Kredisi olan kefil olabilirmi
kredisi olan kefil olabilirmi

Genel olarak herkesin şikayetçi olduğu, ancak olmaktan da vazgeçemediği ve kendisinin de aradığı hususlardan birisi alınan borçlara kefil olunmaktır. Zorda kalan bir dostunuza kredi alabilmesi için kefil olmuş olabilirsiniz ve sonrasında sizin de kredi ihtiyacınız olmuş olabilir. Bu durumda kredi alabilir misiniz?

Kredisi Olan Kefil Olabilir mi?

Bankalardan kredi kullanmak isteyeceğiniz zaman eğer kredi notunuz düşükse banka sizden kefil isteyebilir. Bankaların kefillerde aradıkları özellik ise çok merak edilmektedir. En çok merak edilenlerden biri ise “kredisi olan kefil olabilir mi?” sorusudur.

Bankaların ilk amacı genellikle kişiye kredi kullandırabilmektir. Çünkü bankalarda kullandırdıkları bu krediler sayesinde kar elde ederler. Eğer kredi notunuz istediğiniz tutarda kredi kullanmaya yetmiyorsa bankalar sizden kefil veya teminat isterler. Fakat kefil göstereceğiniz kişide bankalar için önemlidir. Bankalar kefil olarak gösterdiğiniz kişinin de aylık gelirine ve kredi notuna bakarlar. Çünkü siz kredinizi ödemediğiniz takdirde bankalar kredi borcunuzu kefil olarak gösterdiğiniz kişiden tahsil eder.

Kefil bankalar için bu kadar önemli olduğunda dolayı üzerine bir kredi olmaması veya bankalara borcu olmaması önemlidir. Fakat kefil olarak gösterdiğiniz kişinin kredi borcu olsa bile bankalar eğer kişinin aylık geliri yoksa kefilliğini kabul edebilir. Bu şartlar altında kişinin aylık geliri iki kredinin taksitlerini öderken de zorlanmayacak seviyede olmalıdır. Tabii, günümüze böyle birini bulmak çok zordur.

Kefil Olan Kredi Alabilir mi?

Kefil olmak insanın kredi notunu düşürür. Düşen kredi notu ile kredi kullanma ihtimalide zayıflamış olur. Alacağınız kredi miktarı notunuza yetiyor, geliriniz ise kredi ödemenize orantılı olarak denge sağlayabiliyorsa bankalardan kredi kullanmanız kolaylaşır. Ayrıca sizler nasıl kefil olabiliyorsanız, sizin kullanacağınız borçlar içinde size olunabilir. Bu durumda banka sizden kefil ya da kefilleri talep edebilmektedir.

Her şeye rağmen insanlar kendi içlerinde gerekli muhasebeyi yapması, sonrasında kendisine gerekli olabilecek hususları da düşünerek ona göre hareket etmelidir. Çözüm yolları insanların kendisinde olacağından, sorunları da kendileri üretmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir