Kredi için ek gelir beyanı
kredi icin ek gelir beyani

Birçok insan ev, taşıt ya da bazı ihtiyaçlar için kredi kullanımından yararlanmaktadır. Kişilerin birikimlerinin istedikleri olan şeye yetmemesi durumunda öncelikli olarak kredi çekimi düşünülmektedir. Bankalar da kişilere bu konuda yardımcı olmak için en büyük kuruluşlar olarak dikkat çekerler.

Bankalar kişiye kredi verirken bazı şartları aramaktadır. Alınması planlanan kredi için yeterli bir gelire sahip olunup olunmaması hiç şüphesiz ki en önemli detay olarak görülmektedir. Gelirin çekilmesi planlanan krediye tam olarak yetmediği durumlarda da bankalar ek gelir beyanı ya da kefil işlemlerinin şartını sunmaktadır. Böyle durumlarda da kişiler kredi için ek gelir beyanı ve kefil getirme işlemini yapmalılardır.

Kredi Çekimi İçin Ek Gelir

Birçok kişi özellikle konut ve ihtiyaç kredileri için bankalara başvurmaktadır. Ancak kişinin gelir yapısı ve bu gelirin sadece %45’inin ödenecek olan taksit tutarının belirlenmesinde kullanılması, kişinin elini kolunu bağlayan durumlar olarak görülebilir. Böyle durumlarda kredi için ek gelir beyanı kefil işlemi bankaların kararlarının değişmesinde en önemli rolleri oynamaktadır.

Ek gelirin kabul edilmesi için birçok detay gerekebilir. Bankalar her kazancı ek gelir olarak görmemektedir. Ek gelirin kabul edilebilmesi için gelirin kayıt altına alınmış olması gerekir. Bunun yanında bu ek gelirin düzenli bir gelir olması gerekir. Aylık ya da yıllık olarak gelmekte ise bunun belirtilmesi ve ona göre bir beyanda bulunulması gerekir.

Ayrıca sağlanmış olan bu ek gelirin kesinlikle kişiye ya da aile üyelerinden birinin üzerine olması gerekir. Bunun dışındaki ek gelir beyanlarında istenilen sonuçlara ulaşılamamaktadır. Bankalar başkalarının üzerine olan ek gelirleri kabul etmemektedir.

Ek Gelir ve Kefil Durumu

Bankalar kişilere kredi tahsisinde bulunurken ek gelir beyanı ve kefil beyanı isteyebilir. Ek gelirin ispatlanabilir olması, aile fertlerinden birine geliyor olması ve düzenli olarak bir gelir olması bankaların aradığı şartlar arasındadır. Bunun yanında kredi çekimi bazı durumlarda kefil ihtiyacı da doğmaktadır. Bankalar verecekleri olan kredinin geri ödenmesini garanti altına almak adına kefiln istenmesini sağlayabilir.

Kefil için bazı şartlar aranmaktadır. Bankalar geliri olmayan ya da yeterli görülmeyen kişilerin kefil olmasına karşı çıkar ve krediden kişiyi mahrum bırakabilir. Kefilin kabulü için KKB düzeni ve gelirin yeterli olması şartı vardır. Ayrıca kefil olacak kişinin kredi çeken kişi ile aynı şehirde olması da istenebilir. Ancak kefil olma durumu, kredi çeken kişinin taksitlerini ödemeği anda baş ağrıtıcı bir hal alabilmektedir.

Ek gelir belgesi nereden alınır?

Ek gelirin birçok farklı seçeneği bulunduğundan belgenin alınacağı yer de değişmektedir. Örneğin ek gelir olarak kirayı gösterecek olan bir kişi, emlak vergisini veya kira kontratını gösterebilmektedir.

Bahçe ek gelir sayılır mı?

Aktif olarak ekip biçtiğiniz topraklarınız da ek gelir olarak sayılmaktadır. Zirai anlamda faaliyetini sürdürdüğünüz bahçenin tapusu ek gelir için yeterlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir