Kefil olan kredi cekebirlim
kefil olan kredi cekebirlim

Kıramadığınız bir arkadaşınız ya da dostunuzun çekmiş olduğu krediye kefil olmuş olabilirsiniz. Ancak bu noktadan sonra nakit ihtiyacınız  olduğunda bankalar sizlere istediğiniz krediyi verebilirler mi? Nasıl Verirler? İsterseniz yazımızda bunu sizlere açıklayalım.

Kefil olan kişi kredi çekebilir mi?

Kefil olduğunuz kredinin bilgisi kredi kayıt bürosu tarafından kayıt altına alınmaktadır. Kefil olduğunuz kredinin geri ödenmesinde bir problem yoksa sizde kredi çekebilirsiniz. Ancak kefil olduğunuz kredinin ödenmesinde problemler var ise ve haciz işlemi başlatılmış ya da yeniden yapılandırılmış ise kredi çekmeniz zorlaşacaktır.

Kefil olduğunuz kredinin ödemelerinde problem olmamasına rağmen kefil olduğunuz kredinin miktarı sizin çekmek istediğiniz krediye oranla yüksek ise sizin çekmek istediğiniz kredinin miktarı bankalar tarafından azaltılmak istenir. Kefil olduğunuz kişi kredi geri ödemelerini yapamaz hale gelmiş ve sicili etkilenmiş ise kefil olduğunuz için borç sizin de sayılacaktır.

Bankalara borçlu olan kişiye ulaşamadıkları durumda kefil olan kişiye ulaşacaklar ve kredi geri ödemelerini ondan talep edeceklerdir. Bu durumda sizin de siciliniz kötü etkilenecektir ve  kredi çekemez hale gelmiş olacaksınızdır. Bu nedenle kefil olurken çok dikkat etmek gerekir ve kefili olduğunuz kredinin geri ödemelerini sizin de takip etmeniz gerekmektedir. Kefili olduğunuz krediler kendi kredinizmiş gibi sorumlu olduğunuzu unutmamalısınız.

Kefil olunan kredi kullanma talebinde ve başka bir kişiye daha kefil olunma talebi karşısında banka tarafından bütün kefillikleri kredi kullanımı gibi görünmektedir. Bu sebeple kefil olan kişi kredi kullanması ya da kefil olması belli limitlerle sınırlı şeklide olabilmektedir.  Bu limitleri aşamazsınız ve kefili olduğunuz borcun bitmesini beklemek zorunda kalabilirsiniz.

Bir başkasının ödemesi gereken borcunu, tamam bu kişi ödeyebilir ödeyemezse ben öderim anlamına gelen krediye kefil olma ile, kişiler çoğu zaman ne anlama geldiğini, ne gibi bir sorumluluk aldığının farkına varamazlar. Anlık düşünceler ile, sonucunu kestiremeden imza atılan kefillikler ile asıl borçlu borcu ödemediğinde kendisinin ödeyeceğini bilmeli ve bütün sorumlulukları kabul ettiğini bilmelidirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir