Hisseli tapuya kredi

Hisseli tapuya kredi çekilmesi, bankacılıkta tartışmalı konulardan biridir. Bu durumun sebebi hisseli tapuya kredi kullanılmasının yanlış anlaşılmasıdır. Hisseli tapuya kredi çekmek denince akla 2 farklı kredi yöntemi gelir. Bunlardan biri hisseli olan bir tapuyu kredi çekerek tek başına almak, diğeri ise hisseli bir tapuyu teminat göstermek kaydıyla karşılığında kredi çekmektir. 

Yukarıdaki paragrafta sözünü ettiğimiz kredi türleri arasında ince bir çizgi söz konusu. Dolayısıyla hisseli tapuya kredi çekmek istediğinizde talebinizi bankaya en açık şekilde bildirmeniz gerekir. Aksi taktirde yanlış anlaşılma sebebiyle kabul görecek bir kredi talebiniz olumsuz olarak karşılanabilir.

Ev alımlarında tapu masrafı hakkında bilgi almak için ; Tapu Bedeli

Hisseli Tapuya Kredi Nasıl Çıkar?

Hisseli tapuya konut kredisi çekmenizde bir sakınca yoktur. Yalnızca tüm hissedarların bu durumdan haberdar olması ve konutun satışına izin vermesi gerekir. Kredi talebiniz olumlu karşılandıktan sonra yapılan ekspertiz incelemesinde tüm hissedarlara ait bilgilerle beraber hissedarların konu taşınmaz üzerindeki hisse payları yer alır. 

Ekspertiz süreci sonrasında kredi sözleşmelerinin imzalanmasıyla birlikte tapu satış sürecine geçilir. Tapuda hisseli konutun satışı için tüm hissedarların hazır bulunması ya da bir başka kişiye vekalet vermesi gerekir. Daha fazla sayıda hissedar olduğunda birden fazla vekil ile işlem yapılması da mümkündür. Vekaletnamenin muhakkak noter aracılığıyla alınması ve satışı yapılacak tapu bilgilerinin vekaletnamede açıkça bildirilmesi gerekir. Örneğin; 1111 Ada, 2.parsel, 4 bağımsız numaralı, Mersin ili, Yenişehir ilçesi, İnönü Mahallesi gibi açık ifadeler vekaletnamede olmalı ve vekaletnameyi inceleyen kişinin hangi tapunun satışı için vekalet verildiğini anlaması gerekir.

Hissedarların tamamının onayı ile beraber satış gerçekleşir ve konut kredisi ödemesi bu kişilere yapılır. Ödeme, normal şartlarda hissedarların payına göre yapılır. Yine örnek verecek olursak 400.000 TL konut kredisi çektiyseniz ve aldığınız tapuda her biri ¼ pay sahibi olmak üzere 4 hissedar varsa her birine 100.000 TL gönderilerek ödeme süreci tamamlanır. Hissedarlar, satış izni gibi ödeme alımı için de bir ya da birkaç kişiye vekalet verebilirler. Bu örnekte 4 kişinin birlikte hissedarlardan birine ya da hisse sahibi olmayan başka birine vekalet vermesi halinde ödeme tek bir şahsa da yapılabilir.

Hisseli Tapuya Kredi Çekilebilir mi?

Hisseli tapuya kredi çekilebilir mi? sorusu için sunacağımız diğer bilgiler ise hisseli bir tapunun bankaya teminat olarak sunulması ve karşılığında ihtiyaç kredisi kullanılması üzerine. Eğer birden fazla hissedarın bulunduğu bir tapuyu bankaya ipotek olarak verecekseniz tüm hissedarların yazılı izni olmalıdır. Zira tapuda işlem yapılırken diğer hissedarların da tapu müdürlüğünde bulunması ya da önceki başlıkta belirttiğimiz üzere birine vekalet vermesi gerekir.

Bankalar, hisseli tapuya kredi verirken hissedarların krediye kefil olmalarını talep edebilirler. Bu durumda diğer hisse sahiplerini de ikna etmeniz gerekecektir. Kefil olan kişilerin evli olması halinde kefil eş rızası alınacaktır. Kefil olmasalar bile tapunun bankaya ipotek olarak verilmesi sebebiyle ipotek veren eş rızası alınacaktır. Hisseli tapuya kredi süreci görüldüğü üzere biraz çetrefillidir. Bu sebeple bankalar işlem maliyeti ve vakit kaybı sebebiyle hisseli tapuya ipotekli ihtiyaç kredisi vermeye pek yanaşmazlar. Bu durumda tek malik olarak göründüğünüz başka bir tapuyu bankaya ipotek ettirmek suretiyle kredinizi çekebilirsiniz.

Hisseli Konuta Kredi Çıkar mı?

Hisseli konuta kredi çıkar mı? sorusunun yanıtı evettir. Yani konut kredisi kullanmak istediğinizde tapu üzerinde birden fazla hissedar varsa kredi çekmenizde bir beis olmayacaktır. İlk başlık altında da belirttiğimiz üzere yalnızca hissedarların tamamının söz konusu işleme onay vermeleri gerekir. Bunun sağlanması halinde hisseli konuta kredi çıkması ile alakalı bir engel olmayacaktır 

Hisseli Arsaya Kredi Çıkar mı?

Konuyla alakalı bir diğer önemli soru da hisseli arsaya kredi çıkar mı? şeklinde. Hisseli bir arsanın alımı için arsa kredisi kullanmanız mümkündür. Tıpkı konutta olduğu gibi arsa tapusunda hisse sahibi olanların karşı çıkmaması halinde böyle bir işlemin önünde engel olmayacaktır. Ödeme esnasında da arsada pay sahibi olan kişilere ayrı ayrı ödeme yapılabilir. 

Hisseli arsaya kredi çıkar mı? sorusunu arsanın ipotek olarak verilip kredi çekilmesine göre değerlendirirsek bankanın bu işleme olumsuz bakması mümkün. Arsa hissedarlarının kefil alınması suretiyle işleme devam edilebilir. 

Hisseli Tarlaya Kredi Çıkar mı?

Hisseli tarlaya kredi çıkar mı? sorusu her iki seçenek için de olumsuz yargılar içermekte. Zaten bankalar normal şartlar altında tarla ipoteğini kolay kolay kabul etmezler. Dolayısıyla hisseli bir tarlanın alınması için kredi kullanmak da neredeyse imkânsızdır; fakat başka bir teminat göstermek kaydıyla bir tarlanın kredi yoluyla alınması mümkündür. Örneğin; sahip olduğunuz bir konut ya da arsayı bankaya ipotek olarak verirseniz hisseli bir tarlayı o teminatla kredilendirebilirsiniz.

Hisseli Tapuya Kredi Veren Bankalar

Hisseli tapuya kredi veren bankalar denince akla ilk olarak aşağıdaki bankalar gelmekte. Elbette kredi türüne ve teminat yapısına göre diğer bankalar da hisseli tapuya kredi verebilirler; fakat aşağıdaki listede sunmuş olduğumuz bankalardan kredi kullanma ihtimali her zaman daha yüksektir.

  • Ziraat Bankası
  • Vakıfbank
  • Halkbank
  • Kuveyt Türk Katılım Bankası
  • Albaraka Türk Katılım Bankası
  • Vakıf Katılım Bankası
  • Ziraat Katılım Bankası
  • Denizbank
  • İş Bankası

Ziraat Bankası Hisseli Tapuya Kredi Veriyor mu?

Ziraat Bankası, hisseli tapuya kredi veren bankalardan biri olsa da şartları standart kredilere göre biraz daha ağırdır. Eğer hisseli bir tapuya ihtiyaç kredisi çekmek istiyorsanız hisse sahiplerinin de krediye kefil olması ve tapuda yapılacak ipotek işlemine onay vermeleri gerekir. 

Hisse payı bulunan şahısların kefil olmayı kabul etmeleri halinde ipotek süreci başlatılır. İpotek veren eş muvafakatnamesi ve kefil eş rızası gibi formlara kefil olacak ve ipotek verecek hissedarların eşlerinden imza alınır. Tapuda ipotek işlemi esnasında vekalet kullanılması halinde tek bir kişi de bulunabilir. Diğer hissedarlardan bununla alakalı noter vekaleti alabilir ve işlemlerinizi tek başınıza yürütebilirsiniz. 

Kredi borcunuz sona erene kadar tapu üzerinde Ziraat Bankası ipoteği olacaktır. Eğer ihtiyaç kredisi borcunuzu bitirdikten sonra tekrar kredi çekmek isterseniz teminat üzerindeki ipoteği kaldırmadan yine kredi talebinde bulunabilirsiniz. 

Hisseli Tapuya Ticari Kredi

Hisseli tapuya ticari kredi çekmek, bireysel kredilere göre daha kolaydır. Bankalar, özellikle uzun süredir çalıştıkları firmaların hisseli tapularını da ipotek olarak alabilirler. Bu durumda hisse payına göre değerlendirme yapılır. Diyelim ki 15 hissedarın bulunduğu bir arsayı bankaya ipotek olarak vermek istiyorsunuz ve burada 1/22’lik bir payınız var. Bu durumda yalnızca bu kısma ipotek koymak şartıyla kredi limiti açabilirsiniz.

Tapudaki hissedarların tamamı şirket yetkilisi ise şahsi kefaletleri alınmak üzere tüm tutar üzerinden de kredi çalışması yapılabilir. Bazen şirket sahipleri sahip oldukları varlıkları şahsi hisselerine göre paylaşırlar ve sonrasında bu varlıkları bankaya ipotek vererek kredi limiti açmak isteyebilirler. Böyle bir durumda ya tüm hisseler şirkete devredilir ya da tüm ortaklar kefil olarak alınır. Her iki yöntemi kullanarak da şirket için ticari kredi limiti açmak mümkündür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir