun kaç olması gerektiği, yüksek nota sahip olmamıza rağmen istenilen krediyi neden alamadığımız konularına değineceğiz.

Kredi Notu Hangi Durumlarda Düşer?

Kredi notunu yükselten en büyük sebep şüphesiz ki kredi ödemelerinizi, kredi kartı ödemelerinizi son gününde ve gününden önce yatırmaktır. Kredi Kayıt Bürosu ve Findeks tüketicilerin kredi notunu hesaplarken bankalar ile yapmış olduğu alışverişler üzerinden hareketle güven duyacağına ve kredi vereceğine karar verir. Borçlarına sadık tüketiciler her zaman kredi notları yüksek olan kişilerdir ve verilen kredinin geri dönmesi açısından finans kuruluşları için öncelik sırasına sahiptirler.

Kredi kartınıza ait asgari ödeme tutarını ya da tüketici kredisine ait taksitinizi son gününden sonra ödemeniz kişilerin kredi notunu düşürür. Kredi kartı ödemelerinizi geciktirmeniz halinde ilk etapta nakit çekim iptali ile karşı karşıya kalırsınız. Yüksek gelirli bile olsanız sizin kartınızdan nakit çekimi engellenmiş olacaktır. Tüketiciler son ödeme gününü çok önemsemediklerinden bu hataları bir sonraki kredi talebinde karşılarına çıkmaktadır.

Ödemelerinizi aksattırdığınız her adım,  kredi notunuzu düşürür. Bilinmeli ki çok hızlı bir şekilde düşen kredi notu, uzun vade de normale geleceğinden dikkatli olunması tüketici açısından çok önemlidir.

Kredi kartı limitiniz bittiği sürece sizin kredi notunuzda düşmektedir. Bazı Kredi kartlarının limitlerinin tüketici kredisiyle çekilebilecek kadar yüksek olması ve limitlerinizi bitirmeniz kredi notunuzu etkileyen önemli faktörlerdendir.

Gelir durumunuza bakılsa da,  yeni bir kredi kullandığınızda da düşen kredi notu; sürekli kredi başvurusu yapılması ve yapan kişilerin üst üste kredi onayı alamaması nedeniyle en düşük seviyeye ulaşabilir.

Kredi notumuzu nasıl yükseltiriz?

Kredi notunuzu yükseltmek için bir çok yol bulunmaktadır. Öncelikle ödemelerinizi gününde yapmanız, ödemeniz gereken tutardan daha fazlasını ödemeniz, nakit alışveriş yapacağınıza elinizdeki nakit parayı kredi kartına yatırarak kredi kartı ile alışveriş yapmanız, kartınız üzerinden birkaç tane otomatik ödeme talimatı vermeniz size artı puanlar kazandıracaktır.  Kredi notunu yükseltme başlıklı makalemizi ayrıntılı olarak inceleyebilirsiniz.

Kredi kullanmak için puanım kaç olmalı?

Bankalardan kredi kullanabilmeniz için 1500 ve üstü bir puana sahip olmanız gerekmektedir. 1700 ile 1900 puan arasında kredi notuna sahip tüketiciler gelirleri ile kullanacağı rakamlara göre sorunsuz olarak kredi kullanabilmektedirler.

Aylık geliri 1000 TL olan bir tüketici 100.000 TL kredi kullanmak isterse, bu geri ödeme açısından sorun yaratacağından, bu oranda kredi kullanmanız mümkün değildir. Örnek olarak hesaplayacak olursak; 27 Eylül 2016 tarihinden itibaren tüketici Kredilerinde vade oranı 48 aya çıkarıldı. 1,29 faiz oranında 100.000 TL kredi kullanmak isteyen bir tüketici 48 ay boyunca 2.965 TL ödemesi gerekmektedir. Tüketicinin gideri gelirini geçtiğinden dolayı krediyi kullanamayacaktır. Yani çok yüksek puanlara sahip olsanız bile yüksek oranda krediler kullanamazsınız.

One Comment

  1. Ben iki kez başvurdum krediye. biri geçen yıl. ikisine de onay çıkmadı. hiç kredi kullanmadım ki.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir