Kac kisiye kefil olunur
kac kisiye kefil olunur

İnsanların birden çok dostu ve akranı varsa elbette kredi kullanımlarında bir çok kişiye kefil olma isteğinde bulunabilir. Ancak bir kişi kaç kişiye kefil olabilir? Bankaların kefalet şartları ne gibi ayrıntılara yazımızla cevap vermeye çalışacağız.

Kefil Olma

Birisinin kredisine kefil olmak demek, o kişi borcunu ödemediği takdirde sizin maaşınıza haciz konularak kişinin borcunun sizin maaşınızdan kesilmesidir. Oldukça riskli bir durum olduğu için artık günümüzde çoğu kişi kefil tekliflerini kesinlikle kabul etmiyor. Kefil olacak kişiler içinse zaten belirli şartlar mevcuttur. Bu şartları yerine getirmeyen kişiler kesinlikle kefil olamaz. Yani ben kefil olmak istiyorum diyerek kefil olamazsınız.

Kefil olacak kişinin ilk olarak gelir durumu çekilen krediyi karşılayabilecek düzeyde olması gerekiyor. Daha önce haciz veya icra takibi bir problem yaşamamış olması gerekir. Kefil olacak kişinin bir kurum garantisi altında ve buradan maaş alarak çalışıyor olması gerekir. Ticaret veya sanayi odasına kayıtlı birisi olabilir. Toplum tarafından saygı duyulan bir mesleğe sahip olması gerekir.

Kefil olmak için gerekli şartlar göz önüne alındığı zaman birisinin sadece 1 kişiye kefil olabileceğini söyleyebiliriz. Kefil olmak zaten oldukça riskli bir eylemken gelir durumunuz yüksek olsa bile birisine kefil olmamaya dikkat etmelisiniz. Sonrasında size ait olmayan bir borcu ödemek zorunda kalabilirsiniz.

Kefillikten Nasıl Kurtulurum?

Kefaletten kurtulmanın tek yolu mevcut kefillik için ödediğiniz borcun bitirilmesidir. Bu borcun kapanması ile kefillikten beraat etmiş olunur. Ancak bazı krediler için bu geçerli değildir. Kefil olduğunuz kişi daha önce imzaladığınız sözleşmeye istinaden yine kefilliğinizi kullanarak sizin haberiniz olmadan kredi kullanabilir. Bankalar kredi kullanımlarında bu alternatif hizmeti ile bir tek imzanızla bir kaç kredi kullandırabilirler. Eğer böyle bir kefilliğiniz bulunuyorsa bundan cayabilmeniz için Noterler kanalıyla kişiye olan kefilliğinizden caydığınızı, bundan sonra kullanacağı krediler için kefil olmayacağınızı tebliğ etmelisiniz.

İnsanları çok iyi tanıyor olabilirsiniz, ya da tanıdığınızı düşünebilirsiniz. Ya da her şey bir kenara insanların gelirlerinde istem dışı bir çok değişiklik olur ve mevcut olan ödemelerini yerine getiremez hale gelebilir. Bu yüzden atacağınız imzaların arkasında dik durabilmek adına muhtemel gelişebilecek olayları düşünerek hareket etmeniz sizlerin faydasına olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir